Technika Nurkowania Strona Główna

"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Rejestracja "  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
P-valve
Autor Wiadomość
grzegorz

Wysłany: 2011-09-29, 14:38   P-valve

Witam,planuję montaż zaworu ulgi,jakie używacie :?: czy możecie jakieś polecić:?: jak zamontować taki zawór :?: czy macie własne patenty do instalowania elementów,wchodzących w skład zaworu :?: etc.

YaCa
Owsik

Ubezpiecznie: DAN Sport Silver
Wysłany: 2011-09-29, 15:31   

taaa teraz chloapki Ci wystawia filmiki i zdjecia jak zamontowac :D

a swoja droda sam jestem ciekaw jak to dziala, czy mozna w to siusiac pod duzym cisnieniem czy raczej trzeba delikatnie popuszczac??
jak to sie montuje, czy czuc ze np cos tam nie siedzi na wswoim miejscu ??

glupie pytania, wiem ale pewnie i ja kiedys jakis kupie, fajnie wiedziac jak to dziala...

my video profile
http://vimeo.com/user5332568/videos

MacDyver

Ubezpiecznie: DAN Sport Silver
Wysłany: 2011-09-29, 15:52   

Grzesiu, Bartek uzywa YD, ja mam tez ale nie zainstalowany jeszcze.
Bartek wklejał i jest zadowolony, Bogus próbowal bez wklejania jednak cos ciekło i potem doszczelniał.

seradam
AOWD,DEEP,NITROX...

Wysłany: 2011-09-29, 16:02   

Dajcie więcej info bo też mi się chce siusiu...
Może zdjęcia to sobie darujcie :oops:
coś znalazłem tu

szczemar
bo się marszczę

Wysłany: 2011-09-29, 17:03   

mam zamontowany YD z odciążeniem . Nie cieknie a siusianie (szczanie) to inna kwestia. Da się pod ciśnieniem. Montaż nie jest skomplikowany , spokojnie dasz radę sam to zrobić.

Remol
TDI TMX, PADI MSD

Wysłany: 2011-09-29, 17:37   

Mam Halcyon Streamlined. Pierwszy ma ponad 300 nurkow bez najmniejszej awarii - sam motalem. A ostatnio drugi zalozony w Santi w czasie szycia suchara. Moze 50 nurkowan - wszystkie bez awarii zarówno te z wykorzystaniem P-valva jak i bez uzywania.
Lekki fajny i wygodny - uzywam gumy Rochestera, bez doswiadczenia z innym ale te i tak te sa swietne.
Zeczywiscie najtrudnieszy jest ten pierwszy raz, ciezko jest sie przemoc ale potem juz idzie. Przy dobrym, sprawdzonym zaworze mozna sobie spokojnie pozwolic na lanie pelna parą.
Kiedys ktos mi opowiadal ze w pewnych p-valvach jak sie nie umiejetnie zakrecalo zaworek to moglo dosc do "cofki" i taka lodowata woda mogla doleciec na "czubeczek" :) malo przyjemne.

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Ubezpiecznie: DAN/PROGLD
Wysłany: 2011-09-29, 19:51   

grzegorz napisał/a:
planuję montaż zaworu ulgi,jakie używacie :?: czy możecie jakieś polecić:?

W starym SS wkleiłem zawór Halcyona:

Obecnie w drugim SS posiadam zawór YD:

Więcej o zaworach można przeczytać: TU

grzegorz napisał/a:
jak zamontować taki zawór :?:

1. założyć skafander
2. wybrać nogawkę i zaznaczyć miejsce montażu zaworu
3. zaznaczyć miejsce
4. ściągnąć skafander
5. punktakiem, przebijakiem zrobić dziurę w skafandrze
6 -
A. wkręcić zawór bez wklejania
B. wkręcić zawór z wklejeniem

Pierwszy zawór wkleiłem natomiast drugi już nie.
Ten drugi początkowo lekko podciekał jednak po ponownym wykręceniu i wkręceniu od kilkunastu nurkowań nie odnotowałem żadnych nieszczelności.

grzegorz napisał/a:
czy macie własne patenty do instalowania elementów,wchodzących w skład zaworu

P-valve - przycinamy cewnik.
Instrukcja zakładania cewników Conveen 1-częściowych.

