Technika Nurkowania Strona Główna

"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Rejestracja "  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
IANTD AOWD i EANx Max & YaCa
Autor Wiadomość
YaCa
Owsik

Ubezpiecznie: DAN Sport Silver
Wysłany: 2012-05-21, 00:19   IANTD AOWD i EANx Max & YaCa

Dokladnie rok temu ukonczylismy w tym samym miejscu swoj kurs OWD, chyba przyszedl czas na kurs AOWD :)

i tak zaczelismy, z dniem 19 maja wystartowal nasz kurs AOWD i EANx w standardach IANTD, powiem Wam ze mielem mieszane uczucia, bo niby to tylko AOWD ale tez AOWD, naprawde dlugo i ciezko pracowalem na to by sie przygotowac do tego kursu, ale mam cicha nadzieje ze czas spedzony pod woda na treningu przyniesie efekty podczas kursu...

najpierw formalnosci, omowienie, pare slow wstepu, przygotowanie sprzetu itp...

myslalem ze bedzie ciezko, wszak instruktor wymagajacy a i pierwsze podejscie do konkretnych nurkowan w nowym sprzecie bylo lekkim stresem tak dla mnie jak i dla Maksa...
zanim przystapilismy do teorii cos do zjescia na szybko (czyli jak YaCa chce przytyc)

i moze pare slow o warunkach pogodowych...
w dzien piekne slonce to juz chyba kazdy z Was wie, wieczorem jest tak...

po teoretycznej czesci czas na klarowanie szpeju...

butle nabite, jeszcze latarki i inna drobnica i gotowi do zejscia pod wode...

pod woda pierwsze proby z wywazaniem, pisze pierwsze bo samo wywazanie bylo robione etapami, ale o tym moze kiedys.
zaczynamy pierwsze cwiczenia, wczesniej omowione zagadnienia zaczynamy wprowadzac w zycie i tak ruszamy, najpierw plywalnosc, trym i wszystko co z tym zwiazane...
potem juz troche inaczej, plywanie do tylu, helikopterek, troszke pracy nad zabka, zabka zmodyfikowana itp

tu ja i moj helikopterek, popis instruktorski to to nie jest, ale przynajmniej obrocilem sie w kolo jak instruktor kazal :)

oczywiscie im dalej tym ciekawiej, zaczynamy z procedurami "braku gazow" tak dla mnie jak i dla Maksa to cos nowego, choc nie tyle co samo cwiczenie braku gazu co praca na dlugich wezach.

teraz wiemy ze takie procedury nalezy cwiczyc znacznie czesciej, z reszta podczas nurkowan nawigacyjnych czesto potrafi sie przydarzyc ze jednemu nurkowi zgubi sie peltwa, kolejnemu zabraknie gazu a potem jeszcze zgubi sie maska, nasilenie takich problemow wymusza na nas sporo pracy, jakos dajemy rade, ale jestesmy swiadomi ze po samym kursie wiele rzeczy trzeba jeszcze dlugo trenowac zeby nie popelniac podstawowych problemow jak i wyrobic sobie pewne nawyki i przyzwyczajenia, z reszta, trening zawsze sie przyda :)

nie bede sie rozpisywal i opisywal kazdego nurkowania dokladnie bo mija sie to troche z celem, ale musze powiedziec ze jak narazie najwieksze wrazenie zrobilo na mnie wynurzanie wielopoziomowe i tu maly bonus, o ile za latwo poszlo nam wynurzanie w toni tak instruktor postanowil nam troszke sprawe skomplikowac i wynurzalismy sie z jednym "slepym" nurkiem...
musze powiedziec ze doswiadczenie jest nie do opisania, malo tego, sadzilem ze nie da sie tego zrobic, mylilem sie oczywiscie, malo tego, okazalo sie ze wynurzanie wielopoziolowe na slepo to jest nie problem, problemem jest wynurzanie sie, pilnowanie komputera, "slepego" partnera, poprawnej pozycji. bylo to chyba jedno z najciekawszych cwiczen jakie wykonywalem, choc kazde jest wazne i trzeba sie do niego naprawde przykladac...
tu zaczynamy wynurzanie

a tu Maksym wszystkich pozdrawia :)

jak nam idzie? nie wiem, wiem ze jest to inny kurs od tych ktore widzialem w szwecji. o cala reszte trzeba by pytac wiecie kogo, on nas widzi z boku...

