Technika Nurkowania Strona Główna

"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Rejestracja "  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
bojka
Autor Wiadomość
wiecznychlopiec

Ubezpiecznie: NFZ :D
Wysłany: 2011-08-21, 17:32   bojka

Dzisiaj podczas nurkowania nad Miedwiem w płytkiej wodzie 2-4 m podczas przygotowan do wejscia do wody ratownicy poprosili nas abysmy ciagneli za soba bojke ze wzgledu na dosyc plytka okolice i duzy ruch wodny. Niestety takowej nie mielismy wiec od reki wypozyczyli nam swoja - niestety slaba widoczna, zdecydowanie nie nadajaca sie do tego celu, aczkolwiek lepiej taka niz zadna.

abstrachujac od tematu bojki ratownicy wypytali nas dokladnie na ile wchodzimy do wody, za ile mozna sie wiec nas spodziewac, czy mamy uprawnienia itp. Bylismy lekko zdziwieni, ale stwierdzili ze to dla ich swietego spokoju

poplywalismy z tym ustrojstwem jednak ze wzgledu na brak kolowrotka oraz inne przeznaczenie 'bojki' raczej nie bylo to zbyt komfortowe. Ze wzgledu na slabe warunki - widocznosc na poziomie 30cm :) zrobilismy sobie cwiczenia z nawigacji podwodnej i zabaw kompasem. Po wynurzeniu sie na powierzchnie w odleglosci dosyc sporej od brzegu podplynal do nas patrol wodnej policji i zwrocil uwage ze nie widac tej bojki, przeplywajac obok wogole jej nie zauwazyli. Stwierdzilismy wiec ze rezygnujemy z takiej zabawy i wrocilismy do brzegu.

dosyc czesto nurkoujemy na niewielkich glebokosciach i rzeczywiscie na niektorych zbiornikach ruch wodny moze byc sporo chcielibysmy wiec aby bylo bezpiecznie.

bojka dekompresyjna, czyli taka pionowa wysoka chyba do ciagania za soba tak srednio sie nadaje i ma spelniac zupelnie inne funkcje. Wydaje mi sie, że powinno to byc cos w stylu "torpedy", nadmuchanej na brzegu i cala wyprawe ciagnietej za soba po powierzchni

oczywiscie do takiej bojki potrzebny jest szpulka czy kolowrotek?

ceny kolowrotkow powalaja, szpulek juz nie - sa calkiem przystepne, czy jest wiec sens do tego celu kupowac kolowtotek? czy zwykla szputla z 30m - wystarczyloby pewnie tylko kilka, glebiej przeciez nie jest to potrzebne, bedzie wiec wystarczajaca

a moze taki wynalazek?

to sa moje przemyslenia na ten temat i nie wiem czy do konca sluszne, chetnie przyjme uwagi zarowno do toku myslenia jak i wyborze sprzetu

zaznaczam ze co jakis czas trafi sie pewnie takie nurkowanie - dosyc plytkie, ze dla swietego spokoju swojego bede chcial ciagnac cos takiego nad soba

na koniec jeszcze jedno pytanie, w ktorym miejscu zaczepic taka szpulke/kolowrotek zeby samemu sie nie platac?

rossol
zmiana wizerunku

Wysłany: 2011-08-21, 17:50   

Osobiście używam cały czas bojki deko ze szpulką.Bojke strzelam na koniec nurka w ramach treningu.Natomiast szpulka vers.kołowrotek :roll: :?: Szpulka jest ok bo jest mała i zawsze masz ją ze sobą.Na nurki szuwarowe brać dyndający kołowrotek-nie widzę sensu.Jak masz zamiar coś poręczować to inna sprawa.Natomiast wynalazek Maresa szpulko-kołowrotek ? Nie miałem tego w ręku, ale do takich wynalazków to z dystansem.Dodam że karabińczyk dwustronny świetnie nadaje się jako nawijacz linki na szpulkę.Szpulka musi być szeroka.Taka jak na fotce żeby przy chwyceniu jej w palce linka miała miejsce na nawijanie.Taki patent ze zwijaniem pokazał mi inst.na kursie wrakowym.Proste i skuteczne.

wiecznychlopiec

Wysłany: 2011-08-21, 18:04   

rossol napisał/a:
Osobiście używam cały czas bojki deko ze szpulką.Bojke strzelam na koniec nurka w ramach treningu.

