Technika Nurkowania Strona Główna

"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Rejestracja "  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Jak kupuje, kupuje i... kupuje suchara :)
Autor Wiadomość
Kedas

Wysłany: 2018-02-18, 08:19   Jak kupuje, kupuje i... kupuje suchara :)

Czołem

Bardziej jako historia do poczytania i próba uporządkowania własnych myśli, ale jeśli znajdzie sie dobra dusza, która natchnie do decyzji we właściwą stronę, to z góry dziękuje.

Sytuacja ma się tak, że po ok 100 nurkach wiem już na pewno, że pod wodą jest moje miejsce i nie jest to przejściowe zainteresowanie nowym hobby. Z okna domu widzę Zatokę Gdańską więc akwen do zabawy też wydaje się oczywisty (poza corocznymi dłuższymi wypadami do Azji SE).

W grudniu powiedziałem sobie: czas przestać moczyć tyłek a szczególnie przestać się trząść na powierzchni w listopadowe dzionki i przejść z pianek na suchacza.

Plan był początkowo taki, że pożyczę sobie tu i ówdzie do nurków jakiś skafander, zorientuję się co mi leży a co nie i... na Święta Mikołaj złoży dla mnie zamówienie.

Pierwszym wybojem na tej drodze okazały się moje wymiar dorodnego morświna (190cm, 100kg), bo grudniowe podejście skończyło się li tylko żałosnymi próbami wciśnięcia się w skafander. Następne - styczniowe - podobnie (przymiarka 3 skafandrów i albo kryza wisi mi na szyi jak chomąto na Naszej Szkapie, ale nawet jak sie wcisne w ubranko to już ręki ani kolana nie podniosę).

Rozpoczęła sie więc Era Mierzenia :)
Wizyta w Santi Concept Store poszła jak z płatka. Wymierzyli mnie w każdą możliwą stronę - wyszło, że jestem "potrójne LLL" (fajnie - troche jak 007 :). Zapisałem sobie w głowie modele Emotion+ oraz E.Lite i ... poszedłem do domu pomyśleć.

To myślenie, to był okazało się błąd, bo zaczęły mnie nachodzić myśli, czy taki poczatkujacy nur jak jak powinien ładować sie w górną półkę od razu i wydawać 8k na skafander. Raz, że kasy troche szkoda (znalazłaby się, ale... trzeba doliczyc ocieplacz, skarpety itd.) a dwa ze nie chce byc jak ci narciarze, co to porządnie N-W nie potrafią na stoku zrobić, ale na nogach topowe slalomki.

W miedzyczasie, przeczytałem cały internet i zwróciłem uwagę na Bare i NoGravity. Dobre opinie a tańsze. No i się zaczęło.
O model do przymiarki poprosiłem NoGravity w grudniu. Najpierw święta, potem: "już już będzie", potem "za parę dni wysyłamy". To była połowa stycznia. A jest juz po Walentynkach (i okazji, żeby odpowiedni prezent podpowiedzieć ubywa :).

Podobnie z Bare. Poprosiłem do przymiarki rozmiar XLT z HDC oraz Trilam Tech i trzeba powiedzieć, że bardzo szybko wysłali... modele L. No to sobie pomierzyłem... :)
Żeby być fair, to "na macanego" ten HDC zrobił b. dobre wrażenie.

Pogłówkowałem, pogłówkowałem (jak widać i jak pisał ktoś juz na tym forum: zamiast nurkować, to sie doktoryzuję z nurkowania na razie) i wymyśliłem, że skoro z Santi dobra współpraca a mają tańszy model E.Space, to kupię go sobie i wystarczy jeszcze na dobry ocieplacz i akcesoria (w porównaniu do E.Lite). Z tą myślą podjechałem do Santi i... trafiłem na miłą Panią, która o tym skafandrze wyrażała się, że tak to ujmę, z dużą pobłażliwością. Że już stary model. Że z niego wychodzą. Że jak kogoś nie stać na ich główną linię, to oczywiście, ale... I tak dalej w tym stylu. Z prakycznych rzeczy, to dostrzegłem że nie ma wzmocnien na tyllku i kolanach. A ja się ruszam raczej z gracją morświna i oczami duszy zobaczyłem dziury w tych miejscach po tym jak przysiądę na jakimś kamieniu, czy klęknę na dnie albo na wraku.