oczywiscie ciag dalszy nastapi...

my video profile
http://vimeo.com/user5332568/videos

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Ubezpiecznie: DAN/PROGLD
Wysłany: 2012-05-21, 09:05   

Dzień dobry.
Chłopaki pojechali do Stargardu - mam chwilę. :-)

YaCa z Maksem działa szybko, bardzo szybko :shock:
Szkolenie AOWD rozpoczęli o 5 czy 6 rano - tak jakoś było gdy pojawili się na Ińsku i zapytali kiedy wchodzimy do wody :-) :shock:
Później nad wodą pojawił się Zdziebeł który kilkoma SMSami - wstawaj !@#$%%^& zobacz jaka pogoda, do wody utwierdził mnie w przekonaniu, że pora działać. :buck2:

Kluczem do bezpiecznego i sprawnego realizowania wszelkich podwodnych działań jest pływalność oraz trym.
Praktycznie każde szkolenie AOWD rozpoczyna się od określenia potrzeb studentów przez kontrole a następnie rozwijanie pływalności poprzez wykonywanie określonych ćwiczeń zarówno w miejscu jak i pionie i poziomie.

Pierwsze nurkowania to elementy pływalności oraz trymu rozwinięte o style pływania:
- żabka
- zmodyfikowana żabka
- pływanie do tyłu
- obroty w miejscu tzw. helikopter

Chłopaki przyjechali uzbrojeni w twiny i długie wężowidła zatem nieodzownym elementem każdego nurkowania jest S drillowy wstęp.

Podróż SE - PL - nurkowanie: trochę zmęczony YaCa, ale nadal uważny. ;-)

Już w pierwszy dzień praca ze stage ;-)

Musze uciekać ...
Dziś teoria i praktyczne wykorzystanie wiedzy na temat głębokich nurkowań.

PS. Szkolenie z YaCa to .... ciekawa sprawa. :-)
Sam już nie wiem ile ich ma ale wszędzie rozstawia kamery :roll: Pod wodą, nad czuje się jak w BB :-)
Boję się tylko czego nie wiem, czego się nie spodziewam a co się nagra ;-)

CDN - wczoraj odbyliśmy nurkowania nawigacyjne.
GoPro YaCy zarejestrowała kilka ciekawych ujęć. :-)

Rób to, co lubisz, a nie będziesz musiał pracować ...

macmat

Wysłany: 2012-05-21, 11:25   

Gratulacje chłopaki.

Wiem że to IANTD ale czy jak na AOWD pływania bez maski i do tyłu to nie za trudno.?

YaCa
Owsik

Wysłany: 2012-05-21, 14:26   

macmat napisał/a:

Wiem że to IANTD ale czy jak na AOWD pływania bez maski i do tyłu to nie za trudno.?

trudno to pojecie wzgledne, co nazywasz "trudno"??

za pierwszyjm razem wynurzalismy sie z maskami po czym instruktor powiedzial ze poszlo za latwo, wiec potem bylo ze slepym nurkiem... trudno bylo to fakt, ale zrobilismy cwiczenie mniej lub bardziej zadowalajaco, oto juz by trzeba bylo pytac prowadzacego kurs :)

dzis spotkalo nas wiele ciekawych przygod i problemow, malo tego, Bogen ma nowa ksywe "ooo plyna problemy!!!..."