rozumiem tylko mi chodzi o stale oznaczenie miejsca pobytu pod woda, wlasnie dla plytkich nurkowań, co by na mnie motorowka nie wpadla i nie koniecznie przy wynuzaniu, ale jak zblize sie do plycizny zeby sruba nie dostac w lepek. Do zakupu bojki deco tez sie przymierzam, ale najpierw chcialem rozwiazac ta sprawe

rossol napisał/a:

Natomiast wynalazek Maresa szpulko-kołowrotek ? Nie miałem tego w ręku, ale do takich wynalazków to z dystansem.

scubatech tez taki robi ;-) , ale masz racje jak cos jest do wszystkiego to jest tez do niczego. Zwroce uwage aby szpulka byla szeroka

swoja droga widzialem kiedys na insku jak ktos ciagnal po wierzchu taka boje i nie sposob bylo jej nie zauwazyc

MacDyver

Ubezpiecznie: DAN Sport Silver
Wysłany: 2011-08-21, 18:53   

wiecznychlopiec napisał/a:
rossol napisał/a:
Osobiście używam cały czas bojki deko ze szpulką.Bojke strzelam na koniec nurka w ramach treningu.

rozumiem tylko mi chodzi o stale oznaczenie miejsca pobytu pod woda, wlasnie dla plytkich nurkowań, co by na mnie motorowka nie wpadla i nie koniecznie przy wynuzaniu, ale jak zblize sie do plycizny zeby sruba nie dostac w lepek. Do zakupu bojki deco tez sie przymierzam, ale najpierw chcialem rozwiazac ta sprawe

rossol napisał/a:

Natomiast wynalazek Maresa szpulko-kołowrotek ? Nie miałem tego w ręku, ale do takich wynalazków to z dystansem.

scubatech tez taki robi ;-) , ale masz racje jak cos jest do wszystkiego to jest tez do niczego. Zwroce uwage aby szpulka byla szeroka

swoja droga widzialem kiedys na insku jak ktos ciagnal po wierzchu taka boje i nie sposob bylo jej nie zauwazyc

Wychodze z zalozenia, ze jak cos jest ok do wbijania gwozdzi, to i chleb od biedy maslem tym posmarujesz, tylko po co. Szpulka do bojki jest w sam raz - w koncu sluzy tylko do tego, by jakas tam ilosc linki przechowac tak by sie nie splatala i wypuscic te linke nad siebie wtedy, gdy to bedzie konieczne. Ilosc czynnosci do wykonania przy puszczaniu bojki i tak jest spora, nie komplikowalbym sobie jeszcze tego z pozoru "prostego" zadania jakimikolwiek elementami ruchomymi czy wymagajacymi dodatkowej obslugi - linka odwijajacq sie z predkoscia kilkunastu lub wiecej metrow na minute ze szpulki o obwodzie moze 0,25 m i tak bedzie chciala platac sie o wszystko co mozliwe, wiec lepiej ilosc tych mozliwosci ograniczyc i zrezygnowac ze wszelkich skladanych raczek, uszek, osiek itp.

Co do rodzaju boi - ja wybralbym "normalna" deko, czyli pionowa - jednak rzadko (wcale?) nurkuje po krzakach przy brzegu i boja raczej potrzebna mi jest jako "platforma" do wynurzenia w toni, gdy nie ma punktu odniesienia innego niz komp. Jezeli masz zamiar nurkowac sporo w miejscach gdzie narazenie na "kontakt" z plywajaca jednostka jest spore - pewnie to dobry pomysl. Pamietak jednak ze jakis tam procent "skipperów" bez pojecia lub pod wplywem podplynie wlasnie do takiej boi - albo dla jaj ("niech sie nurek osra ze strachu") albo z ciekawosci coz to takiego ("a nuz jakas 'sznurowa' paleta sie pod spodem gotowa na kolacje) albo dla pustego popisu ("patrz baby jak smigam na skuterze"). Nie traktuj wiec plywaka nad glowa jako gwarancji ominiecia przez wszystko co rusza sie po powierzchni.

seradam
AOWD,DEEP,NITROX...

Wysłany: 2011-08-21, 19:44   

Dzisiaj pływałem w Łagowie ruch na wodzie był spory, więc dwa wynurzenia i dwa razy strzelałem bojkę "deko". Strzelam ją dużo wcześniej niż wystawiam głowę nad wodę. I nie widzę problemu płynąć z nią przez jakiś czas.

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Ubezpiecznie: DAN/PROGLD
Wysłany: 2011-08-21, 20:14   

wiecznychłopiec napisał/a:
na koniec jeszcze jedno pytanie, w ktorym miejscu zaczepic taka szpulke/kolowrotek zeby samemu sie nie platac?

