Technika Nurkowania Strona Główna

"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Rejestracja "  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Butla (nie)czysta tlenowo i co wynikło-zapraszam do dyskusji
Autor Wiadomość
offshore

Wysłany: 2015-08-13, 10:36   Butla (nie)czysta tlenowo i co wynikło-zapraszam do dyskusji

Na ponizszych fotkach mamy piekny przykład co potrafi zrobic tlen....a stało sie to tak:
We flaszce był nitrox26, przetoczono do niej 20 bar tlenu - wszystko ok. Podłaczono druga flaszke z nitroxem70, zaczeto przetaczac miedzy flaszkami i nagle: bum, ogień, dym, po czym cisza...wszystko trwało sekunde albo mniej...Blenderowi nic sie nie stało bo nie był na lini rażenia...ta scianka została przepalona w 2 miejscach w ciagu ułamka sekundy....daje do myslenia...czemu tak sie stało - zapraszam do dyskusji.

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Ubezpiecznie: DAN/PROGLD
Wysłany: 2015-08-13, 12:58   

Hej.
Ciekawy temat ...

Mam dwa pytania które na swój sposób stanowią odpowiedz na pytania co było przyczyna " problemu"

1. Ile początkowo było w butli EAN 26?
... i główne pytanie:
2. Z jaką szybkością blender przetaczał EAN 70 do butli zasiadającej mix EAN 26 i OXY ?

i pytanie pomocnicze:-)
Czy " wybuch " nastąpił " nagle, tuż po odkrecaniu zaworów podczas przetaczania EAN 70 czy po jakimś czasie ?

Rób to, co lubisz, a nie będziesz musiał pracować ...

offshore

Wysłany: 2015-08-14, 01:19   

Bogusław Chmielnik napisał/a:
1. Ile początkowo było w butli EAN 26?

Około 50 bar

2. Z jaką szybkością blender przetaczał EAN 70 do butli zasiadającej mix EAN 26 i OXY ?

Chyba za szybko, bo nie użył przetoczki tlenowej o małym przekroju tylko zwykłej do przetaczania powietrza....

Czy " wybuch " nastąpił " nagle, tuż po odkrecaniu zaworów podczas przetaczania EAN 70 czy po jakimś czasie ?

W czasie odkrecania zaworu z EAN70, zawór na flaszce z mixem EAN 26+ tlen był juz otwarty na maxa.

Maciej Michalski

Wysłany: 2015-08-14, 18:29   

o fuck...dobrze, że wszyscy cali!!!

cejka78

Wysłany: 2015-08-15, 23:22   ?

gdzie są granice bezpieczeństwa:
(1) do pustej butli "czystej" przetaczam tlen przetoczką do tlenu - bezpiecznie, dobijam powietrzem ze sprężarki, mam mieszankę jaką potrzebuję - bezpiecznie
(1A) mam w butli dowolny nitrox, ok. 100 bar, czyli szkoda wypuścić w kosmos, dobijam powietrzem ze sprężarki i mam to co mam, ale bezpiecznie
(2) w butli mam 100 bar powietrza - dopuszczam tlen, bo coś chcę namieszać
(3) w butli mam 100 bar Nx25 - dopuszczam tlen...
(4) w butli mam 100 bar Nx50 - dopuszczam tlen...
(5) w butli mam 100 bar Nx75 - dopuszczam tlen...
...

ten kto realizuje punkty od (2) w górę, albo jest cholernie oszczędny i nie ma rodziny, albo jest bardzo śmiały...
ale to tylko moim zdaniem

AS

MacDyver

Ubezpiecznie: DAN Sport Silver
Wysłany: 2015-08-16, 03:09   Re: ?

cejka78 napisał/a:
(...)
...

ten kto realizuje punkty od (2) w górę, albo jest cholernie oszczędny i nie ma rodziny, albo jest bardzo śmiały...

AS

Why? Rozwin, pls...

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Wysłany: 2015-08-16, 08:31   

Andrzej chodzi o poniższe punkty?
cejka78 napisał/a:
(2) w butli mam 100 bar powietrza - dopuszczam tlen, bo coś chcę namieszać
(3) w butli mam 100 bar Nx25 - dopuszczam tlen...
(4) w butli mam 100 bar Nx50 - dopuszczam tlen...
(5) w butli mam 100 bar Nx75 - dopuszczam tlen...
...

