Technika Nurkowania Strona Główna

"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Rejestracja "  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Skafander półsuchy czy suchy
Autor Wiadomość
Mateusz

Wysłany: 2018-06-18, 11:51   Skafander półsuchy czy suchy

Witam, jestem świeżo po zrobieniu kursu podstawowego OWD, i chciałbym kupić piankę i nie wiem czy kupić mokrą czy półsuchą. Wiem że najlepiej kupić odrazu suchacza ale niestety mnie narazie na niego nie stać, czytałem trochę na temat pianki półsuchej z dectlonu i sporo jest pozytywnych opinni na jej temat, mógłby mi ktoś coś jeszcze doradzić ? Pytałem instruktora w klubie to na temat pianek nie chciał rozmiawiać tylko suchacz, ale jego ceny to każdy z waz wie jak się zaczynają ... Będę bardzo wdzięczny jak ktoś mi pomoże w wyborze, dodatkowo znalazłem na stronie dectlonu jakieś forum że można tą pianke przed kupnem przetestować ale niestety podany numer telefonu jest nie dostępny, może ktoś coś wie na ten też temat ?

Demiurg

Wysłany: 2018-06-18, 22:59   

Nie plywalem nigdy w polsuchym, plywalem w mokrej piance. Pod termoklina daje w kosc, nie od razu ale szybko. Szkoda zdrowia na starosc. O polsuchej slyszalem, ze wychodzi sie praktycznie suchym, wiec mozesz cos docieplic od spodu (chociaz sama w sobie jest juz znacznie cieplejsza niz mokra pianka). Ktos kiedys pisal, ze malym problemem sa glebokosci powyzej 30m w polsuchym, jako ze moze juz tu i owdzie zaczac uwierac. Moze niech ktos to potwierdzi, kto nurkowal w polsuchym glebiej.

Co do suchara - tak, to najlepsze wyjscie na polskie wody i pozwala nurkowac caly rok.
Ale tez i najdrozsze. Jak sie nie przelewa w portfelu - moja rada sie nie spiesz. Poplywaj sobie w piankach, potrenuj, oswoj sie troche z woda i zdecydujesz potem czy kupujesz suchara czy to jednak nie bylo to, co tygrysy lubia najbardziej i konczysz zabawe :)

Mateusz

Wysłany: 2018-06-19, 09:08   

Demiurg napisał/a:
Nie plywalem nigdy w polsuchym, plywalem w mokrej piance. Pod termoklina daje w kosc, nie od razu ale szybko. Szkoda zdrowia na starosc. O polsuchej slyszalem, ze wychodzi sie praktycznie suchym, wiec mozesz cos docieplic od spodu (chociaz sama w sobie jest juz znacznie cieplejsza niz mokra pianka). Ktos kiedys pisal, ze malym problemem sa glebokosci powyzej 30m w polsuchym, jako ze moze juz tu i owdzie zaczac uwierac. Moze niech ktos to potwierdzi, kto nurkowal w polsuchym glebiej.

Co do suchara - tak, to najlepsze wyjscie na polskie wody i pozwala nurkowac caly rok.
Ale tez i najdrozsze. Jak sie nie przelewa w portfelu - moja rada sie nie spiesz. Poplywaj sobie w piankach, potrenuj, oswoj sie troche z woda i zdecydujesz potem czy kupujesz suchara czy to jednak nie bylo to, co tygrysy lubia najbardziej i konczysz zabawe :)

Po kursie OWD maksymalna głębokość jest i tak 21 metrów, ogólnie to narazie niemam zamiaru się pchać poniżej 20 metrów za mocny amator jestem a dwa że głównie miejsca w jakich będę teraz nurkował nie przeraczają 8 metrów, sporadycznie przejadę się nad hanczę żeby zrobić głębsze nurkowanie, pod termokliną byłem już sporo więc wiem jakie to jest uczucie w piance 7mm +ocieplacz 7mm, ale spokojnie można wytrzymać 40 minut nurkowania (przynjamniej dla mnie). Bardziej mnie interesuje czy jest różnica półsucha czy sucha i konkretnie ta z decatlonu ...
Nie spiesze się ale w klubie pianki mają już swoje lata i przejścia i nie są najlepszej jakości dlatego chciałbym już chociaż to mieć swoje i się nie martwić że jak chcę jechać na nura to akurat niema ... suchara bym kupił odrazu ale wyłożyć minimum 4 tysiące troche jest ciężko bardziej chyba bym wolał kupić skrzydło + automaty (do twina) za te pieniądze. Dlatego narazie półsucha albo mokra i konkretnie z decatlonu tylko pytanie czy warta jest tkiej uwagi jak jest opisywana na wielu forach w internecie ? i czy ktoś wie coś na temat wcześniejszego przetestowania ?

