Technika Nurkowania Strona Główna

"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Rejestracja "  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Analizator O2 wersja DIY
Autor Wiadomość
MacDyver

Ubezpiecznie: DAN Sport Silver
Wysłany: 2012-04-16, 09:58   

Odrobiny teorii cd:
sensor jest wrazliwy na zmiany wilgotnosci i temperatury. W idelanej sytuacji, ustalone napiecie na wyjsciu sensora powinno byc w miare stale w czasie, tzn nie zmieniac się co najmniej na czas prowadzenia pomiaru.
Tak niestety nie jest - ogniwo zmienia wartość swojego napiecia, nawet przy niezmiennej zawartosci O2. Zmiana jest spowodowana wieloma czynnikami, przecde wszystkim zmianami temperatury i ew. wilgotnosci. Dlatego wazne jest, by stosowac sensor skompensowany temperaturowo ("samokorygujacy" zmiane napiecia przy zmianie temperatury) oraz dobrze odizolowany od wpływu wilgoci. Np. sensory Teledyne serii R17 z koncówką w nazwie "D" lub "S" są skompensowane temperaturowo i dobrze izolowane.
Jeszcze jedna sprawa dot temperatury: sensor nie powinien byc przechowywany i uzytkowany w niskich i wysokich temperaturach, bo w krancowym przypadku moze dokonac swego zywota i sie nie podniesc. Idealnie, jezeli wachania temperatury sa od kilkunastu do 25-26 stC.

MacDyver

Wysłany: 2012-04-16, 10:09   

...sensor nie powinien też byc poddawany dzialaniu cisnienia gazu powyzej cisnienia atmosferycznego. Dlatego mierzac gaz z butli najlepiej, jezeli pomiar bedzie dokonywany przez restryktor, ograniczajacy wyplyw gazu z zaworu butli. W przypadku braku restryktora, dobrze jest pomiar robic przez trojnik, umieszczajac dyfuzor sensora (rozetke nakręcana na sensor) prostopadle do kierunku przepływu gazu.
Jeszcze jedna uwaga odnosnie cisnienia: gaz przez sensor musi "przeleciec", tzn tyle gazu ile wpadnie do sensora musi z neigo wyleci - w przeciwnym razie cisnienie wewn sensora mogłoby rosnąc. Dlatego sensory Teledyne maja mały otworek na tylnej czesci obudowy (uzytkownicy Goxa nie widza otworku, bo sensor jest umieszczony w dodatkowej obudowie). Warto o tym pamietac, "pakujac" sensor do dodatkowej obudowy celem odcinania dostepu tlenu po zakonczeniu pomiaru. Ja rozwiązałem to w ten sposób, iż sensor umieściłem w plastikowym pudełku po 35mm filmie do apartu (takim walcowym, z wieczkiem u góry), w denku pudełka wywierciłem otwór przez który przechodzi gniazdo jack 3,5mm i dodatkowo przewierciłęm w denku otworek 2mm. Otworek służy własnie do "oddania" gazu, który przeleci przez sensor (sam sensor w pudełku siedzi "na wcisk"). Po zakończeniu pomiaru, zakłądam wieczko na górną część pudełka, na dolną natomiast wciskam kapturek, który zrobiłem z innego pudełka po filmie - dzięki temu sensor jest dość szczelnie zamknięty i nie przepływa przez niego "świeży" tlen.

Abo
niedzielny nurek

Wysłany: 2012-04-16, 13:52   

Slawek napisał/a:
Paweł bardziej w tym siedzi, teraz np. kopiuje interfejs do vipera AIR.

Ja sobie zrobiłem taki i działa już 3-4 lata.
Proponuję od razu zaprojektować na scalaku FT232RL
Potrzebuje mniej elementów zewnętrznych.

Abo
niedzielny nurek

Wysłany: 2012-04-16, 19:51   

Przenoszę się do poprawnego tematu.
Abo przeniósł się do tematu: Vampirek - Bogen

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Ubezpiecznie: DAN/PROGLD
Wysłany: 2012-08-12, 09:03   

Dzień dobry.

Wczoraj przy okazji wspólnego nurkowania wpadł mi w ręce analizator produkcji MacDyvera.

Z punktu widzenia użytkownika - nie konstruktora mogę śmiało powiedzieć, że działa.
Mało tego, pokazuje wartości tlenu jakie nabijałem w sprężarkowni ;-) i którą chciałem ostatecznie uzyskać.

Michał jakoś sprytnie zapakował sam sensor do pudełka po kliszy czy jakoś tak które po zakończonej analizie stanowi jednocześnie zabezpieczenie dla czujnika.

CD. testów niebawem.

PS. Z tego co wiem Michał ma już trochę praktyki ze swoją maszynką. Zapewne przy odrobinie wolnego czasu szczerze ;-) będzie mógł napisać o swoich doświadczeniach zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych ujawnionych podczas korzystania ze zbudowanego przez siebie analizatora.

Rób to, co lubisz, a nie będziesz musiał pracować ...

