Technika Nurkowania Strona Główna

"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Rejestracja "  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
podwodny skuter
Autor Wiadomość
przemo_c

Wysłany: 2010-10-21, 13:27   

przemek napisał/a:
... niestety nie ma skutera , który można zastosować wszędzie ...

To jest kluczowe. Kupiliśmy dwa Suexy ADV14, głównie do zabawy (nie czarujmy się :-P ) i do transportu na pozycje nurkowe. Na naszych bliższych akwenach trzeba kilka, kilkanaście minut płynąć na powierzchni, na pozycje umożliwiające zrobienie głębszego nura o przyzwoitym profilu (Powidz, ścianka w Łagowie, Drawsko), skutery rozwiązały problem lenistwa. W ostani weekend żałowałem, że nie wzięliśmy ich na Frankena, była by możliwość obejrzeć cały pokład na jednym nurze.

Przy okazji okazało się, że suexy to całkiem przyzwoite urządzenia. Realny problem to gabaryty, do dużego auta 4x4 ledwo pakuję sprzęt dla dwóch nurków.

BTW widziałem ceny dealerskie skuterów Halcyona i rewelacji nie ma.

www.potatos.pl

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Ubezpiecznie: DAN/PROGLD
Wysłany: 2010-10-21, 21:28   

przemo_c napisał/a:
Kupiliśmy dwa Suexy ADV14,

Hej.
Rozglądam się w temacie skuterów i praktycznie wszędzie pojawiają się podobne propozycje m -ki i modeli ...

Ciężko też o opinie gdyż mało osób ma doświadczenie w użytkowaniu skuterów kilku producentów.

Ok: wale prosto z mostu ;-)
Czemu nie kupiliście czegoś ze stajni Dive Xtras :?:

Rób to, co lubisz, a nie będziesz musiał pracować ...

przemo_c

Wysłany: 2010-10-21, 22:31   

Próbowaliśmy: sierre, n19, salvo, joy7 i adv14, później wybieraliśmy między sierrą i adv14. Osiągi suexa nam wystarczały, decydowała jakość wykonania, prosty i skuteczny system trymowania i ogólnie fajna budowa. Szukaliśmy sprzętu dostępnego w kraju, z fakturą i gwarancją, Scantek zaoferował sprzedaż za dobrą cenę, taką jaką można było zaakceptować za zabawkę :-) .
Zdecydowało też to, że mieliśmy go dosyć długo na testach, dobrze go obejrzeliśmy i polubiliśmy.

Z dzisiejszej perspektywy nie kupiłbym niczego większego, skuter to na powierzchni nieporęczny klamot, dla kilku poważniejszych, przyszłych nurkowań nie warto dźwigać torpedy cały rok.

Porozmawiaj z Wnorkiem, pożycz demówkę i popływaj na 14-tce, zobaczysz czy wystarczają Ci jego możliwości.

www.potatos.pl

Marek Cacaj

Wysłany: 2010-10-22, 12:42   

Po ostatnim wyjeździe do francji okazało się, że muszę wymienić moją sierre na coś mocniejszego. Udało mi się wypróbowac kilka skuterów wiec moge podzielic sie moimi wrażeniami.
X Sierra-lekki skuter do nurkowań wrakowych . Bateria spokojnie wystarcza na dwa nury. Elektronika powoduje, że start jest miekki i skuter nie szarpie. Bardzo dobrze rozwiązany jest triger i płynna zmiana prędkości. Prowadzi się przyjemnie, nie boli ręka. Można nim kręcic bączki i inne figury :). Wadą jest upierdzliwe trymowanie. Ja rozwiązałem to dwoma kompletami woreczków trymujących. Jeden na nasze wody drugi na Egipt , Chorwacje itp. Wyjmowanie baterii do ładowania też nie należy do łatwych. Dziwie sie, że producent nie rozwiązałe tego problemu. Używam dwóch takich skuterów od kilku lat do nurkowań wrakowych i sprawują sie świetnie.

Silent Submerge N19- równiez skuter do zastosowań wrakowych. Zdecydowanie cięży i "grubszy" niż Sierra. Bateria starcza na ok 90 min nurkowania. Brak elektroniki powoduje dość gwałtowny start. Przepłynąłem na nim ok 5 km (2,5 km w ciągu jednego nurkowania) i ręka bolała mnie ponad tydzień. Bardzo ciężko się go prowadzi, należy odpowiednio się na nim "zaprzeć". Skuter jest krótki i pękaty wiec nie jest zbyt manewrowy. Mi również nie podobała sie "manetka", często przypadkowo się włączał. Bardzo fajnie rozwiązane jest ładowanie. Prosty dostęp do wnętrza maszyny. Mocny, szybki skuter. Bez problemu ciągnął mnie z 6 stageami. Biegi zmienia sie poprzez zmiane ustawienia łopatek. Myślę, że gdyby producent zastosował kilka zmian byłby to świetny skuter. Zapięcia na dziobie nie mają blokady wiec na 100m odpinają sie.