zauwazyc tez trzeba ze na kursie nie robimy nic ponad nasze mozliwosci, poprostu jak narazie wszystko dobrze idzie, mam nadzieje ze bedzie szlo tak dalej :)

oczywiscie nie obylo sie bez pomylek, bledow ktore sa weryfikowane, kto bedzie na mamrotaniu na glebokim to poslucha jak bylo i sie posmieje. kurs jest naprawde ciekawy, duzo przed kursem cwiczylem, nurkowalem, ale dopiero tu przekonuje sie ze kazda sutuacja moze nagle skomplikowac sie jeszcze bardziej, kazdy nowy problem staramy sie rozwiazywac, wychodzi to lepiej lub gorzej, no ale na bledach sie uczymy :)

jest dobrze, kurs intensywny, ale nie przyjechalem sie opalac tylko szkolic, wiec zaraz teoria i dalej pod wode :)

pozdrawiam

my video profile

slawek290

Wysłany: 2012-05-21, 19:53   

Fajny heli - kopter . Yaca idzie wam dobrze , poprzeczka jeszcze wyżej .

zdziebel
zdziebeł / zbożu / major

Ubezpiecznie: DAN Silver
Wysłany: 2012-05-21, 20:58   

macmat napisał/a:

Po pierwsze co to znaczy, że wiesz, że to IANTD?? Czy ograniczają instruktorów w innych organizacjach jakieś ćwiczenia? Gdzie jest powiedziane, że np. w PADI nie można robić takich ćwiczeń jakie wykonują chłopaki? A wreszcie gdzie jest powiedziane, że to co ćwiczą chłopaki nie przytrafi się gdy będą nurkowali gdziekolwiek i z kimkolwiek??

Ćwiczenia pływania do tyłu, ślepa maska i wszystko inne razem wzięte powinno się ćwiczyć, szkolić zaraz po opanowaniu przez nurasów podstawowych umiejętności nurkowania. A dlaczego? Żeby nie popadali w rutynę, żeby podnosić świadomość, umiejętności i pewność w podejmowaniu w zupełnie innym, podwodnym świecie... można pisać bez końca.

Po drugie - trudne to są np. okresy w życiu kiedy się chce a nie może :mrgreen: , trudne to są dyskusje z ludźmi, którzy uważają, że już wiedzą wszystko, że to oni sa naj naj. Trudne są chociażby dyskusje z serii - a może wąż 7 cm czy też 90 będzie lepszy na backup? A backup musi być na sznurku, gumce, czy wisieć sobie luźno zawieszony "gdzieś" przy sprzęcie...itd.
Na pewno złapałeś o co mi lata :mrgreen:
Nie piszę tego ze złośliwości oczywiście, chcę jedynie ukierunkować myślenie ludzi na inny tor. Żeby nurasy patrzyli innymi kategoriami na nurkowanie, na rozwijanie swoich i nurpartnera umiejętności i doświadczenie. Na to w końcu, że nie ma utartego kanonu co można a czego nie można na AOWD lub innych kursach.
Świadome nurkowanie - to powinno być kwintesencją każdego kursu czy też jego części. Jeśli ktoś ogarnia tematy już po kursie OWD w sposób bardzo zadowalający i nie ma problemu, że poradzi sobie z kolejnymi nazwijmy to mało spotykanymi ćwiczeniami (a dlaczego? bo często instruktorzy mają w pompie szkolonych, kierują się często kasą, szybkim zarobkiem a nie przekazywaną jakością wiedzy, praktycznymi poradami i ćwiczeniami nierzadko wykonywanymi przez szkolącego i szkolonego w pocie czoła) to dlaczego nie iść dalej??

Oczywiście można dupnąć chłopaków z dalekiej północy na kasę, poopowiadać im dziwne historyjki z serii - eeee... to się bardzo rzadko ćwiczy a tego to w ogóle nie będziecie mieli pod wodą, to się rzadko przydarza więc nie ma sensu ćwiczyć itp.