Jarek Andrzejewski
AdvEAN

Wysłany: 2012-10-18, 21:10   

Nie wiem, czy się przyda i czy to dobra cena, ale w Oxylinku (oxylink.pl) kupiłem "nówke sztukę nieśmiganą " Teledyne R17MED za 195 netto (VAT 8%). Nie mam pewności jak z wrażliwością tej wersji czujnika na wilgoć, ale ponieważ reba nie mam, to uznałem, że do analizy suchego przecież gazu z butli się nada.
Jeszcze nie rozpakowałem, ale po przeczytaniu tego wątku widzę, że już niedługo to nastąpi :-)

I przy okazji pytanie: czy są jakieś przeciwwskazania, żeby zbudować analizator w ten sposób, żeby czujnik był wewnątrz obudowy, razem z elektroniką i zasilaniem, a gaz był wpuszczany do środka? Widziałem takie rozwiązanie w bazie Aquarius nad Piłaknem.
Przy takim rozwiązaniu odpada problem z łamaniem się kabelka, a do pomiarów wystarczy jedna ręka.
Parę fabrycznych analizatorów też w taki sposób jest zbudowanych.

silver111

Wysłany: 2012-10-19, 10:14   

Jarek Andrzejewski napisał/a:
I przy okazji pytanie: czy są jakieś przeciwwskazania, żeby zbudować analizator w ten sposób, żeby czujnik był wewnątrz obudowy, razem z elektroniką i zasilaniem, a gaz był wpuszczany do środka? Widziałem takie rozwiązanie w bazie Aquarius nad Piłaknem.
Przy takim rozwiązaniu odpada problem z łamaniem się kabelka, a do pomiarów wystarczy jedna ręka.
Parę fabrycznych analizatorów też w taki sposób jest zbudowanych.

Wieku producentów analizatorów umieszcza sensor razem z elektroniką w jednej obudowie.
Jest to dosyć praktyczne przy użytkowaniu analizatora jako podręcznego.
Przy mieszaniu gazów w sprężarkowni praktyczniejszy w użytkowaniu jest analizator z zewnętrznym sensorem.

Pozdr
silver111

Jarek Andrzejewski
AdvEAN

Wysłany: 2012-10-19, 10:30   

silver111 napisał/a:
I przy okazji pytanie: czy są jakieś przeciwwskazania, żeby zbudować analizator w ten sposób, żeby czujnik był wewnątrz obudowy/.../

Wieku producentów analizatorów umieszcza sensor razem z elektroniką w jednej obudowie.
Jest to dosyć praktyczne przy użytkowaniu analizatora jako podręcznego.
Przy mieszaniu gazów w sprężarkowni praktyczniejszy w użytkowaniu jest analizator z zewnętrznym sensorem.

Dzięki. Sprężark(own)i jeszcze nie mam, więc swój zapakuję w pudełko.

Jarek Andrzejewski
AdvEAN

Wysłany: 2012-10-22, 16:46   

Właśnie skończyłem lutować analizator oparty na multimetrze UT-20B (wg tego opisu), ale wprowadziłem drobne zmiany: w szereg z potencjometrem włączyłem rezystor także "z drugiej strony" potencjometru, żeby zawęzić zakres ustawień w skrajnych położeniach gałki. Bez tej modyfikacji trudno było "trafić" potencjometrem w "20,9".
Zastosowałem oba R i potencjometr jednakowej wartości: 100kohm. Po tej modyfikacji po podłączeniu sensora w powietrzu mam od 13,3 do 28,3 (%) w skrajnych położeniach gałki.
Mój sensor daje 9,1mV, więc wzmocnienie wynosi od 1,46 do 3,10.

Sprawny czujnik Teledyne może dawać w powietrzu og ok. 7 do 13mV (jeśli dobrze pamiętam), więc przy tych użytych przeze mnie wartościach R da się ustawić prawidłowe wskazanie (1,46*13~=19, 3,1*7=21,7).

Jeśli jednak czujnik dawałby napięcie (dla powietrza) niższe niż 7mV lub wyższe niż 13mV, to trzeba będzie zmienić wartości R (zgodnie z zasadą: im mniejsza w stosunku do wartości rezystancji potencjometru, tym szerszy zakres regulacji).

W razie wątpliwości - chętnie odpowiem.

MacDyver

Wysłany: 2012-10-22, 18:57   

Właśnie skończyłem lutować analizator oparty na multimetrze UT-20B (wg tego opisu), ale wprowadziłem drobne zmiany: w szereg z potencjometrem włączyłem rezystor także "z drugiej strony" potencjometru, żeby zawęzić zakres ustawień w skrajnych położeniach gałki. Bez tej modyfikacji trudno było "trafić" potencjometrem w "20,9".
Zastosowałem oba R i potencjometr jednakowej wartości: 100kohm. Po tej modyfikacji po podłączeniu sensora w powietrzu mam od 13,3 do 28,3 (%) w skrajnych położeniach gałki.
Mój sensor daje 9,1mV, więc wzmocnienie wynosi od 1,46 do 3,10.

