Technika Nurkowania Strona Główna

"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Rejestracja "  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nurkowozy
Autor Wiadomość
slawek290

Wysłany: 2013-03-21, 23:00   

Mucha napisał/a:

makalu napisał/a:
Jesienią będę zmieniał na mazdę 5(van)lub 6(kombi)ale tylko benzyna.Boję się kosztów remontów współczesnych diesli(wtryski,dwumasy,dpfy,egr itp.)

Zrobilem chyba cos kolo pol miliona kilometrow dieslami, i nie wiem o czym piszesz

do 2006 roku Sprinterami i Lt dało się jeżdzić i były w miarę bezawaryjne i proste w naprawie , potem lipa :lol: .

Auta są w miarę proste w naprawie pod warunkiem posiadania interfejsu diagnostycznego i schematu danego typu samochodu .

JacekKG

Wysłany: 2013-03-22, 07:20   

Czemu lipa?
Zasada jest prosta, kupujesz nowy samochod , jezdzis przez 3 lata, sprzedajesz i kupujesz nowy

Jarek Andrzejewski
AdvEAN

Wysłany: 2013-03-22, 12:21   

A jak to jest ze szczelnością "pak" pickupów? Dla szpeju nurkowego to może nieistotne, ale już zapakowanie zakupów albo ubrań na wakacje może zmienić sytuację.

JacekKG napisał/a:
Zasada jest prosta, kupujesz nowy samochod , jezdzis przez 3 lata, sprzedajesz i kupujesz nowy

Bo ja wiem?...
Alhambra nowa kosztuje 94-133 tysiące złotych, a trzy-cztero-letnia (roczniki 2009-2010) od 34000 do 49000 (wg otomoto).
Nie wiem, czy chciałbym tracić ok. 1200-2300 zł miesięcznie tylko dla przyjemności prowadzenia nowego auta (przez jakiś czas, bo potem już nie będzie nowe :-) )...
Naprawy i wymiany eksploatacyjne w 6/9 letnim (kupiłem rocznik 2004 z przebiegiem niecałych 160 tys. km w 2010) przez 2,5 roku kosztowały mnie ok. 5000 zł (a przejechałem w tym czasie ok. 32 tys. km).

YaCa
Owsik

Ubezpiecznie: DAN Sport Silver
Wysłany: 2013-03-22, 12:29   

Jarek Andrzejewski napisał/a:
A jak to jest ze szczelnością "pak" pickupów? Dla szpeju nurkowego to może nieistotne, ale już zapakowanie zakupów albo ubrań na wakacje może zmienić sytuację.

u nas Navara ma zasowana pake i jest szczelna w 100% a hilux ma opuszczany flok i tez zero wody w srodku :)

my video profile
http://vimeo.com/user5332568/videos

makalu
makalu

Wysłany: 2013-03-22, 18:35   

Dwadzieścia lat temu mercedes(taki z celownikiem na masce),toyota Land Cruiser czy Land Rower mogły po afrykańskim buszu przejechać 500 000 tyś km.bez remontu silnika.Dziś te same marki po 200tyś ,,zaleca się sprzedać"łosiowi co wywali 10 tyś w remont silnika diesla w Toyocie np.
Jeśli zaleca się po trzech latach(od kupna nowego) sprzedać ,to tylko potwierdza tezę,że dziś 8-10letnim dieslem strach jeździć.
Jechałem u jednego Szweda Picapem na tylnej kanapie.Masakra.Kolana pod brodą,głowa na bok żeby nie walić w sufit i twarda jak stół kanapa.Po 5km miałem dość.Mam192cm.

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Ubezpiecznie: DAN/PROGLD
Wysłany: 2013-04-14, 20:57   

Dwa Francuzy ...
Partner i Berlingo

Rób to, co lubisz, a nie będziesz musiał pracować ...

leon

Wysłany: 2013-06-14, 16:39   

Na tym forum jestem od dawna, ale jest to niestety mój pierwszy post (obiecuję poprawę), więc witam wszystkich.

Piszę w tym temacie ponieważ mój nurkowóz Hyundai Trajet z bólem serca sprzedałem, ... ciężko było mi się z nim rozstać po 8 latach wożenia butli, koszty napraw przekroczyły by wartość samochodu.

Poszukuję nurkowozu dla instruktora, który będzie żył tylko z nurkowania (no, prawie), budżet na auto ograniczony do 25-30 tysięcy złotych. Nurkowania głównie w Polsce, raz w miesiącu Hańcza, dwa razy do roku Chorwacja, Austria, Czechy.
Bogdan,jak widzisz potrzeby mam podobne do Twoich, czy gdybyś teraz miał kupować auto wybór byłby ten sam (Partner/Berlingo), czy jednak kupiłbyś inne auto ?
Myślałem o czymś większym, ale koszty autostrad, paliwo,promy są wyższe, ewentualnie co sądzice o pojazdach typu Citroen Jumpy, Fiat Scudo ?

bart123

Wysłany: 2013-06-14, 18:19   

Jeżeli chodzi o Fiat Scudo, bo takim miałem okazję się dwa razy przejechac raz Szczecin-Horka, a druga trasa Szczecin-Austria to muszę przyznac że naprawdę super auto. Jeżeli chodzi o spalanie to na Austrii wyszło mi około 8l mając 8 osób w aucie i załadowany bagażnik prędkoś na autostradzie ok. 120. Jeżeli chodzi o wersję to panorama diesel 2l 140km, bardzo dynamiczny jak potrzebujesz jest czym depnąc.