No i teraz głowa pracuje tak:
- cenowo i "na macanego" najlepiej wypadają Bare (HDC albo XMission); za ~7k ma sie nowy model tej marki, wydaje sie ze bardziej niz wystarczajacy dla mnie i odpowiednio rozwojowy. Problem w tym, ze nie mam jak zmierzyć a weź tu wywal taką kasę w ciemno. No i jeszcze jak obsługa serwisowa miałaby się też tak ciągnąć... :(

- logistycznie najlepiej wypada Santi; E.Space zdaje sie ciekawym wyborem, tylko raz ze moze lekko za delikatnym a dwa ze ... nie maja mojego rozmiaru do przymiarki i nie będą mieli (wiec tez kupno w ciemno) - no i za 6k wchodzisz w model, z ktorego producent sie wycofuje;

- wersja "jak szalec to szaleć" wskazuje na E.Lite; za 8k kupujesz nowy, ale już wygrzany model bedacy kompromisem miedzy pancernością a "ceratowością"; no tyle że cena z gatunku powalających oraz efekt przesady (w Indonezji mówimy na to "weekendowiec z Singapuru" - najlepsze sprzęty, tylko pod wodą jak dziecko we mgle)

Aktualnie jestem na etapie: machnąć ręką na brak przymiarki i zamówić Bare XMission wg własnych wymiarów albo jeszcze bardziej machnąć ręką i zamówić E.Lite z Santi (żeby było jeszcze weselej, to Santi właśnie ogłosiło model E.Lite+ :)
W sumie to od tego forum powinienem chyba tylko oczekiwać porady co do gatunku butelki, przy otworzeniu której lepiej będzie podjąć ostateczną decyzję...

To tyle... Inspiracje i natchnienie mile widziane
pzdr/Kedas

ps. Na wszelki wypadek o skrzydle i AO nie zamierzam tyle czytać i zamówię XDeep Zen i Apex z 50ką.

Mlody1410

Wysłany: 2018-02-18, 09:02   

Poszukaj na komisie nurkowym. Mozna kupić za dobre pieniadze. Kryza czy manszeta to element wymienny. Nowe nie zawsze znaczy lepsze ;)

Jarek Andrzejewski
Rescue; Deep; EAN

Wysłany: 2018-02-18, 12:17   

Ja kupiłem na miarę, ale nawet w swoim przypadku chyba dwie przymiarki miałem.
Gdybym kupował gotowy, to przymiarka musiałaby być na 100% (zresztą były).

Zainteresuj się też innymi markami: np. seawolf (wielu nurków w tym pływa, mają też fajne ocieplacze, wełniane części garderoby). Wchodzi też na rynek xdeep, ale trochę im czasu jeszcze zejdzie, jak znam życie. Jest parę innych marek, z (zawodnej) pamięci: ursuit, waterproof, otter, dui, eques.

Już nie zdążysz, ale w weekend w Warszawie są targi i sporo skafandrów (w tym seawolf, bare, waterproof na pewno) można zobaczyć na własne oczy.

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Ubezpiecznie: DAN/PROGLD
Wysłany: 2018-02-19, 09:13   

Kedas napisał/a:
Czołem

Bardziej jako historia do poczytania i próba uporządkowania własnych myśli, ale jeśli znajdzie sie dobra dusza, która natchnie do decyzji we właściwą stronę, to z góry dziękuje.

Hej.
Czy SANTI, BARE czy też NO GRAVITY - nie doradzę, gdyż sprzedaję :-) .
Nie chce być posądzony o stronniczość.

- Przy zakupie SS zawróć uwagę komfort oraz wygodę użytkowania skafandra czyli możliwości szycia na miarę.
Skafander musi być wygodny, dopasowany jednocześnie nie może w żadnym miejscu utrudniać ruchów właściciela. Szczególna istotna jest linia boczna - zbyt krótka skutecznie uniemożliwia wszelkie krętactwa zaworowe :-?
Bardzo istotny jest również materiał z jakiego jest wykonany skafander.
Zbyt sztywny utrudnia - usztywnia ruchy w skafandrze.

- Odległości, kontakt oraz szybkość serwisu. Każdy skafander prędzej czy później wymaga serwisu. W mojej pracy niedopuszczalne jest abym na usunięcie ewentualnej usterki czekał tygodniami.