Jednak podejście zarówno instruktora jak i szkolonych to podstawa wzajemnych korzyści, zadowolenia i w końcu dobrze wyszkolonych przyszłych naszych partnurów ;-)

Powodzenia chłopaki !!! I YaCa na miłość boską - chłopaku - przytyj troszkę bo Cię fale kiedyś poniosą hehehe !!

seradam
AOWD,DEEP,NITROX...

Wysłany: 2012-05-21, 21:57   

Jaca ma specjalnie wytrenowaną sylwetkę do pływania w prądzie ;-) Poprostu jak się zmęczy to się ustawi bokiem :->
A na serio to fajnie pływacie. Jak ja robiłem AOWD to już było kilka nurków na koncie i większa świadomość... Było fajnie , bo chcieliśmy się czegoś nauczyć a instruktor nie chciał odbębnić. Mimo, że byliśmy grupą to mieliśmy różne zajęcia dobrane do naszych potrzeb.
Szkolcie się bo owsików nie traktują poważnie ;-)

macmat

Wysłany: 2012-05-21, 22:20   

zdziebeł napisał/a:
Po pierwsze co to znaczy, że wiesz, że to IANTD?? Czy ograniczają instruktorów w innych organizacjach jakieś ćwiczenia? Gdzie jest powiedziane, że np. w PADI nie można robić takich ćwiczeń jakie wykonują chłopaki? A wreszcie gdzie jest powiedziane, że to co ćwiczą chłopaki nie przytrafi się gdy będą nurkowali gdziekolwiek i z kimkolwiek??

Cześć.
Kiedyś Bogen pisał o tym że standardy IANTD różnią się od PADI tzn wydawanie certyfikatów jest inne. I o to mi chodziło.
Pewnie, że wszystko zależy do instruktora.
Nie wiem, może sie myle ale wydaje mi się, że kursy w IANTD są trudniejsze.

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Wysłany: 2012-05-21, 22:34   

Hej.
Kolejny dzień za nami.

Warunki na Ińsku sprzyjają ...
Głębokie i nocne nurkowanie dało nam sporo frajdy :mrgreen:
Wszędzie kamery, bojki, linki, potwory. ;-) Wyjdzie z tego całkiem fajny film.

20-30m:

PS. YaCa już kombinuje gdzie na Głębokim zamontować swoje kamery :mrgreen:

Jozio
czasami forumowy maruda ;-)

Wysłany: 2012-05-21, 22:38   

Ciemno zimno do domu daleko brrr ;-) ale juz nie moge sie doczekac filmiku z tego kursu zapowiada sie ciekawie.

YaCa
Owsik

Wysłany: 2012-05-21, 22:53   

kolejny dzien za nami, kurs bardzo intensywny, kazda minuta czy to teorii czy praktyki naprawde daje duzo, duzy nacisk instruktor kladzie na kwestie rozwizywania problemow oraz prawidlowego wykonywania cwiczen.
to co trzeba wyeliminowac na wstepie to zle rozwiazywanie problemow, dlaczego? bo w pewnym momencie dochodzimy do wniosku ze to co uwazalismy za prawidlowe rozwiazanie w pewnych sytuacjach staje sie puszka pandory i tylko generuje nastepne problemy ktore w rezultacie moga prowadzic do czarnej du*y....
teraz wiem dlaczego warto inwestowac w dobry kurs, bo tak naprawde jest to inwestycja w siebie...
bedac swiadomym tego co moze mnie spotkac podczas nurkowania, lub przynajmniej w jakims stopniu moge sie do wiekszosci z wystepujacych problemow przygotowac, wielu zagrozen nie bylem nawet swiadom a wydawalo mi sie ze juz troche o nurkowaniu wiem, teraz WIEM ze malo wiem i ile bym sie nie uczyl, nie nurkowal to zawsze bedzie malo....

jestem w szoku ze dopiero a moze juz 3 dni za nami, jutro dzien z bardzo, ale to bardzo ciekawymi zagadnieniami, dlatego juz sie doczekac nie moge. tymczasem trzeba sie wyspac...

