Technika Nurkowania Strona Główna

"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Rejestracja "  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
technika sonarowania
Autor Wiadomość
niedzwiedz

Wysłany: 2012-04-02, 10:23   

mmosk napisał/a:

Ciekawi mnie takze czy nie probowales keidys zobaczyc jak wyglada lod na tym sonarze oraz czy ustawiales kiedys ten sonar tak aby nie bylo na nim widac dna, ale powiedzmy klif skalny. Czyli nie rownolegle do dna, ale raczej pod takim katem aby skrajna wiazka szla tuz po powierzchni wody. To takie przyszlosciowe badania klifu lodowcow uchodzacych do firodu. StructureScan jest na tyle maly ze mozna go tak pewnie zamocowac w ten sposob. sonar z jaki moge sotosowac jest juz spora ryba i ciekzo go tak ustawic.
hej chciałes uzyskac obraz pionowej sciany tak jak na tym sonogramie?? http://www.wjcastlegroup....nning_sonar.jpg , troszke testowalem dookólny i powiem ci że jest ogromna szansa by cos takiego uzyskac :)

mmosk

Wysłany: 2012-04-02, 20:55   

cos podobnego. Jednak dla mnie interesujaca jest takze zmiana geometrii (okreslenie objetosci zaniku masy lodowej).

niedzwiedz

Wysłany: 2012-04-02, 21:17   

mmosk napisał/a:
cos podobnego. Jednak dla mnie interesujaca jest takze zmiana geometrii (okreslenie objetosci zaniku masy lodowej).
no to lipa :/

mmosk

Wysłany: 2012-04-02, 21:19   

Cytat:
no to lipa :/

A tam lipa, licza sie checi ;)

nekosama

Wysłany: 2012-04-09, 15:49   

Miłego oglądania :)

MacDyver

Ubezpiecznie: DAN Sport Silver
Wysłany: 2012-04-09, 16:19   

nekosama napisał/a:

Dzis z Adamozem bylismy na Szmaragdzie.
Przeprowadzilimsy "inwentrayzacje" trwajaca jakąs godzine, "spisaliśmy" podczas przegladu:
1. Drewniana konstrukcje opisana przez Zdziebela;
2. Czrewoną poręczówkę;
3. Taczkę na 12 m;
4. Rurę chyba żeliwną oznaczaoną cechami odlewni - niestety nie mamy aparatu;
5. Dużo, duuuużo, duuuuuuużo zwalonych drzew i konarów
6. Porośniętę dywanem grzybów dno
7. Klimat lepszy niz Blair Witch Project

jakoś na filmie tego nie widać?

nekosama

Wysłany: 2012-04-09, 17:56   

MacDyver napisał/a:
Dzis z Adamozem bylismy na Szmaragdzie.
Przeprowadzilimsy "inwentrayzacje" trwajaca jakąs godzine, "spisaliśmy" podczas przegladu:
1. Drewniana konstrukcje opisana przez Zdziebela;
2. Czrewoną poręczówkę;
3. Taczkę na 12 m;
4. Rurę chyba żeliwną oznaczaoną cechami odlewni - niestety nie mamy aparatu;
5. Dużo, duuuużo, duuuuuuużo zwalonych drzew i konarów
6. Porośniętę dywanem grzybów dno

jakoś na filmie tego nie widać?

Może dlatego, że to było robione rok temu późnym latem. Warunki ciągle się zmieniają na szmaragdzie

MacDyver

Ubezpiecznie: DAN Sport Silver
Wysłany: 2012-04-09, 20:39   

Dzisiejsze opisałem w innym mjscu forum. Były.... cóż, jak w opisie. ;-)

rossol
zmiana wizerunku

Wysłany: 2012-04-10, 00:43   

MacDyver napisał/a:
nekosama napisał/a:

w tym filmie nikt nie przeżył lub prawie nikt.Uważaj.Mac.Niech moc będzie z Tobą.

niedzwiedz

Wysłany: 2012-06-10, 21:28   

Dla zainteresowanych 23-24.06.2012 Światowy Dzień Hydrografii 2012 http://www.hydrografpolsk...AM_WHD_2012.pdf

niedzwiedz

Wysłany: 2012-06-22, 20:54   

MUSIAŁEM SIĘ WAM POCHWALIC :p http://www.hydrografpolsk...nej-konstrukcji

mmosk

Wysłany: 2012-06-22, 21:02   

niedzwiedz napisał/a:

Pogratulowac. Takich ludzi jak ty trzeba doceniac. Jak bede mial potrzeby w badaniach to napewno sie odezwe.
Mam jeszcze pytanie co do zasiegu sonarow typu StructureScan. Na spitsbergenie chcialbym rozpoznac co jest na dnie kilku jezior. Glebokosc to max 30-35 metrow. Czy ten sonar bedzie wystarczajacy aby stwierdzic czy na dnie sa glazy, czy jest dno piaszczyste, muliste, moze jakies samodzielne wieksze glazy narzutowe, sicanki podwodne, ewentualne rysy na dnie po dzialaniu lodowcow, moreny. Nie potrzebna mi informacja o samym sygnale, ale obraz do zrealizowana mapy form morfologicznych. Czy dr depth do tego sie nadaje??