X Cuda 650 - duży, ciężki skuter. Bardzo szybki i mocny. Bateria starcza na bardzo długo. Ma wiele zalet Sierry oraz jej wad. W związku z tym, że bateria jest długa to bardzo ciężko się ją wyjmuje ( jest to bardzo upierdliwe). Obudowa jest aluminiowa i słyszałem o przypadkach obicia boków w jaskini. Wtedy bateria klinuje sie na amen. Prowadzi się bardzo fajnie, jest stabilny i ręka nie boli.

X Sierra Long to dwie Sierry w jednym :). Skuter typowo jaskiniowy z dwoma bateriami które starczają na dwie godz. Bardzo fajnie się go prowadzi na długich dystansach.

Suex Adv 14 - bardzo fajny skuter do zastosowań wrakowo- technicznych. Prowadzi się przyjemnie i lekko. Jest trochę cięższy niż Sierra ale można na nim poszaleć. Nie zauważyłem wad tego skutera, może dlatego że bardzo mało na nim pływałem.

Używam skuterów ze stajni Dive Xtras i nigdy mnie nie zawiódł. Myślę ze nastepna będzie Cuda. Sierrę będę używał do nurkowań wrakowych oraz na wyjazdy egiptowe. Można go rozłożyc na dwie części i nie zajmuje dużo miejsca.
Skuter, oprócz tego że może służyć do zabawy jest też narzędziem dzięki któremu można wykonać bardziej skomplikowane nurkowania. Jeśli będziesz chciał spróbować popływać na X to możemy sie umówic na Ińsku. W tej chwili w Szczecinie Sierry posiadają 4 osoby

boozy

Wysłany: 2010-10-22, 22:35   

Ja przyznam, że z wyczytanych opisów, na dzień dzisiejszy na 1 miejscu stał by N-19, ale jak okazuję się warto przed takim zakupem, każdy skuter spróbować i samemu ocenić.

Marek Cacaj

Wysłany: 2010-10-24, 21:07   

boozy napisał/a:
na dzień dzisiejszy na 1 miejscu stał by N-1

Hmm mi się wydaje, że to słaby wybór

rossol
zmiana wizerunku

Wysłany: 2011-11-24, 23:36   

fajny materiał.Zastanawiam się po co przy exploracji wraku używać skuterów.To tak jak na grzyby do lasu pojechać samochodem i zbierać przez otwarte drzwi.Samochód służy aby do lasu dojechać...potem z buta.Cała w tym przyjemność.Nie rozumiem skuterowców.Chyba że idąc tokiem rozumowania z Samych Swoich.Wymyślili młockarnie ,bo siły w ręcach nie mieli .... :mrgreen:
Czy ktoś przełoży ten tekst dla dziadzi i kolegów ?

mlodyk1
Boatmann

Ubezpiecznie: DAN Sport Silver
Wysłany: 2011-11-24, 23:42   

musze przyznac ze coraz bardziej mnie to wciaga ;p

rossol
zmiana wizerunku

Wysłany: 2011-11-24, 23:51   

do zabawy i w jaskinie gdzie liczy się dystans i czas to ok.Po co skuter na wraku gdzie wg mojej oceny najfajniejsze jest myszkowanie i podziwianie zatopionej jednostki.Może ktoś mi wytłumaczy to ...

KARLOS

Wysłany: 2011-11-25, 00:04   

rossol napisał/a:
do zabawy i w jaskinie gdzie liczy się dystans i czas to ok.Po co skuter na wraku gdzie wg mojej oceny najfajniejsze jest myszkowanie i podziwianie zatopionej jednostki.Może ktoś mi wytłumaczy to ...

hejka,

przyjedz na nurka to dam pojezdzic i zobaczysz jaka frajda jest na wraku :lol:
a docenisz jak trafisz na pradzik gdzie w jedna strone lekko a z powrotem trzeba sie napedałowac z płetwy :oops: .
No ale kiedy myszkujemy, to juz inna inszosc choc tez sie bardzo przydaje ;-) .
pozdro Karlos.