CDN

my video profile

boozy

Wysłany: 2012-05-22, 06:48   

Bardzo fajna relacja... Tylko moje obawy budzi umiejscowienie kamery podczas OOG. W założeniu jest nie pochylanie głowy, żeby nie stracić partnera z oczu. W tym wypadku wąż strąci kamerę....pal licho jak poleci na dno, ale co w przypasku jeżeli wąż się w nią zawinie, zerwie maskę podającemu gaz..lub w jaki kolwiek sposób utrudni(może uniemożliwi) podanie gazu partnerowi. Dwóch z problemem to już duuży problem.

seradam
AOWD,DEEP,NITROX...

Wysłany: 2012-05-22, 06:51   

Yaca a co masz na lewym d-rigu? Bo coś ci wisi ;-) Na zdjęciu wygląda jak automat :shock: Pewnie to kolejna kamera. Pozdrawiam i do pracy !

YaCa
Owsik

Wysłany: 2012-05-22, 07:39   

Boozy z ta kamerka to bylo tak ze przed nurkowaniem duzo o tym rozmawialismy, w zalozeniu nie mialo byc brakow gazu podczas tego nurkowania no chybaze sytuacja "real" albo wszystko bedzie sklanialo ku temu by gazu zabraklo (niespodzianka) ale jak to wtedy powiedzialem, kamerka leci na dno, z tym ze wyciagajac waz i pochylajac glowe kamerka tez idzie w dol i nie ma problemu, nic nie zaczepisz, ale uklad byl prosty, wywalamy kamerke....

Adam na lewym Dringu mam tylko latarke backupowa, Tobie pewno chodzi oto co wisi na 3 zdjeciu?? jesli tak to jest to glowny AO, jak pisalem w zalozeniu gazu podczas nurkowania nie mialo byc sytuacji bez gazu, ale jak sie sypie to wszystko i okazalo sie ze gazu mi zabraklo i Maksym jest w tym momencie dawca a moj automat wisi przypiety do prawedo Dringa, wiszace kable od latarek musielismy zaraz potem posprzatac, umiescic je w jednym miejscu i powoli sie wynurzamy

jak pisalem wczesniej, trzeba prawidlowo i w jak najlepszy sposob rozwiazywac problemy, kazda zla decyzja skutkowala narastaniem sie problemow. dlatego tak wazny jest trening :)

my video profile

boozy

Wysłany: 2012-05-22, 16:54   

YaCa, jak znajdziecie czas, proponuję, żebyście zrobili kontrolowaną sytuację OOG. Sprawdzicie w ten sposób w prakctyce jak zachowa się kamerka umieszczona na głowie.

YaCa
Owsik

Wysłany: 2012-05-22, 20:00   

boozy napisał/a:
YaCa, jak znajdziecie czas, proponuję, żebyście zrobili kontrolowaną sytuację OOG. Sprawdzicie w ten sposób w prakctyce jak zachowa się kamerka umieszczona na głowie.

kilkakrotnie to robilem, zero problemu, noo raz pasek od montowania kamery z tylu glowy zahaczyl o waz, hmm zle napisalem, spadl mi na polowe glowy, ale waz zdjety bez problemu, mam nawet filmiki jak to wyglada, zero problemu. pamietaj ze kamerka jest na czole a nie na czubku glowy :)

my video profile

boozy

Wysłany: 2012-05-22, 22:10   

YaCa napisał/a:
boozy napisał/a:

kilkakrotnie to robilem, zero problemu, noo raz pasek od montowania kamery z tylu glowy zahaczyl o waz, hmm zle napisalem, spadl mi na polowe glowy, ale waz zdjety bez problemu, mam nawet filmiki jak to wyglada, zero problemu. pamietaj ze kamerka jest na czole a nie na czubku glowy :)

taa, ok :mrgreen:

ale odstaje, a przy OOG nie powinienieś schylać głowy, żeby nie stracić partnera z oczu. Jeżelu temat przetestowany to git :-)

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Wysłany: 2012-05-22, 22:21   

Hej.
Czas szybko leci. Zwłaszcza jeśli w koło wszędzie zainstalowane są kamery. :shock: ;-)
Dzisiejsze zajęcia dotyczyły wykorzystania bojki, kołowrotka oraz zagadnień nitroksowych.

