Technika Nurkowania Strona Główna

"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Rejestracja "  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Suchy skafander bez manszet ...
Autor Wiadomość
zdziebel
zdziebeł / zbożu / major

Ubezpiecznie: DAN Silver
Wysłany: 2011-10-07, 00:10   Suchy skafander bez manszet ...

Posty dotyczące rozwiązania suchego skafandra bez manszet wydzieliłem z wątku: Manszeta nadgarstkowa - SILIKONOWA. - Bogen

tomaszg napisał/a:
Ja ostatnio nurkuje bez manszet - komfort ubierania i cieplny jest rewelacyjny.
Natomiast jeszcze nie przerabiałem zalania.

Ja tak nurkowałem przez jakiś czas. Hmmm... stało się - rękawica przeciekała, zalało mnie momentalnie. Bez manszety woda wlewa się wiadrami do SS. Szybko wróciłem do manszet :lol:

tomaszg
GĄSAL

Wysłany: 2011-10-07, 09:33   

zdziebeł napisał/a:
Bez manszety woda wlewa się wiadrami do SS

ponoć wystarczy trzymać rękę poniżej SS i teoretycznie nie powinna się wlewać.
Ja kombinuje tak: dyskomfort z powodu manszet miałem co tydz z każdym nurkowaniem a z powodu zalania od kilku miesięcy ani razu więc bilans mam dodatni.

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Ubezpiecznie: DAN/PROGLD
Wysłany: 2011-10-07, 09:42   

tomaszg napisał/a:
Ja kombinuje tak: dyskomfort z powodu manszet miałem co tydz z każdym nurkowaniem a z powodu zalania od kilku miesięcy ani razu więc bilans mam dodatni.

Swego czasu też kombinowałem aby pozbyć się manszet ale ich brak mam jedną zasadniczą wadę;
- w przypadku uszkodzenia rękawicy na chwile przed wejściem do wody np. podczas prowadzonego szkolenia czy też nurkowania dla fanu gdzie nie ma czasu, możliwości ( upał, zimno) wymiany rękawicy ( co jak wiemy zajmuje chwile ) nie ma możliwości awaryjnego założenia mokrych rękawic ... :-(

Rób to, co lubisz, a nie będziesz musiał pracować ...

tomaszg
GĄSAL

Wysłany: 2011-10-07, 11:21   

Bogen napisał/a:
nie ma możliwości awaryjnego założenia mokrych rękawic ...

to zależy jak szybko chcesz taką operacje przeprowadzić.
Ja mam manszety zawsze ze sobą razem z pieścieniami. Ich awaryjny montaż z pomocą partnera oceniam na 5-10 min ( pewnie w zalezności od systemu tyle samo zajmuje wymina rękawicy ) . Na pewno szybciej i prościej jest wyjąć sznurki z manszety i założyć mokre rekawice.

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Wysłany: 2011-10-07, 13:24   

tomaszg napisał/a:
to zależy jak szybko chcesz taką operacje przeprowadzić.

Generalnie mam na myśli sytuacje - wszyscy w wodzie krzyczą na pospiesz się a ja mam dziurawą rękawicę ;-)

A jak kręcenie zaworami przy braku manszet :?:
Czy nie ma uczucia balonów w rękawicach :?:

tomaszg
GĄSAL

Wysłany: 2011-10-07, 14:15   

Bogen napisał/a:
A jak kręcenie zaworami przy braku manszet
Czy nie ma uczucia balonów w rękawicach

nie aczkolwiek ja mam rękawice z dociepleniem wiec są dość sztywne i nie reagują tak łatwo na zmiany ciśnienia. Przy dużych i miękkich rękawicach może byc faktycznie problem. Natomiast mam wrażenie że sam skafander jakoś tak lepiej się układa w ramionach - bardziej natuaralnie.

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Wysłany: 2011-10-07, 14:50   

tomaszg napisał/a:
Natomiast mam wrażenie że sam skafander jakoś tak lepiej się układa w ramionach - bardziej natuaralnie.