Mucha

Wysłany: 2013-06-14, 18:47   

Jeśli chodzi o Bogenowe Berlingo, to mogę Ci powiedzieć jak to wygląda od strony pasażera ;-)
Auto jest spore i wygodne, po wyjęciu jednego fotela z tyłu, na spokojnie miesci trzech nurasów z twinami i flaszkami deko.
Do tego fajna opcja, z szeroko otwieraną tylną klapą, która w razie w może służyć za deszczochron.
Osiągi silnika odczułem na trasie, że są naprawdę przyzwoite, trzeba mu depnąć to się słucha ;-)
Wykończenie w środku też fajne, w przeciwieństwie do starszych modeli, które były typowymi warzywniakami.
Tutaj ma się wrażenie jazdy ciut większą osobówką.
Jakbym miał zmieniać auto, i chciał przeznaczyć taką kwotę ile to auto kosztuje, to prawdopodobnie kupiłbym Berlingo.

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Wysłany: 2013-06-19, 10:03   

Cześć Leon !
leon napisał/a:
czy gdybyś teraz miał kupować auto wybór byłby ten sam (Partner/Berlingo), czy jednak kupiłbyś inne auto ?

Zdecydowanie kupiłbym jeszcze raz Berlingo.
W wersji XTR gdyż ta jest ciut wyższa od pozostałych oraz ... podoba mi się :-)
Zawsze jednak jest jakieś " ale " ...

Moje Berlingo kupiłem w salonie. Do tej pory przejechałem nim 45 000.
Ciężko powiedzieć co będzie za kolejne 50 czy też 10 000 km.
Forumowy Daniel Michalak ma Partnera z drugiej ręki.
Myślę, że przyciśnięty do muru zdradzi ile musiał już "wpakować " w swój samochód ;-)
Odpukać mój jak do tej pory nie zrobił mi żadnej niespodzianki.
Nie inwestowałem w niego nić co wynika ze standardowej obsługi.

W kwestii ładowności nurkowej:
Osobiście jestem zachwycony.
Praktycznie nie było wyjazdu abym nie zapakował do niego tyle ile zaplanowałem.
Miniony tydzień do szkolenie OWD.
Poniżej wersja ładowana jaką przerabiałem pierwszy raz:
- twin 2x12
- stage 11 OXY
- 3x15l
- 4 skrzynki 80l
- torby, skrzynki, ocieplacze itp

WADY ( pakowności ):
- Samochód mógłby być 10cm dłuży.
- Systematycznie co dwa, trzy tygodnie musimy jeździć bo butle z helem oraz tlenem. 1-2 butle wchodzą na skoś.
3-4 już nie zapakuje.

YaCa
Owsik

Wysłany: 2013-06-19, 10:18   

Dodac trzeba ze w to auto spakowalismy 3nurkow z calym szpejem, kazdy mial 2x12 i stage + 5l stage z tlenem i spokojnie temat ogarnelismy ;)

Auto faktycznie bardzovpakowne, Bogen nie ozna miec wszystkiego, wiadome ze jak by byl 10 cm dluzszy to znowusz by przydalo sie 10 szerszy i tak zawsże cos ;)

Auto jako nurkowe jest fajne, do pracy instruktora powiedzial bym nawet swietne ;)

Ja osobiscie smigam duzym busem, peugeot Boxer i hmm o pakownosci sie wypowiadac nie bede bo do niego bym i 10nurkow spakowal, a wlasciwie ich sprzet. Plusem jest to ze mam wersje wysoka co pozwala spokojnie na pace sie przebrac nie obijajac sobie glowy...
Spalanie 8-9l przy spokojnej jezdzie, 10-12 jak sie mu depta napawde mocno (150-180km/h na tasie)