Instalacja systemów video:

Każde nurkowanie rozpoczynamy od "rozgrzewki" OOG. Mogę śmiało napisać, że chłopaki do spraw braku gazu podchodzą zupełnie swobodnie. Mniej lub więcej symulowane OOG rozwiązują mechanicznie skupiając się kluczowych elementach procedury. Natomiast pływalność, trym, pozycje względem partnera oraz sprawy środowiska w jakim zmuszani są do działania traktują jako coś naturalnego.

OOG:

"Niespodzianka" - zmieniając konfiguracje na wąż boa ;-) warto na chwilę zatrzymać się i zastanowić się co by było gdyby.
Obwiązywanie się długim wężowidłem czasem może stać się niebezpieczne.
Procedura na wypadek "niespodziewanego" OOG u partnera:

Praca z boją oraz kołowrotkiem :

Maks & YaCa:

Elementy ratownictwa szkolenia nitroksowego:

... przyszedł czas na grilla :-P
W miedzy czasie chłopaki rozmawiają o Panu Daltonie który swoimi prawami działa cuda ;-)

PS. Trochę off top ale nadal w temacie szkolenia.
Dziś ponownie miałem przyjemność nurkować z GoPro. Jestem już zupełnie przekonany do tej maszyny jako narzędzia w warsztacie instruktorskim. SZEROKI KĄT oraz jakość obrazu są niesamowite. Więcej wrażeń niebawem w wątku GOPRO.

I z ;-) oka:

Dobranoc.

YaCa
Owsik

Wysłany: 2012-05-22, 22:44   

mogles mnie zle zrozumiec, glowy nie schylam zeby ja tak trzymac (sam dobrze wiesz ze glowa zawsze go gory i barki wyprostowane, plus trzymanie kupy :) ), ale jak pociagniesz AO na dlugim wezu do przodu i pochylisz po czym wyprostujesz glowe to waz sam zza glowy wyskoczy, na filmie dopiero zobaczylem ze paski od mocowania kamerki na glowie mam luzne a mimo wszystko w sytuacji OOG nie przeszkadzalo to przy wyjeciu weza zza glowy

dzis kolejne 2 nurki i masa teorii, duuuzo tego jest, plus ten upal, ale "im wiecej potu na treningu tym mniej brandzlowania pod woda" :)

standardowo kazde nurkowanie to sprawdzenie sprzetu i odrazu OOG a potem reszta z zalozonego planu :)

pamietac tez trzeba zeby bacznie przygladac sie polecenia instruktora :)

na YT wbija sie filmik z bojka, jak sie wgra to go wstawie :)

jutro dalej walczymy, tym razem zupelnie nowe zagadnienia, zupelnie co innego, powiedzmy ze zaczynamy zajecia warsztatowe, kurs zakonczylismy chyba pozytywnie, o ocene trzeba juz pytac instruktora, choc jak by nie bylo,m zawsze moze byc lepiej, kwestia nastawiania i przygotowania oraz treningu...

dalsze wzmagania na insku opiszemy kjuz w czesci warsztatowej, jesli oczywiscie bedziemy mieli ciekawy material :)

my video profile

grzegorz

Wysłany: 2012-05-23, 10:55   

Gratulacje koledzy :-) :!:
P.S. Boguś ,czy w obecności tylu kamer sam nie czujesz się jak też byś był na jakimś kursie :?: ;-)

Strona 1 z 2
Odpowiedz do tematu