- Oszczędny i nie ma rodziny
- bardzo śmiały

Wyjaśnij proszę w czym rzecz, bo może nie o te punkty chodzi.

cejka78

Wysłany: 2015-08-16, 09:32   ...

cześć!
1. mam tylko jedną przetoczkę do tlenu, służy ono wyłącznie do przetaczania tlenu, tlen przetaczam tylko do pustych butli "czystych" tlenowo, tak pozostanie do chwili, kiedy od Was nauczę się innych sprawniejszych i bardziej optymalnych metod mieszania gazów
2. nie mam pomysłów na szybkie i hurtowe robienie mieszanek, bo nie mam takiej potrzeby
3. przetaczanie gorących nitroxów to nie jest przelewanie wody i obrazki z początku postu coś do tego wnoszą, nie wszystko jest pod kontrolą,

teraz ja zapytam:
- nitrox metodą mieszania przedwstępnego: ja robię do Nx40, zawsze mam pytanie o Nx50 - mam ochotę spróbować, ale mam stracha, że przekroczę cienką linię - się uda lub ....dolnie - do jakiego Nx przez sprężarkę jest bezpiecznie ? ( w sensie do jakiego Nx Wy robicie ?)
- dodawanie czystego tlenu do butli, w której jest dowolny nitrox, pod dowolnym ciśnieniem, jest bardziej bezpieczne od przetaczania tlenu do pustej butli, czy mniej bezpieczne ? (faktycznie są dwie szkoły)

jak widać z powyższych zdjęć, saper i blender mają podobną robotę... jeden i drugi czeka na porady bardziej doświadczonych "przed", a jeśli w akcji głowy nie urwie, dobra jest również porada "po", na co czekam

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Wysłany: 2015-08-16, 20:56   

Hej.
Przyznam, że gubię w Twoich wypowiedziach. :oops:
W pierwszym poście jednoznacznie piszesz:
cejka78 napisał/a:

po czym enigmatycznie odpisujesz, nie wyjaśniasz swoich poprzednich stwierdzeń.

Andrzej nie gniewaj się ale z Twoich postów wynika, że " mieszasz " po omacku.
Zadajesz podstawowe pytania.
------------------------------------------

cejka78 napisał/a:
3. przetaczanie gorących nitroxów to nie jest przelewanie wody i obrazki z początku postu coś do tego wnoszą, nie wszystko jest pod kontrolą,

... zatem nie rób tego i zleć to tym dla których wszystko lub przynajmniej w 99% :-) jest pod kontrola.

cejka78 napisał/a:
kiedy od Was nauczę się innych sprawniejszych i bardziej optymalnych metod mieszania gazów

Od nas. :!: :?:
Andrzej byłeś na szkoleniu mieszania gazów, czy uczysz się z internetu?
Mam wrażenie, że byłeś jednak bardziej teoretycznym niż praktycznym.
Twoje pytania to podstawy mieszania gazów.

cejka78 napisał/a:
jeden i drugi czeka na porady bardziej doświadczonych "przed", a jeśli w akcji głowy nie urwie, dobra jest również porada "po", na co czekam

Nie w tak oczywistych sprawach...
Z mojej strony jej nie usłyszysz. Gdybyś jeszcze pytał o bardziej zaawansowane kwestie ale nie o podstawy. :-?

Chętnie pomagam w sprawach doskonalenia technik nurkowania ale nauka mieszkania gazów przez internet.
Przepraszam ale nie ...

cejka78

Wysłany: 2015-08-16, 21:12   ...

nie mam żadnych pytań,
- odpowiedzi na pytania czytają też ludzie, którzy nie mieszają, a są ciekawi
- Twoje forum, Twoje nauki, myślałem że nurasy z pierwszego postu chcą na Forum przeanalizować przyczyny eksplozji butli i tyle

pozdrawiam
AS

Jarek Andrzejewski
AdvEAN

Wysłany: 2015-08-16, 21:18   

Przyczyny eksplozji były trzy: tlen, paliwo i energia powodująca zapłon dwóch pierwszych :)

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Wysłany: 2015-08-16, 21:33   

cejka78 napisał/a:
- Twoje forum, Twoje nauki

Ehhh ... tak moje jak i Twoje. :-)

cejka78 napisał/a:
myślałem że nurasy z pierwszego postu chcą na Forum przeanalizować przyczyny eksplozji butli i tyle

Przyczyny zostały zawarte w moim pierwszym poście.

Odpowiedz do tematu