Ponadto:

- jeśli zdecydujesz się na opcje " wklejam" zwróć uwagę na to aby warstwę kleju NIE rozprowadzać po całej powierzchni zaworu gdyż wkręcając zawór klej wycieknie i niefajnie pobrudzi skafander

Rób to, co lubisz, a nie będziesz musiał pracować ...

tomaszg
GĄSAL

Wysłany: 2011-09-29, 20:25   

hej,
ja mam YD. Był z odciążeniem ale zaworki przeciekały i zostały usunięte. Teraz jest tylko wężyk i działa idealnie i dużo lepiej się układa pod skafandrem ( szczerze mówiąc nie wiem po co jest w ogóle to odciążenie - konkretnego zastosowania nie widzę a tylko dodatkowe skomplikowane części do ewentualnycj awarii ). Używam też szybko złączki - polecam bardzo praktyczny element.
Zawór jest tylko skręcony bez klejenia i nie cieknie ( skafander crash neopren ).
Z wklejaniem warto przemyśleć temat bo ja np swój reklamowałem i musiałem wysłać do YD. W przypadku wklejenia robi się niezły zong.

grzegorz

Wysłany: 2011-09-29, 20:47   

Chyba nie będę wklejał,czy w zestawach są szybko złączki :?: jeśli nie to gdzie można nabyć :?: i cewniki jeszcze :?:

jacekplacek

Wysłany: 2011-09-29, 21:14   

tomaszg napisał/a:
Był z odciążeniem ale zaworki przeciekały i zostały usunięte. Teraz jest tylko wężyk i działa idealnie i dużo lepiej się układa pod skafandrem ( szczerze mówiąc nie wiem po co jest w ogóle to odciążenie - konkretnego zastosowania nie widzę a tylko dodatkowe skomplikowane części

No właśnie też coś takiego słyszałem - kupiony odciążony, ale po kilku kłopotach, wywalone wszystko, poza najbardziej niezbędnymi. Tyle, że nie bardzo widzę gdzie kupić nieodciążony :( Chodzi o Polskę.

tomaszg
GĄSAL

Wysłany: 2011-09-29, 21:28   

szybkozłaczki kupujesz osobno. Ja brałem akurat od martina ( http://divetrek.com.pl/fo...der=asc&start=0 ).
Cewniki kupuje w szczecinie ( sklep medyczny ul Piotra skargi / jasne błonie ) - może mają też szybkozłączki ???

tomaszg
GĄSAL

Wysłany: 2011-09-29, 21:34   

jacekplacek napisał/a:
Tyle, że nie bardzo widzę gdzie kupić nieodciążony :( Chodzi o Polskę.

jak kupowałem swój to w YD były dostępne dwie wersje. Nie wiem jak jest teraz ale jeżeli nie ma w oficjalnej ofercie to warto spytać chlopaków - nie powinni robić problemów. Z drugiej strony YD był i tak najtańszy a usunięcie tych zaworków to żaden problem - nie wymaga żadnych przeróbek.

zdziebel
zdziebeł / zbożu / major

Ubezpiecznie: DAN Silver
Wysłany: 2011-09-29, 22:32   

Jak pisał MacDyver ja używam YD z odciążeniem, wkleił mi Boozy - zna się chłopak na rzeczy :lol:
Cewniki kupuję w sklepie medycznym w Szczecinie, uzywam firmy Rochester. Miękka guma, nieuczulająca :-P . Jeśli już będziesz się decydował daj znać to dam Ci miarkę w celu hmmm ;-) wiadomo jakiego, ponadto pomogę Ci w ewentualnym zakupie (po dużo niższej cenie). Już kiedyś pisałem o możliwościach tańszego zakupu - nawet 50 % :-P

Odciążenie troszkę upierdliwe podczas zakładania SS, szczególnie jak ma się wąskie nogawki lub gruby ocieplacz. Zrobiłem w nim kilkadziesiąt nurków - spoko jak na chwilę obecną.
Co do szybkozłączek - w YD wiem, że są w komplecie. Polecam dokupienie sobie jednego zapasowego kompletu - co uczyniłem w poprzednim tygodniu. W Szczecinie można kupić za 40 zł. Zapas dlatego jakbyś zapomniał na nura zabrać końcówki wyjmowanej (tej, którą łączysz cewnik z układem p-velv'a).

W razie pytań - służę dalszą pomocą.

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Wysłany: 2011-09-30, 06:05   

jacekplacek napisał/a:
Tyle, że nie bardzo widzę gdzie kupić nieodciążony :( Chodzi o Polskę.

Nieodciążony zawór był chyba kiedyś w ofercie YD.
Jeśli nie ma ... można podpytać chłopaków.

Złaczki w zależność od opcji są dostępne w YD.
Zawory Halcyona są bez zlaczek - trzeba kupić osobno.
Podobnie zawory SANTI - złaczki dostępne w ich ofercie.