my video profile
http://vimeo.com/user5332568/videos

Jarek Andrzejewski
AdvEAN

Wysłany: 2013-06-19, 13:05   

Ja mogę polecić alhambrę (takie mam)/sharana/galaxy (to samo). Rozmiar wewnątrz "słuszny", a na zewnątrz tyle, ile nowa vectra hatchback (a o 20cm krótsza od kombi!), możliwość dowolnej aranżacji od 1 do 3 foteli w drugim i 1 lub 2 foteli w trzecim rzędzie, płaska podłoga, niski próg bagażnika, dostępne liczne opcje wyposażenia (ale oczywiście trzeba się naszukać wśród używek).
Np. ogrzewanie przedniej szyby, elektryka, sterowanie radiem w kierownicy, nawigacja, parktronic,
Średnio (rocznik 2004, u mnie 3 lata, niecałe 40 tys. km) pali 8,2l/100km, wymieniłem po zakupie tłumiki (ok. 400 zł), akumulator (2 razy, niestety, bo w zimie zarżnąłem jeden - łącznie niecałe 700 zł), różne filtry, części mechaniczne, klocki, olej 1260 zł, alternator z przyległościami ok. 700, obsługa klimy klima (niestety przewody troszkę zgniły i potrzebne było spawanie) w tym roku nieco ponad 700, 150 za czujnik parkowania (jeden wysiadł) i najdroższa naprawa niedawno - koło dwumasowe (prawie 200 tys. na liczniku) i sprzęgło z "okolicznymi" elementami za niecałe 2800.

elk

Wysłany: 2013-06-19, 17:32   

A użytkuje ktoś renault kangoo maxi? Wydaje się ciekawą alternatywą.

Daniel'S
Daniel's jak Jack Daniel's

Ubezpiecznie: DAN Silver
Wysłany: 2013-06-19, 19:38   

Ja mogę polecić alhambrę (takie mam)/sharana/galaxy (to samo).

Ostatnio smigałem jako pasażer na tyllnej kanapie Fordrm Galaxy.
Fotele z tyłu w/g mnie są za niskie (zbyt mała wysokość pomiedzy podłogą, powierzchnia siedzenia) - powodowała że komfort jazdy nie był zbyt wysoki.

Jarek Andrzejewski
AdvEAN

Wysłany: 2013-06-19, 20:06   

danielmichalak napisał/a:
Ja mogę polecić alhambrę (takie mam)/sharana/galaxy (to samo).

Ostatnio smigałem jako pasażer na tyllnej kanapie Fordem Galaxy.
Fotele z tyłu w/g mnie są za niskie (zbyt mała wysokość pomiedzy podłogą, powierzchnia siedzenia) - powodowała że komfort jazdy nie był zbyt wysoki.

tak, to konsekwencja płaskiej podłogi. Też miałem to samo wrażenie, gdy jechałem pierwszy raz tym autem z tyłu (ale nie miałe poczucia niewygody). Za to po wyjęciu siedzeń z tyłu jest chyba ze 2m długości bez przeszkód i nierówności.
BTW: można za to wyjąć środkowe siedzenie i dwa skrajne przesunąć do środka, co daje luz po bokach.

leon

Wysłany: 2013-06-19, 21:39   

elk napisał/a:
A użytkuje ktoś renault kangoo maxi? Wydaje się ciekawą alternatywą.

też ostatnio zainteresowałem się tym modelem,zalety auta Bogena + większa długość paki, ale na Allegro są tylko wersje towarowe i zaledwie kilka aut

Ja mogę polecić alhambrę (takie mam)/sharana/galaxy (to samo). Rozmiar wewnątrz "słuszny", a na zewnątrz tyle, ile nowa vectra hatchback

8 lat jeździłem Hyundaiem Trajetem 2002r, kształtem podobny do Alhambry, ale według mnie dużo większy w środku, na pewno też tańszy, zrobiłem nim 200 tys.kilometrów bez większych wydarzeń, niestety zakupiłem powypadkowy i blacha już leciała niesamowicie,na pewno też w niedalekiej przyszłości będzie wymagał wymiany sprzęgła.
Idealny nurkowóz, czterech technicznych mieści się bez problemu. Dla mnie niestety etap jazdy Trajetem skończył się, najwyższa pora na zmiany. Sprzedałem go dwa miesiące temu...

Na fotce widać 2/3 szerokości bagażnika Trajeta (na fotce mój kumpel Robert)

Jarek Andrzejewski
AdvEAN

Wysłany: 2013-06-19, 22:09   

leon napisał/a:
8 lat jeździłem Hyundaiem Trajetem 2002r, kształtem podobny do Alhambry, ale według mnie dużo większy w środku,

hmm, wymiary praktycznie takie same. Cieńsze ma ścianki widocznie :-)

leon

Wysłany: 2013-06-19, 22:15   

Tak dla odmiany.
Dwa lata temu umówiłem się z kursantem na parkingu nr.3 nad Hańczą, oczom moim ukazał się taki widok: Mazda cabrio. W aucie kursant, dziewczyna i sprzęt, ....ale po nurkowaniu dziewczyna do Słowika wracała pieszo, bo już nie było czasu na ekonomiczne pakowanie :-)

rossol
zmiana wizerunku

Wysłany: 2013-06-20, 22:23   

ta fotka i moje pakowanie to już klasyk.Gratulacje Boozi :mrgreen:

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Wysłany: 2013-11-23, 22:29   

Dalej zachwalamy Berlingo.
Mniej nurkowo - choć nie mam nic przeciw aby rozkładać sprzęt na siedmiu euro - paletach. ;-)

Strona 7 z 7
Odpowiedz do tematu