I to mnie właśnie przekonuje aby spróbować ... :-)

YaCa
Owsik

Ubezpiecznie: DAN Sport Silver
Wysłany: 2011-10-07, 15:01   

tez o tym myslalem, ale jak siegam pamiecia to nigdy nie mialem problemow z uciskajacymi manszetami (moje partnurki tak) wiec temat olalem i cisne dalej :)

natomiast Mateusz czesto po nurkowaniu mowi ze bola go nadgarstki i ma problem z uciskajacymi manszetami ktore mu niedawno wklejono na serwisie

my video profile
http://vimeo.com/user5332568/videos

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Wysłany: 2011-10-07, 15:13   

YaCa napisał/a:
ze bola go nadgarstki i ma problem z uciskajacymi manszetami ktore mu niedawno wklejono na serwisie

Rozwiązania:
1. Rozciągnąć posiadane manszety ( jeśli są to grube lateksowe efekt może być niezadowalający ).
2. Wymienić na większe lateksowe.
3. Wymienić na silikonowe
4. Pozbyć się manszet ( jeśli ma wklejone pierścienie będzie to proste. Jeśli pierścienie SS ma zakładane na rękaw może być ciężko...

Mnie kusi naturalne układanie się rękawa skafandra.
Z drugiej strony zapewne trzeba sprawdzić długość rękawa. Zastanawiam czy się czy przy lekko za długich rękawach brak manszet nie będzie powodował zsuwania się rękawa oraz rękawicy ... :roll:

zdziebel
zdziebeł / zbożu / major

Wysłany: 2011-10-10, 22:56   

Bogen napisał/a:
Czy nie ma uczucia balonów w rękawicach

Moje doświadczenie - kiedy miałem system bez manszet:
1. Dłonie ciągle ugrzane :lol: - szybka wymiana ciepła.
2. Dziwne uczucie na początku kiedy podnosisz rękę do góry - lekka bańka robiła się, uczucie jakby miała zaraz rękawica się wypiąć.
3. Nagle dziurawa rękawica pod wodą - natychmiastowe zalanie.
4. Swoboda zakładania, dobrze dopasowany rękaw układa się rewelacyjnie na całej długości ręki.

Jak widać są plusy i minusy takiego rozwiązania. Ja już nie wracam do poprzedniego.

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Wysłany: 2013-01-06, 21:45   

tomaszg napisał/a:
Natomiast mam wrażenie że sam skafander jakoś tak lepiej się układa w ramionach - bardziej naturalnie.

w dniu 2011-10-07 o godzinie:14:50 Bogen napisał/a:
I to mnie właśnie przekonuje, aby spróbować ... :-)

Spróbowałem i przekonałem się :-)

Jako, że mam wklejone pierścienie zapakowałem do SS zużywające się manszety i ... je wyciąłem.

Od roku nurkuje bez manszet.
- W tym czasie jak również podczas wcześniejszych kilkuset nurkowań z manszetami nigdy nie przebiłem rękawicy pod wodą na tyle, aby stanowiło to problem.
- Posiadam drugi komplet rękawic założonymi pierścieniami na wypadek awarii na powierzchni i konieczności natychmiastowego wejścia do wody.
Najważniejsze:
- Rękaw bez manszet tak jak napisał Tomek i Zdziebeł układa się na ręce naturalnie na odcinku całej ręki, co przekłada się na duży komfort pod wodą jak również podczas zakładania i ściągania SS.
- Wyczuwam różnice w termice - bez manszet jest mi cieplej w dłonie.
- Nie odczuwam żadnego problemu związanego ze zbyt dużą ilością gazu w rękawicach.
( powyższe może stanowić problem przy wyważaniu się SS, zbyt duża ilością balastu oraz błędną pozycją nurkującego).

mmosk

Wysłany: 2013-01-06, 22:08   

Cytat:
Ja tak nurkowałem przez jakiś czas. Hmmm... stało się - rękawica przeciekała, zalało mnie momentalnie. Bez manszety woda wlewa się wiadrami do SS. Szybko wróciłem do manszet

Ja miałem podobnie. Manszeta mi się uszkodziła i pozbyłem się jej. Przyznam się że było mi bez niej nawet wygodniej i cieplej w ręce. Jednak pomyłka przy zamocowaniu pierścienia suchych rękawic spowodowała, że odkręciły mi się pod wodą. No i potem wiadomo co było. Na nieszczęście nie na powierzchni tylko na 40 metrach. Teraz mam już nowe manszety wklejone.