Same złaczki podczas korzystania z zaworu są praktycznie niezbędne.
Bez nich współpraca z zaworem jest bardzo upierdliwa.:)

llopezor

Wysłany: 2011-09-30, 07:37   

Używam YD z odciążeniem

Montowałem sam w oparciu o rady chłopaków z DT na skafandrze Santi Espace
Tak w skrócie...
Zakładasz skafander, wybierasz nogawę oraz na jakiej wysokości go umiejscowić (tak aby swobodnie sięgnąć ręką) - u mnie wyszło około 15cm poniżej krocza lekko od środka (w połowie pomiędzy wewnętrzną a frontową częścią uda)
Zdejmujesz skafander i przechodzisz do fazy przez wielu uważanej za najgorszej przyprawiającej o drżenie rąk i zawroty głowy :lol: dziurawisz skafander (ja to zrobiłem nożyczkami) wycinając otwór średnicy mniej więcej 50gr tylko tyle aby przełożyć samą śrubę mocującą zawór. Montujesz go przez skręcenie kluczem płaskim. Uszczelnia się samemu przez docisk uszczelek w komplecie.
W komplecie jest wężyk który podłączasz i masz gotową "machinerię"
Czeka Cię jeszcze zakup szybkozłączek (2 części: jedna od cewnika jedna od p-valve) i cewników zewnętrznych dostępnych w aptekach - proponowane przez chłopaków są bardzo dobre.

Używanie jest banalnie proste: w zaciszu domowej łazienki ubierasz cewnik zewnętrzny (coś w rodzaju prezerwatywy) do którego dokładasz jedną część szybkozłączki. Druga jej część czeka na końcu wężyka P-valve. Jedziesz na nura, zakładasz skafander i podłączasz całą machinerię na zasadzie KLIK do hmm... "siebie", zapinasz szczelnie skafander i gotowe do użycia.

Pierwszy raz najgorszy - jeżeli chcesz poprawić sobie komfort psychiczny to proponuję założyć dodatkowo pieluchę dla dorosłych ale szybko z niej zrezygnujesz kiedy po obfitym siusianiu tobie ulży a po nurku zdejmiesz ją suchą :)

Przyjemnego siusiania w suchaczu ;-)

ps. edytuję bo zapomniałem o błahej sprawie która wydaje się być oczywista jednak wolę doprecyzować - kiedy chcesz siusiać sięgasz i odkręcasz zawór na nogawie (ma być w pozycji otwartej bo inaczej... będzie mokro w skafandrze)

grzegorz

Wysłany: 2011-09-30, 10:35   

Dzięki wszystkim za rady,bardzo mi pomogły :-) w tej trudnej decyzji :-)
zdziebeł napisał/a:
daj znać to dam Ci miarkę

a jak nie będzie takich małych :?: :oops:

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Wysłany: 2011-09-30, 22:30   

Żartobliwie o p - valve: Forum ogólne » Na luzie dyskusja aby nie zaśmiecać forum :-)
Tu zbierajmy konkretne informacje na temat p - valve.

adamozo

Wysłany: 2011-10-02, 16:51   

Osobiście również używam Yd z odciążeniem.
Jedyny problem to właśnie odciążenie które prawie zawsze gdzieś skręci i się zaczepia o ocieplacz. Z czasem myślę żeby to przerobić i wstawić kawałek miękkiego wężyka takiego właśnie jak do siurania żeby zawsze się gdzieś to odciążenie ulokowało żeby z nim nie walczyć.
Do tego nie wyobrażam sobie braku szybkozłączki.
Co do gum wszyscy widzę używają tych samych, ja dodatkowo przycinam o połowę końców kę zanim wepnę szybkozłączke, słyszałem że to zwężenie potrafiło się załamać i nici z siurania. :lol:
Duży plus dla YD to cena.
P.S. Moją sikawkę również wklejał BOOZY, zrobił to idealnie. :mrgreen:

zdziebel
zdziebeł / zbożu / major

Ubezpiecznie: DAN Silver
Wysłany: 2011-10-02, 23:24   

u mnie również sprawka Boozego - rewelka - POLECAM

t.mirek

Wysłany: 2011-10-03, 19:18   

tomaszg napisał/a:
Był z odciążeniem ale zaworki przeciekały i zostały usunięte. Teraz jest tylko wężyk i działa idealnie i dużo lepiej się układa pod skafandrem ( szczerze mówiąc nie wiem po co jest w ogóle to odciążenie - konkretnego zastosowania nie widzę a tylko dodatkowe skomplikowane części do ewentualnycj awarii ).

Hej

Ja równierz wywaliłem wszystko . Jak to robisz praktycznie. Wyczytałem, że nieodciążony trzeba zalać płynem przed nurem. Ja przed nurem wlewam wodę przez rurę i w tym czasie zakręcam śrubę, dolewam ze strzykawki do cewnika i wtedy sie podpinam. Cały układ jest zalany na full a śrubę odkręcam będąc po pas w wodzie. Szczerze mówiąc strasznie z tym pierniczenie. Masz jakiś prostszy patent.

Pozdrawiam
Tomek

Strona 1 z 8
Odpowiedz do tematu