Nigdzie. :!: - trzymać w ręce.
Podczepianie bojki do nurka jest niebezpieczne. Ktoś lub coś ( silnik motorowy, łódź ) może Cię wyciągnąć na powierzchnie.
Na Wasze potrzeby kupiłbym zwykła bojkę np.

oraz szpulkę.
Podczas zakupów szpulki zwróć uwagę na ilość otworów. KLIKnij TU

Pewną alternatywą dla kołowrotka jest pomysł ekipy z YellowDiving

:arrow: KLIK

Bojka to konieczność. :!: Kilka godzin temu na Ińsku obserwowaliśmy jak łodzie te mniejsze i większe pływają tuż obok stałych bojek oraz nad platformami gdzie ćwiczą nurkowie.

Rób to, co lubisz, a nie będziesz musiał pracować ...

YaCa
Owsik

Wysłany: 2011-08-21, 20:20   

uzywam i podobnej do tej ktora pokazales w pierwszym poscie i tej Tecline, z tym ze ta pierwsza (jedna juz nam nawet ukradli) stawiamy w miejscu gdzie nuramy na wraku a trafic wodny jest spory, szpulke przyczepiamy do wraku a zwykla bojke strzelamy jak juz konczymy nurkowanie, oczywiscie jesli jest taka koniecznosc...

ale moze czas zaczac strzelac ja za kazdym razem, jak wspomnial dziadzia "dla treningu..."

my video profile
http://vimeo.com/user5332568/videos

wiecznychlopiec

Wysłany: 2011-08-21, 20:41   

Bogen napisał/a:
Na Wasze potrzeby kupiłbym zwykła bojkę np.

Obrazek

na pewno jest widoczna, a jak z "ciagnieciem" jej po powierzchni?

Bogen napisał/a:

Podczas zakupów szpulki zwróć uwagę na ilość otworów. KLIKnij TU

na allu mozna kupic same szpulki z dodatkowym wystajacym elementem, ktory rozwiazuje chyba problem mocowania?:

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Wysłany: 2011-08-21, 20:51   

Cytat:

Będzie widoczna.
na allu mozna kupic same szpulki z dodatkowym wystajacym elementem, ktory rozwiazuje chyba problem mocowania?:

Szpulka jaką przedstawiasz to "kopia" szpulki firmy Halcyona - ColdWater.
Ponoć łatwiej ją obsługiwać w grubych rękawicach.
Ponoć ... ;-)

Jakie mocowanie masz na myśli :?:

PS. Daj proszę znać w odpowiednim wątku jakie warunki zastaliście na Miedwiu.

YaCa
Owsik

Wysłany: 2011-08-21, 20:53   

po co chcesz ja ciegnec po powierzchni ? ona raczej do tego nie sluzy...

chyba ze chodzi Ci oto jak z nia plynac na powierzchni??

my video profile

MacDyver

Wysłany: 2011-08-21, 21:06   

YaCa napisał/a:

po co chcesz ja ciegnec po powierzchni ? ona raczej do tego nie sluzy...

chyba ze chodzi Ci oto jak z nia plynac na powierzchni??

YaCa, wg przepisow prawnych i zasad roznych org. przyznajacych uprawnienia, w pewnych warunkach nurek powinien miec boje, ktora podczas nurkowania ciagnie za soba by oznaczyc swa pozycje (do tego wlasnie sluza te boje wygladajace troche jak torepdy z napisem "diver below"). O sens uzywania takiej boi pyta EternalBoy.

YaCa
Owsik

Wysłany: 2011-08-21, 21:12   

aaa chyba ze, nie wiedzialem, ja jak juz pisalem takiej bojki uzywam na wrakach, pomimo ze tam juz zazwyczaj jest bojka ktora lodzie i tak omijaja, to lepiej cos wystawic swojego :)

my video profile

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Wysłany: 2011-08-21, 21:20   

YaCa napisał/a:
to lepiej cos wystawic swojego :)

Lub mieć swoja na wypadek zagubienia opustówki ....

Tomek super, że rozglądasz się w temacie bojkowym.
Wbrew niektórym opinią umiejętność posługiwania się boją nie jest czymś zarezerwowanym dla nurów technicznych.
To coś co może w ogromnym stopniu stanowić o naszym bezpieczeństwie.