Bogdan WEG

Wysłany: 2013-01-06, 22:13   Re: Suchy skafander bez manszet ...

zdziebeł napisał/a:

Ja tak nurkowałem przez jakiś czas. Hmmm... stało się - rękawica przeciekała, zalało mnie momentalnie. Bez manszety woda wlewa się wiadrami do SS. Szybko wróciłem do manszet :lol:

Dziwne.
Od roku nurkuje z obcietymi manszetami.
Robiłem testy sciagania obydwu rekawic na Zakrzowku na -26m w konfiguracji SM 2xs080.
Wnioski:
1. Wystarczy trzymac łokcie poniżej lini barkowej i wlewa sie tak mało, ze można kontynuować nurka. Test na dnie trwał 5 minut.
2. Po tym czasie zalalem SS, tak ponad połowę, podnosząc ręce do góry i rozpocząłem wynurzenia
Wypór SS był niewystarczajacy, musiałem użyć worka.

zdziebel
zdziebeł / zbożu / major

Wysłany: 2013-01-06, 22:19   

zgadzam się, można zmniejszyć wlewanie jednak przde wszystkim chodziło mi o wykonywaniu gdzieś na wyjeździe serii nurkowań i nagle w jej połowie wali Ci woda do SS, wtedy już wątpliwa przyjemność w temp. 4-5 stopni walić nury deco będąc już wcześniej zalanym :-)

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Wysłany: 2013-01-06, 22:22   

mmosk napisał/a:
Jednak pomyłka przy zamocowaniu pierścienia suchych rękawic spowodowała, że odkręciły mi się pod wodą. No i potem wiadomo co było

Niewątpliwe manszety stanowią pewne zabezpieczenie na wypadek takiej akcji. :-/
Pozbycie się ich to wygoda ale i również swego rodzaju ryzyko.
Nawet chwilowe wypięcie się pierścienia na powierzchni może wiązać się z wiadrem a nie kieliszkiem wody w rękawie.
O ile się wypnie ... ;-)
mmosk napisał/a:
pomyłka przy zamocowaniu pierścienia suchych rękawic spowodowała, że odkręciły mi się pod wodą.

Korzystają z jakiego systemu pierścieni zafundowałeś sobie taką przygodę ?

mmosk

Wysłany: 2013-01-06, 23:00   

Bogusław Chmielnik napisał/a:
Korzystają z jakiego systemu pierścieni zafundowałeś sobie taką przygodę ?

V.I.P Divers, ale i tak je stosuje i uwazam je za dobre. Wycinajac manszete zdejmowalem pierscienie z rekawa i potem zle zalozylem. Zaowocowalo to tym, ze jak mialem naturalnie ulozone dlonie to zamiast mi pierscienie trzymac dokrecone to je odkrecaly.

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Wysłany: 2013-11-22, 17:12   

Hej.
Czas szybko leci.
Kolejne set.. nurkowań z suchym bez manszet + 3 nurkowaniami z manszetami w trakcie korzystania z zapasowego skafandra i ...

- wiem, że do manszet podczas tradycyjnych nurkowań nie wrócę :-/
( ewentualny powrót do manszet rozważam podczas nurkowań z wykorzystaniem mokrych rękawic - np. w trakcie nurkowań jaskiniowych gdzie istnieje większe ryzyko uszkodzenia rękawicy).
- Podczas kilku nurkowań w suchym wyposażonym w manszety ( grube silikonowe ) było mi niewygodnie. Manszety wręcz drażniły mnie. Rękaw bez manszet układa się na ręce naturalnie na odcinku całej ręki, co przekłada się na większy komfort pod wodą jak również podczas zakładania i ściągania skafandra.
- Ponadto podczas nurkowań z manszetami było chłodniej w dłonie ...