Marek Cacaj

Wysłany: 2011-12-11, 21:54   

rossol napisał/a:
Zastanawiam się po co przy exploracji wraku używać skuterów

Cześć Rossol
Skuter przydaje się na dużych wrakach leżących dość głeboko. Dzięki niemu możemy przemieścić się szybko miedzy interesującymi nas częściami wraku bez utraty cennego czasu dennego. Przydaje się również przy prądzie który na Bałtyku może być bardzo silny . Mozna na nim równiez umieścić dodatkowe oswietlenię lub kamerę. Jak widzisz wpływa na nasze bezpieczeństwo i umozliwia lepsze ogarnięcie dużego wraku. Do tego dochodzi duża frajda :)

tomasss4460

Wysłany: 2012-03-20, 22:46   

...X Cuda 650 - duży, ciężki skuter. Bardzo szybki i mocny. Bateria starcza na bardzo długo. Ma wiele zalet Sierry oraz jej wad. W związku z tym, że bateria jest długa to bardzo ciężko się ją wyjmuje ( jest to bardzo upierdliwe). Obudowa jest aluminiowa i słyszałem o przypadkach obicia boków w jaskini. Wtedy bateria klinuje sie na amen. Prowadzi się bardzo fajnie, jest stabilny i ręka nie boli.

Witam,

uwazam ze problem z wyciągnięciem baterii nie jest takim wielkim problemem. Wystarczy w odpowiedni sposob scisnac zawleczke zapobiegajaca przemieszczaniu sie baterii i bateria bezproblemowo wychodzi z "doku";) Ja dodatkowo raz na jakis czas smaruje o-ring ktory otacza baterie na samej gorze.(bateria u X jest usczelniana m.in. za pomoca tego o-ringa co nie uszkodzi nam jej przy zalaniu.Podczas zalania np: cudy koszty naprawy nie sa zbyt duze.

Odnosnie klinowania baterii...wydaje mi sie ze taka opcja nie istnieje. Cuda ma co prawda aluminiowa obudowe ale jest ona bardzo wytrzymala na uderzenia.Na moich jak do tej pory tylko farba schodzila podczas przypadkowych uderzen. O jakichkolwiek odksztalceniach nie na mowy. Oczywiscie pod woda;))

Z opowiadan znajomego Halcyon-y sa bardzo wrazliwe na uderzenia.
Pozdrawiam.

JacekKG

Wysłany: 2012-12-27, 22:16   

Jakie sa przedzialy wagowe skuterow na powierzchni?
I jakie moce maja silniki oraz pojemnosci akumulatorow

mlodyk1
Boatmann

Wysłany: 2012-12-28, 12:04   

To wszystko zalezne jest od producenta i modelu Producent - Dive X ,
Halcyon

Mi osobiscie podoba się TEN

mlodyk1
Boatmann

Wysłany: 2012-12-28, 12:26   

Na EBAY znalazłem niezły Scooter

JacekKG

Wysłany: 2012-12-28, 21:18   

Dzieki takiego zestawienia szukalem.

A ktos wie jakich mocy sa silniki, widze ze wszedzie podaja uciag

mlodyk1
Boatmann

Wysłany: 2012-12-28, 22:15   

JacekKG napisał/a:
Dzieki takiego zestawienia szukalem.

A ktos wie jakich mocy sa silniki, widze ze wszedzie podaja uciag

Razcej mocy nie poda producent ewentualnie taki SCHEMAT

gazeliusz

Wysłany: 2013-01-23, 21:02   

6500$..

Rany julek.. ktoś może logicznie wytłumaczyć cenę tego skutera?? Za taką kwotę można kupić nowy samochód.. Nie pojmuję..

boozy

Wysłany: 2013-01-24, 08:41   

gazeliusz napisał/a:
6500$..

Rany julek.. ktoś może logicznie wytłumaczyć cenę tego skutera?? Za taką kwotę można kupić nowy samochód.. Nie pojmuję..

Jak Cię nie stać = nie kupujesz. Z tonu Twojej wypowiedzi wnioskuję, że w Twoich nurkowaniach skuter nie jest niezbędny, więc nie znasz jego wartości, stąd pytanie o cenę.

wiecznychlopiec

Ubezpiecznie: NFZ :D
Wysłany: 2013-01-24, 09:56   

mysle, że ciągłe upowszechnianie nurkowania spowoduje, że coraz wiecej osob bedzie takiej zabawki potrzebowało/chciało wieksza produkcja spowoduje spadek cen, pojawia sie tez tansze propozycje dla mniej zaawansowanych, zwiekszy sie w koncu znacznie konkurencja, kiedy nie wiem, ale na pewno

popatrzcie na rynek latarek do nurkowania, coraz lepsze produkty w coraz bardziej przystepnych cenach

Strona 2 z 3
Odpowiedz do tematu