:arrow: Dwoje polskich nurków zginęło w Egipcie

boozy

Wysłany: 2011-08-21, 21:27   

Ja z koleji na potrzeby wiecznychlopiec, polecam jednak boję typu torpedo. Sygnalizuje ona dokładnie każdemu (włącznie z tępakiem), że jest nurek pod wodą.

JAk wspomniałeś, na miedwiu pływa policja wodna, więc nie sądzę, żeby pływali ludzie bez uprawnień motorowodnych. Na boji typu torpedo jest flaga nurkowa, od której wg. prawa wodnego trzeba trzymać odstęp w promieniu bodajrze 50m.

wiecznychlopiec

Wysłany: 2011-08-21, 21:29   

Bogen napisał/a:

Jakie mocowanie masz na myśli :?:

chodzi mi o to na co zwrociles uwage w temacie bojkowym, taka szpulke mozna trzymac za ten wystajacy element, oraz mozna ja przypinac do siebie za ten wystajacy element, nie ma wiec problemu przy pelnym nawinieciu szpulki z wpieciem karabinczyka

chyba ze cos zle zrozumialem czy pokrecilem ;-)

im dluzej nurkujemy tym wieksza potrzebe posiadania bojki odczuwam, chocby ze wzgledu na wynurzanie w toni na tafli jeziora czy oznaczanie swojej pozycji, czy nie bede mial problemow z zabraniem ze soba bojki ze szpulka? nie mam kieszeni niestety w piance i troche mozliwosci zabierania ze soba roznych rzeczy sa ograniczone - w odniesieniu do ss

wracajac do przedstawione szpulki cena bardziej niz kusi 49 zł

"Można nawinąć co najmniej 30 m linki o grubości do 1,5mm. Możliwość wykonania szpulki w/g przysłanego wzoru, szkicu lub rysunku"

MacDyver

Wysłany: 2011-08-21, 21:30   

boozy napisał/a:
(...) na miedwiu pływa policja wodna, więc nie sądzę, żeby pływali ludzie bez uprawnień motorowodnych. (...)

Ta.... a na drodze na miedwie nie ma takich bez prawa jazdy lub nietrzeźwych...

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Wysłany: 2011-08-21, 21:34   

oraz mozna ja przypinac do siebie za ten wystajacy element,

Napisze jeszcze raz:
Podczepianie bojki do nurka jest niebezpieczne. Ktoś lub coś ( silnik motorowy, łódź ) może Cię wyciągnąć na powierzchnie.
Nigdy nie przypinaj bojki do nurka.

seradam
AOWD,DEEP,NITROX...

Wysłany: 2011-08-21, 21:35   

Zastanawiam się czy taka konstrukcja szpulki nie sprowokuje do niepoprawnego jej trzymania za ten właśnie element i przypadkowe jej wyrwanie z ręki podczas strzelania.
Ja niestety używam szpulki "zapasowej" tzn przystosowanej wędkarskiej po żyłce. Ma tą wadę, że nie jest nurkowa i gorzej wygląda , ale działa. Też się zastanawiam nad jej profesjonalizacją i zakupem ładnej, ale maksymalnie prostej konstrukcji.

boozy

Wysłany: 2011-08-21, 21:39   

MacDyver napisał/a:
Ta.... a na drodze na miedwie nie ma takich bez prawa jazdy lub nietrzeźwych...

Piszę z własnego doświadczenia nad jeziorem Lubie. Odkąd pływa Policja wszyscy się pilnują. Może na Miedwiu jest inaczej.....nie wiem...

pozdro :-)

wiecznychlopiec

Wysłany: 2011-08-21, 21:40   

Bogen napisał/a:
Napisze jeszcze raz:
Nigdy nie przypinaj bojki do nurka.

tak tak :-) ale teraz mowie o dekompresyjnej jak wchodze do wody i nurkuje i na czas plywania, gdzie ja podpinac

seradam napisał/a:
Zastanawiam się czy taka konstrukcja szpulki nie sprowokuje do niepoprawnego jej trzymania za ten właśnie element i przypadkowe jej wyrwanie z ręki podczas strzelania.
Ja niestety używam szpulki "zapasowej" tzn przystosowanej wędkarskiej po żyłce. Ma tą wadę, że nie jest nurkowa i gorzej wygląda , ale działa. Też się zastanawiam nad jej profesjonalizacją i zakupem ładnej, ale maksymalnie prostej konstrukcji.

a to nie trzyma sie palcow przez ten otwor w srodku?

Strona 1 z 5
Odpowiedz do tematu