Nie zachęcam do wycinania manszet.
Jak już pisaliśmy wcześniej to rozwiązanie ma też swoją wadę.
To tylko moje indywidualne odczucia. :-)

Mucha

Ubezpiecznie: DAN Sport Silver
Wysłany: 2013-11-22, 17:43   

Mam podobne odczucia co Bogen.
Wykonałem kilkadziesiąt nurkowań z obciętymi manszetami, i wiem że do manszet już nie wrócę.
Przede wszystkim zakładanie i sciąganie suchara, jestem zapominalski i parę razy zdarzyło mi się zapomnieć talku, a wtedy klops.
Podczas nurkowań najbardziej marzły mi ręce, przy obciętych manszetach, ten problem jest dużo mniejszy, pewnie ma na to wpływ niczym nie utrudnione krążenie krwi.
Zastanawiałem się kiedys, jaki obcięcie manszet będzie miało wpływ na przemieszczanie się gazu, np przy kręceniu zaworami. Taki problem nie istnieje.
Podsumowując, mam w razie w w skrzynce serwisowej parę manszet, ale wiem że do takowych już nie wrócę.

Jarek Andrzejewski
AdvEAN

Wysłany: 2016-12-10, 16:23   

Przeczytawszy m.in. ten wątek zdecydowałem się na taki zestaw:
- pierścienie si-tech (te okrągłe, z ząbkowanym pokrętłem do ściągania, nie pamiętam modelu, ale to tej najpopularniejsze)
- rękawice showa 660 rozmiar 11 (kupiłem używane w komplecie z pierścieniami)
- polarowe rękawiczki z Decathlonu za 6,99 zł (kupiłem też takie cienkie dzianinowe, wewnętrzne za 8 zł, ale dwie pary nie wchodzą do 660-tek)
- pierścienie od strony rękawów mam te przeznaczone do założenia na manszety, ale lokalny serwis (klan Gałachów) wkleił mi je bezpośrednio do rękawów (po usunięciu manszet neoprenowych, które miałem wcześniej)
- nie mam manszet, choć możliwość ich montażu istnieje (wystarczy wcisnąć je do wnętrza pierścienia z użyciem odpowiedniej kolorowej "bransoletki" z zestawu.

Zakładanie bez problemu (ślinię oring i wkładam równomiernie), zdejmowanie też (wysuwam odkręcając pokrętło).
Mogę też założyć skafander bez zdejmowania rękawic.

W planie przymiarka showa 495, bo mam dużą rękę i do 660 wchodzą tylko cienkie docieplające. W trakcie nurka musiałem od czasu do czasu podnieść dłonie, żeby wpuścić ciepełko).

Jestem zadowolony z wyboru.

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Wysłany: 2016-12-10, 20:33   

Cześć Jarek.
Parę lat wątku oraz doświadczenia minęło jak z bata strzelił ;-)
Ja cały czas nurkuje bez manszet i wiem, że do manszet nie wrócę.
Z całą stanowczością napiszę, że straszenie nagłym przebiciem rękawicy i zalaniem skafandra jest nieuzasadnione.
Oczywiście :!: System sprzętowy, w tym rękawic musimy dopasować do rodzaju nurkowań.
Przy zwykłych nurkowaniach, bez ( nazwijmy " niepenetracyjnych ) nie ma obaw o zalania.
Oczywiście :!: Musimy umieć poprawnie założyć rękawice.

Z obserwacji nurkowych mogę jeszcze dodać, że system BEZ nie nadaję się dla osób które stale mają problemy ... sprzętowe ... ;-)

Strona 1 z 2
Odpowiedz do tematu