Sprawny czujnik Teledyne może dawać w powietrzu og ok. 7 do 13mV (jeśli dobrze pamiętam), więc przy tych użytych przeze mnie wartościach R da się ustawić prawidłowe wskazanie (1,46*13~=19, 3,1*7=21,7).

Jeśli jednak czujnik dawałby napięcie (dla powietrza) niższe niż 7mV lub wyższe niż 13mV, to trzeba będzie zmienić wartości R (zgodnie z zasadą: im mniejsza w stosunku do wartości rezystancji potencjometru, tym szerszy zakres regulacji).

W razie wątpliwości - chętnie odpowiem.

Hej,

ogniwo chemiczne czujnika traci sprawnosc wraz z upływem czasu (dlatego trzeba je szczelnie zamykac by ograniczyc dostep tlenu), do napiecie na wyj czujnika moze zalezec od temperatury/wilgotnosci - czy przy tak waskim zakresie regulacji nie obawiasz sie, ze wzmocnienie ukladu za pare miesiecy bedzie za male by ustawic 21% ?

Jarek Andrzejewski
AdvEAN

Wysłany: 2012-10-22, 20:20   

Tak, to może się zdarzyć, ale raczej nie z dnia na dzień. Jeśli zauważę, że regulacja przesuwa się w kierunku końca zakresu potencjometru, to naprawa będzie prosta: zmienię stałe rezystory na mniejsze (np. dolutuję równolegle po jednym rezystorze 100kohm zwiększając zakres z 1/3-2/3 do 1/4-3/4).
Tutaj, na www Teledyne wyczytałem, że Teledyne zaleca, by za wadliwe uznać sensory dające w powietrzu, w 25 stopniach napięcia spoza zakresu 6,5-13,7mV.
Może lepiej będzie przyjąć (przy P=100kohm) R=np. 47-82 kohm.

silver111

Wysłany: 2012-10-22, 20:59   

Dla większości osób informacja ta jest nieistotna ale warto wspomnieć że sensory typu MED przeznaczone są tylko dla mieszanek powietrza z tlenem. Tzn. w obecności innych gazów (HELU) wskazania frakcji tlenu są niestabilne i mogą być błędne. Przy badaniu nitroxów zachowują się jak należy.

Jarek Andrzejewski
AdvEAN

Wysłany: 2012-10-22, 21:11   

silver111 napisał/a:
Dla większości osób informacja ta jest nieistotna ale warto wspomnieć że sensory typu MED przeznaczone są tylko dla mieszanek powietrza z tlenem. Tzn. w obecności innych gazów (HELU) wskazania frakcji tlenu są niestabilne i mogą być błędne. Przy badaniu nitroxów zachowują się jak należy.

Dzięki, istotna wskazówka. W moim przypadku to nie problem, bo na razie jestem na etapie EAN, ale warto wiedzieć np. gdybym komuś miał użyczyć swój analizator.

Jarek Andrzejewski
AdvEAN

Wysłany: 2012-10-23, 10:15   

Jeszcze dopisek: wg schematu i opisu Teledyne trzeba obciążyć ogniwo rezystorem 10kohm.

Jarek Andrzejewski
AdvEAN

Wysłany: 2012-11-12, 11:35   

Gotowy, w obudowie wyprodukowanej przez Michała.

juras93050
juras

Wysłany: 2012-11-12, 18:44   

Dzisiaj skończyłem montować swoja nową zabawkę. Zostało wprawdzie jeszcze kupić czujnik i całość przetestować ale analizator jest. Podziękowania dla MacDyvera i Jarka Andrzejewskiego za wsparcie i pomoc w sprawach technicznych.
Całość wygląda tak:
oryginalny miliwoltomierz panelowy

wylutowany fabryczny potencjometr i wlutowane kilka kabelków

całość od wewnątrz

efekt końcowy

Jarek Andrzejewski
AdvEAN

Wysłany: 2012-11-12, 20:17   

juras93050 napisał/a:
Podziękowania dla MacDyvera i Jarka Andrzejewskiego za wsparcie i pomoc w sprawach technicznych.

służę uprzejmie. Niech się te lata w technikum elektronicznym i na polibudzie przydadzą :-)

juras93050
juras

Wysłany: 2013-04-11, 21:27   

Trochę to trwało ale w końcu zmontowałem własny analizator.

Dzięki MacDyver za pożyczenie analizatora. Porównanie pomiarów widoczne na zdjęciach.

broniu
Rescue Diver

Ubezpiecznie: DAN
Wysłany: 2013-04-11, 21:44   

no to teraz zacznij masową produkcję albo zdradź patent :mrgreen:

MacDyver

Wysłany: 2013-04-11, 22:01   

juras93050 napisał/a:
(...)Dzięki MacDyver za pożyczenie analizatora. Porównanie pomiarów widoczne na zdjęciach.

нет проблем - пусть новое устройство служит :)

Strona 2 z 3
Odpowiedz do tematu