Demiurg

Wysłany: 2018-06-19, 13:34   

21 metrow w jakiej organizacji?? Bo jak robiles w popularnej PADi to 18m nie 21.

Kiedys bodajze Kuba Szczesniak mogl wyslac do testowania, ale to bylo ze 2-3 laata temu, nie wiem jak teraz. Udzielal sie na forum nurasa.

Wytrzymujesz 40minut pod termoklina bo sie jeszcze duzo ruszasz, z czasem bedzie zimniej. Emocje grzeja pozornie. Mnie szkoda by bylo zdrowia. Chyba bym wybral polsucha pianke, zwlaszcza, ze ta decathlonowa ma dobra cene i chyba dobre tez opinie.

Mateusz

Wysłany: 2018-06-19, 16:08   

Demiurg napisał/a:
21 metrow w jakiej organizacji?? Bo jak robiles w popularnej PADi to 18m nie 21.

Kiedys bodajze Kuba Szczesniak mogl wyslac do testowania, ale to bylo ze 2-3 laata temu, nie wiem jak teraz. Udzielal sie na forum nurasa.

Wytrzymujesz 40minut pod termoklina bo sie jeszcze duzo ruszasz, z czasem bedzie zimniej. Emocje grzeja pozornie. Mnie szkoda by bylo zdrowia. Chyba bym wybral polsucha pianke, zwlaszcza, ze ta decathlonowa ma dobra cene i chyba dobre tez opinie.

Organizacja IANTD zapewne 18, pewnie sam coś pochrzaniłem, a znasz jego nick na forum nurasa może ?
Pewnie masz rację z tym ruszaniem, a jeżeli chodzi o docieplacz to też 7 mm ? Na stronie decatlonu mają tylko 5,5 mm

Demiurg

Wysłany: 2018-06-19, 23:15   

W IANTD jest 21 wiec dobrze.

Pomylilem imie. On nazywa sie Sebastian Szczesniak. Na forum nurasa wystepuje pod imieniem i nazwiskiem.

Docieplacz do czego? Do mokrej pianki?
7mm teoretycznie bedzie cieplej, ale czy 7 czy 5.5 ja bym wzial tanszy.
I tak bedziesz zaczynal marznac od stop i rak (na nogi, oprocz neoprenowych butow, polecam dodatkowo neoprenowe skarpety 3mm - polaczenie butow ze skarpetami zmienia kompletnie komfort cieplny). Pamietaj tylko, ze taka pianka 5mm+7mm docieplacz mocno sie kompresuja pod woda i glebiej bedziesz mocno przewazony.

Do polsuchego nic nie nakladasz, ewentualnie pod spod jakis zwykly polarek czy bielizne termoaktywna jak nie przecieka.

Mateusz

Wysłany: 2018-06-21, 22:47   

Demiurg napisał/a:
W IANTD jest 21 wiec dobrze.

Pomylilem imie. On nazywa sie Sebastian Szczesniak. Na forum nurasa wystepuje pod imieniem i nazwiskiem.

Docieplacz do czego? Do mokrej pianki?
7mm teoretycznie bedzie cieplej, ale czy 7 czy 5.5 ja bym wzial tanszy.
I tak bedziesz zaczynal marznac od stop i rak (na nogi, oprocz neoprenowych butow, polecam dodatkowo neoprenowe skarpety 3mm - polaczenie butow ze skarpetami zmienia kompletnie komfort cieplny). Pamietaj tylko, ze taka pianka 5mm+7mm docieplacz mocno sie kompresuja pod woda i glebiej bedziesz mocno przewazony.

Do polsuchego nic nie nakladasz, ewentualnie pod spod jakis zwykly polarek czy bielizne termoaktywna jak nie przecieka.

Czyli do skafandra pół-suchego docieplacza się nie daje wogle ? Myślałem że się daje, rękawiczki i buty +200 zł czyli razem by mi wyszło ze skafandrem jakies 1200 zł więc nie jest zle :)

Demiurg

Wysłany: 2018-06-25, 10:58   

Polsuchy to taka pianka, tylko z uszczeniajacymi manszetami na rekawach i kryza na szyi. Jesli jest dobrze dopasowana, to bedziesz suchy pod spodem. A jak suchy, to jak napisalem - mozesz cos pod spod zalozyc. Jak bedzie podciekalo, to tez mozesz zalozyc. Bedzie wilgotne ale nagrzejesz cialem. Wazne, zeby nie bylo wychladzajacej curkulacji wody.

Do takiego polsuchego dokladasz normalnie dodatkowo rekawiczki, kaptur i buty neoprenowe + opcjonanie skarpety neopranowe do buta. Mam nadzieje, ze wytlumaczylem klarownie.

Odpowiedz do tematu