Technika Nurkowania Strona Główna

"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Rejestracja "  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Jaki pas balastowy?
Autor Wiadomość
krzyhoo

Wysłany: 2013-04-03, 15:21   Jaki pas balastowy?

W jaki pas balastowy powinienem się zaopatrzyć na kurs P1? Moi instruktorzy mówili o zwykłym z ołowianymi kaflami, ale później napomknęli też o pasach kieszeniowych. Chodzi o to że za tydzień mamy zajęcia już na głębokim basenie na Wejherowskiej we Wro, w skaf. mokrych.A w czerwcu certyfikat w Dahabie.
Z góry dzięki!

Yavox
GUE FT, IANTD Adv.EAN, CMAS P2, PADI Deep

Wysłany: 2013-04-03, 16:00   

Pas balastowy i ołowiany balast powinieneś dostać od instruktora na kursie, zwłaszcza P1. Przecież nie kupisz kilkunastu kilo ołowiu, żeby pojechać z nim do Dahab :)

juras93050
juras

Wysłany: 2013-04-03, 16:26   

Jeśli Instruktor mówi Ci że masz sobie na kurs podstawowy kupić pas to chyba sam nie wie o czym mówi, lub nie ma swojego sprzętu i wmawia przyszłym kursantom że to konieczne. Podstawą do tego żeby coś kupować jest wiedza którą powinien przekazać Ci instruktor na pierwszych zajęciach o tematyce SPRZĘT. Może wymagać od Ciebie ABC. Wszystko fajnie, ale czy wiesz jak masz to ABC dopasować. I tu znowu pojawiają się zajęcia pod tytułem SPRZĘT.

krzyhoo

Wysłany: 2013-04-03, 16:27   

tu chodzi o to że potrzebuję mieć własny sprzęt na tą chwilę, dlatego pytam o radę.Do dahabu ołowiu napewno nie zabiorę:) Może tak - Tu chodzi o ubranie pianki maski płetw balastu i nur, bez butli. Więc jaki ten pas ma byc:)

juras93050
juras

Wysłany: 2013-04-03, 16:30   

To w końcu na kurs P1 czy nie?

Zwykła taśmę, do tego klamra + przewlekane kafelki.

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Ubezpiecznie: DAN/PROGLD
Wysłany: 2013-04-03, 16:39   

Hej.

Na rynku mamy dostępne pasy balastowe NA które zakładamy - przeplatamy balast wykonany z ołowiu:

Ponadto są dostępne pasy z kieszonkami:

Do pasa z kieszonkami możesz włożyć zarówno balast z ołowiu jak również woreczki z ołowiem tzw. śrutowym:

Wadą tego drugiego jest fakt, że z czasem rzepy kieszonek "wyrabiają się" a kaflę lub woreczki lubią radośnie wypadać.
Plusem, że balast nie przesuwa się. Z drugiej strony przy prawidłowym ułożeniu kafli na pasie nie odnotujesz problemu z przesuwaniem się balastu.

W Egipcie zapewne będziesz miał dostępny balast w kaflach.
W Polsce taki tym balastu również jest bardzo popularny.
Zapytaj swojego instruktora jaki rodzaj balastu będzie dostępny podczas Twojego szkolenia.
Jeśli będzie to balast w kaflach osobiście wybrałbym zwykły pas balastowy - czyli opcja numer 1.

Rób to, co lubisz, a nie będziesz musiał pracować ...

slawek290

Wysłany: 2013-04-03, 23:36   

Bogusław Chmielnik napisał/a:
Jeśli będzie to balast w kaflach osobiście wybrałbym zwykły pas balastowy - czyli opcja numer 1.

Pas z klamrą się zawsze przyda . Ważne aby klamra była solidna co nie koniecznie zawsze znaczy droga .

broniu
Rescue Diver

Ubezpiecznie: DAN
Wysłany: 2013-04-04, 00:10   

Ja mam pas z kieszeniami i łatwiej mi sie wyważyć w wodzie niż w zwykłym pasie bo wystarczy odpiąć kieszonkę i wyciągnąć balast a nie ściągać cały pas

radcom

Wysłany: 2013-04-04, 08:00   

Nie bardzo rozumiem czemu ma służyć taplanie się w basenie (woda ponad 20 stopni) ubrany w neopren i ABC. Wszak i tak w takiej konfiguracji o ćwiczeniach w wyważaniu nie ma mowy. Można się tylko przegrzać. Dziwne jest też to ,że instruktor nie posiada na stanie pasa i kafli. Ja nie jestem instruktorem a mógłbym obdzielić ołowiem gromadkę adeptów...

Jeżeli dopiero zaczynasz to nie daj sobie wcisnąć pasa balastowego. Jacket ma mieć kieszenie lub balast zintegrowany. Tak jest wygodniej i bezpieczniej. A później gdy sam zdecydujesz co chcesz robić, wybierzesz sam (jacket czy skrzydło).

Do ćwiczeń na basenie wystarczy pasek i dwa kilo ołowiu (nawet mi wystarczy) a instruktorowi powiedz, że swoją piankę może moczyć w chlorze...

Pozdrawiam, radcom

bhunter10

Wysłany: 2019-02-27, 23:13   Pas Balastowy

Witam
Sry za odgrzebanie tematu ale czy taki pas balastowy może być??
https://www.olx.pl/oferta...67-IDo9aTc.html

Nurkuje w morzu (w tym roku kupie abc) i aby swobodnie nurkować potrzebuje się dociążyć (Nie mogę zanurkować bo mnie wyrzuca na powierzchnie)
A nie mam możliwośći pojechania do szczecina żeby zobaczyć porządne sklepy nurkowe.
Te w kołobrzegu czy koszalinie albo są zamknięte albo tylko sprzedaż wysyłkowa.

Od razu proszę o cierpliwość :)

Jarek Andrzejewski
AdvEAN

Wysłany: 2019-02-28, 09:59   Re: Pas Balastowy

bhunter10 napisał/a:
Sry za odgrzebanie tematu ale czy taki pas balastowy może być??

nie ma klamry... To tak na początek.

Na wszelki wypadek zapytam: jakie masz doświadczenie z nurkowaniem? Postaram się dostosować dalszą odpowiedź...

bhunter10

Wysłany: 2019-03-04, 11:01   

Po prostu nurkuje w morzu bez żadnego sprzetu (wiec chyba zadne)

Jarek Andrzejewski
AdvEAN

Wysłany: 2019-03-04, 14:35   

Gorąco polecam poczytanie o "BHP" w nurkowaniu na wstrzymanym oddechu, np. http://www.nitas.pl/articles.php?cat_id=1

Pas kup taki, żeby z łatwością go odpiąć i zrzucić, dobrym wyborem jest pas gumowy (elastyczny) - mniejsza szansa na zsunięcie się z pianki, gdy ta zmniejszy swój obwód po zanurzeniu.
Jak będziesz dobierał ciężar, to lepiej zapewnij sobie niewielką dodatnią pływalność na docelowej głębokości (żeby w razie osłabienia wynurzyć się bez angażowania mięśni).

Odpowiedz do tematu