Technika Nurkowania Strona Główna

"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Rejestracja "  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Jakie skarpety używacie do suchego ?
Autor Wiadomość
seradam
AOWD,DEEP,NITROX...

Wysłany: 2016-03-27, 23:35   Jakie skarpety używacie do suchego ?

Myślę nad zakupem skarpet do suchego. Myślałem nad Santi , ale widzę podobne markowane Tecline thinsulatowe.

grzegorz

Wysłany: 2016-03-28, 20:00   

Cześć,ja używam skarpet nogravity i jest bardzo dobrze w większości sezonu .W wodzie o temp.około 2st. po pewnym czasie zaczyna być chłodno w paluszki.Nie wiem tylko jak wyglądają w porównaniu cenowym z innymi.

Mucha

Ubezpiecznie: DAN Sport Silver
Wysłany: 2016-03-28, 21:38   

Ja używam skarpet Fourth Element. Ciepłe i przede wszystkim nie są zbyt obszerne.
Masz suchara Santi, przy zakupie skarpet upewnij się że przejdzie Ci stopa przez nogawkę.
Ja próbowałem skarpety santi, i nie ma możliwości żebym wsadził stopę do kalosza.
Fourth element pasuje idealnie.
Polecałbym Ci jeszcze przyjrzeć się skarpetom Kwarka, słyszałem same pochlebne opinie :)

Jarek Andrzejewski
Rescue; Deep; EAN

Wysłany: 2016-03-28, 21:56   

Ja zacząłem od zakupu paru par skarpet wełnianych. Dają radę, jest wyraźnie cieplej niż w jednej parze zwyczajnych + neoprenowe skarpety suchacza.
Mam zamiar kuić jeszcze wełniane "góralskie", grubsze.

seradam
AOWD,DEEP,NITROX...

Wysłany: 2016-03-28, 22:05   

Wełniane miałem przez kilka lat. Teraz chcę doinwestować w profesjonalne nurkowe ;-)
Czy ktoś używa lub wie coś na temat tych thinsulatowych ?

wiecznychlopiec

Ubezpiecznie: NFZ :D
Wysłany: 2016-03-29, 09:19   

jako że stopy mi bardzo marzną to przetestowałem sporo rozwiązań skarpet, różne kombinacje itd. Konsultowałem dobór skarpet z kolegami z forum wspinaczki wysokogórskiej. Dzięki ich sugestiom udało mi się skompletować optymalny zestaw 2 warstwowy

1. skarpety z włókien thermolite - im większa zawartość tym lepiej (cena 40-50 zł w górę) - osbiście kupiłem marki Nordhorn
2. skarpety "walonki" Fourth Element z serii Arcrtic (2 warstwowe)

w tym zestawie jest mi po prostu ciepło i nie jest "gruby" spokojnie do flexsola się mieści, bynajmniej mojego 3XL :mrgreen:

dlaczego thremolite a nie merino? - według kolegów z w/w forum przy zachowaniu tej samej grubości włókna thermolite są cieplejsze, a mnie dosyć mocno ograniczała objętość buta - flexsole. NIe mam tyle miejsca co w kaloszach

co się nie sprawdziło:
zakładanie 2 lub 3 warstw skarpet thermolite, skarpety norweskiej armii (grube typu wełniane), skarpety NoGravity, mieszanie tego wszystkiego ze sobą, skarpety NG w połączeniu z Fourth element Arctic, wkłady typu thinsulate się nie zmieściły w ogóle do butów

BTW
chętnie bym cały oceplacz przetestował Fourth Element Arctic - wydaje się, że może być lepszy niż np. Kwark z zachowaniem jego pełnej elastyczności

mbin

Ubezpiecznie: DAN
Wysłany: 2016-03-30, 17:29   

polarowe myśliwskie Solognac;

Yavox
GUE FT, IANTD Adv.EAN, CMAS P2, PADI Deep

Wysłany: 2016-03-31, 10:36   

Cieniutkie skarpetki jako pierwsza warstwa, do odprowadzania wilgoci ze stóp.
Grubsze na drugą warstwę. O numer-dwa większe, niż normalnie trzeba, żeby było luźno, żeby nie upośledzać krążenia.
Grubaśne puchate "góralskie" o kilka numerów za duże na trzecią warstwę, ostatnią.

Nigdy w życiu nie zmarzły mi stopy, nawet po 3 godzinach w zimnej wodzie, kiedy dłonie miałem skostniałe a i reszta organizmu, mimo dwóch warstw grubej bielizny i BZ400 nie wyrabiała.

Plus też jest taki, że nawet jak w ramach zdejmowania suchego się tymi trzecimi skarpetami w coś mokrego wdepnie, to nie dochodzi mokroć do stopy i się nie trzeba przejmować.

Minus: do takiego zestawu trzeba mieć dość luźne kalosze. Ciężko się wchodzi na basen z ciepłą wodą w trzech parach skarpet :) a inaczej nie można, bo nogi w butach latają. Grube skarpety warto obciąć i obszyć na końcach jak są za długie, żeby nie nabijało zbyt dużo powietrza w miejscu, gdzie byśmy w nogawkach mieli i skarpety i ocieplacz zduplikowany. Ja mam dość wąskie stopy (mimo długości 44), musiałem do kaloszy wyciąć sobie wkładki z gumy 4mm, żeby się wszystko rozmiarowo zgadzało. Buty niższe były jednocześnie za krótkie...

wiecznychlopiec

Ubezpiecznie: NFZ :D
Wysłany: 2016-03-31, 11:35   

@Yavox ja mam też raczej wąską stopę a długą, do tego wysokie "podbicie" stąd w suchym flexsole

paweł żołynia

Wysłany: 2016-03-31, 12:30   

Ja używam Scubapro Skarpety Climasphere, przylegają do stopy, rozciągliwe, ciepłe.

offshore

Wysłany: 2016-04-01, 18:19   

Skarpet używam zwykłych tzw. termoaktywnych :) kupionych za 15 zeta. Podstawa to dobre butki w sucharze. Ja mam kalosze - 6mm neopren oblany gumą. Stopa w środku jest luźna.Nigdy nie wejde w skarpety neoprenowe + dopasowany but. Dopasowany = wzglednie ciasny = zimno! Więc wystarczy mi 1 para zwykłych skarpet termo i nigdy nie zmarzłem w stopy, a zmarźluch jestem straszny, dlatego mam ocieplacz wraz z rękawiczkami ogrzewane elektrycznie.

zdziebel
zdziebeł / zbożu / major

Ubezpiecznie: DAN Silver
Wysłany: 2016-04-03, 20:34   

W moim przypadku skarpety typu "wojskowe" zielone lub czarne z 60% wełny - 1 para w miesiącach kwiecień - październik, 2 pary w okresie listopad - marzec.

seradam
AOWD,DEEP,NITROX...

Wysłany: 2016-05-08, 22:17   

No to mnie zaskoczyliście.
Kupiłem skarpety zwykłe zgodnie ze wskazówkami Tomka.
Na drugą warstwę kupiłem coś znakomitego "SKARPETY OCIEPLACZ WEŁNA 46/47 HELLY HANSEN" na aukcji za 19zł !
Nurkowałem w tym zestawie na wyprawie na Maltę we wodzie o temperaturze 17°C.
Przez większość nurkowań miałem całkowicie zalaną jedną nogę.
Nawet mokre zapewniały komfort cieplny.
Bez problemu wchodziły do mojego Santi Espace.
Dziękuję za wskazówki. :-)

Odpowiedz do tematu