niedzwiedz

Wysłany: 2012-06-22, 21:21   

mmosk napisał/a:
niedzwiedz napisał/a:

Pogratulowac. Takich ludzi jak ty trzeba doceniac. Jak bede mial potrzeby w badaniach to napewno sie odezwe.
Mam jeszcze pytanie co do zasiegu sonarow typu StructureScan. Na spitsbergenie chcialbym rozpoznac co jest na dnie kilku jezior. Glebokosc to max 30-35 metrow. Czy ten sonar bedzie wystarczajacy aby stwierdzic czy na dnie sa glazy, czy jest dno piaszczyste, muliste, moze jakies samodzielne wieksze glazy narzutowe, sicanki podwodne, ewentualne rysy na dnie po dzialaniu lodowcow, moreny. Nie potrzebna mi informacja o samym sygnale, ale obraz do zrealizowana mapy form morfologicznych. Czy dr depth do tego sie nadaje??
tak docelowo głowica bedzie umieszczona na 3nogu 2metry nad dnem więc spokojnie 30-50m jest do zbadania ale dajcie mi jeszcze 2 tygodnia na dopieszczenie zabawki :P , pokazałem im projekt a oni od razu na strone ahhah

mmosk

Wysłany: 2012-06-22, 22:08   

niedzwiedz napisał/a:

tak docelowo głowica bedzie umieszczona na 3nogu 2metry nad dnem więc spokojnie 30-50m jest do zbadania ale dajcie mi jeszcze 2 tygodnia na dopieszczenie zabawki :P , pokazałem im projekt a oni od razu na strone ahhah

To swietnia sprawa do badania tego jak sie zmienia dno ze wzgledu na falowanie itp dynamiczne procesy. To mam w planach w przyszlosci. Jeszcze jak to stoi juz na 3 nogach. A jak rozwiazujesz zasilanie tego pod woda i rejestrowanie obrazu?? Czy bedzie to na powierzchni, czy caly element rejestrujaco-zasilacy tez bedzie pod woda?? Czy masz w planach jakas mozlwiosc programowa co ile ma byc powtarzany skan. dla przykladu ciekawe by bylo robienie skanu co kilka-kilkanascie minut i patrzenie jak zmienily sie formy falowe na dnie. Jakiej wielkosci bedzie cala aparatura. Chodzi o to, czy nogi beda na tyle daleko (lub blikso) ze bedzie mozna zaniedbywac ich wplyw na rozklad pradu i pomiary form bylyby realne. Pewnie jeszcze wiele pytan mi sie by w glowie zlozylo. A nie masz moze w planach wizyty gdzies w W-wie?? Pogadalibysmy bezposredni o pomyslach i mozliwosciach. A moze jakies wspolne nurkowanie rekreacyjne. W grudniu lub czerwcu przyszlego roku bede skladac projekt i tego typu pomiary bylyby w nim interesujace dla mnie.

Mateusz

Teraz chodzilo mi raczej czy sam SS pozwoli na badanie na taka glebokosc i da nie tylko zarys batymetrii ale obraz tego co jest na dnie. Chodzi o zwykle plywanie z SS zamocowanym do lodzi.

niedzwiedz

Wysłany: 2012-06-26, 08:16   

mmosk napisał/a:
Teraz chodzilo mi raczej czy sam SS pozwoli na badanie na taka glebokosc i da nie tylko zarys batymetrii ale obraz tego co jest na dnie. Chodzi o zwykle plywanie z SS zamocowanym do lodzi.
Nie , by uzyskac dobre dane przetwornik musi byc prowadzony max 10-15m nad dnem

KARLOS

Wysłany: 2012-06-26, 08:59   

niedzwiedz napisał/a:
MUSIAŁEM SIĘ WAM POCHWALIC

Gratuluje udanej konstrukcji.
pozdro Karlos.

mmosk

Wysłany: 2012-06-26, 20:17   

niedzwiedz napisał/a:
mmosk napisał/a:
Nie , by uzyskac dobre dane przetwornik musi byc prowadzony max 10-15m nad dnem

Dzieki za info. Podobnie jak z wieloma sonarami.

niedzwiedz

Wysłany: 2012-08-30, 22:51   

Przedstawiam obraz sonarowy:

oraz film jaki powstał przy sprawdzaniu wskazań sonaru , nie tak dobry jak YACY ale czerpaki widac :P

KARLOS

Wysłany: 2012-09-02, 10:11   

Jednak opłaciło się przyjechać nad morze, masz parcie chłopie :-) .

niedzwiedz

Wysłany: 2012-09-02, 10:28   

no w ostatni dzień , ostatnia kasa na paliwo i rejs jak na skazanie ( pewnie znowu nic , wcześniejszych 6 pozycji bez efektu ) a tu taki traf i miłe zaskoczenie , zdrowy zastrzyk chęci i dobra motywacja do dalszych działań :)

Strona 9 z 10
Odpowiedz do tematu