- Rozejrzyj się ... podpatruj w czym nurkują koledzy. Bierz pod uwagę opinie tych którzy sporo nurkują. Opinia osoby nurkującej kilka razy do rok będzie mało trafna zwłaszcza w kwestii trwałości danego skafandra. ( 100 nurkowań można " zrobić " 5 m-cy ale i 5 lat) ...

Kedas napisał/a:
Aktualnie jestem na etapie: machnąć ręką na brak przymiarki i zamówić Bare XMission wg własnych wymiarów

Zdecydowanie odradzam. Nie tyle markę ( bo jest Ok ) co zakup w ciemno wg. tabeli.
Nie masz standardowych parametrów ( 190cm - 100kg ) to nie sylwetka modela.
Jest wielka szansa, że taki skafander gdzieś będzie niedopasowany.
Wydajesz sporo pieniędzy, taki skafander ma ci trochę posłużyć.
Bez możliwości oddania - nie ryzykowałbym.

PS. Ja mam 196cm i obecnie 100kg i nie zdarzyło się aby jakiś ocieplacz czy też skafander na mnie pasował.
Wszystkie mam szyte na miarę.
Przed zakupiem - musisz przymierzyć w obecność kogoś kto umie pomóc i ocenić.

PS2.Kryza - neopren
Buty - dłuższy temat na później.

Bogusław "Bogen" Chmielnik

Rób to, co lubisz, a nie będziesz musiał pracować ...

hugy
AOWD

Ubezpiecznie: DAN
Wysłany: 2018-02-19, 10:09   

Witam.
Ja szukałem mojego "suchara" sześć miesięcy. Pomimo, że jestem niestandardowych wymiarów (184cm i 110 kg...)postawiłem sobie za cel znalezienie czegoś ze standardowej rozmiarówki. Po paru miesiącach mierzenia kompletnie zwątpiłem w sukces i przygotowałem się mentalnie na zamówienie czegoś na wymiar.
Aha... miałem jeszcze ograniczenie finansowe tzn. max 1300 euro (co skutecznie wyeliminowało sporą grupę skafandrów).
Na szczęście wybrałem sie w lutym na targi BOOT w Dusseldorfiem i tam udało mi się trafić, po raz pierwszy na pasujące na mnie XXL :-) Okazało sie model Waterproof D7 iss pro jest robiony na "mięśniaków"
Wcześniej nawet nie rozpatrywałem tego modelu ze względu na cenę ale na targach wszystko jest tańsze a cena za ten model była powalająca :-) .
Moja rada: Jeżeli nie masz za dużo pieniędzy to lepiej poczekać i przymierzać kolejne modele przy każdej możliwej okazji. Dwa miesiące wcześniej "prawie" kupiłem najnowszy model Scubapro (Była bardzo fajna promocja z okazji premiery modelu) ... Wszystko było fajne z wyjątkiem trochę ciasnych nogawek (może nie ciasnych ale "na styk") Teraz wiem że byłby to spory problem z moim najgrubszym ocieplaczem.
I podobnie jak przedmówca radzę .... Bez przymierzenia nie kupuj niczego ze standardowej rozmiarówki (chyba że szyjesz na wymiar I mierzy Cię przedstawiciel firmy). Poszczególne modele różnią się I nawet w obrębie tej samej firmy XXL nierówne XXL :-)

Pozdrawiam!

Kedas

Wysłany: 2018-02-20, 10:16   

Jarek Andrzejewski napisał/a:
Ja kupiłem na miarę, ale nawet w swoim przypadku chyba dwie przymiarki miałem.
Gdybym kupował gotowy, to przymiarka musiałaby być na 100% (zresztą były).

No i to jest wazna mysl, ktora przewija sie tez w innych odpowiedziach. Nie ma co kupowac suchara bez przymiarki na bazie tabel

Już nie zdążysz, ale w weekend w Warszawie są targi i sporo skafandrów (w tym seawolf, bare, waterproof na pewno) można zobaczyć na własne oczy.

Tak. Tych targow tez zaluje. Mialem jechac ale jakies wirusisko mialo inne plany

Kedas

Wysłany: 2018-02-20, 10:25   

[quote="Bogusław Chmielnik”]
Hej.
Czy SANTI, BARE czy też NO GRAVITY - nie doradzę, gdyż sprzedaję :-) .
Nie chce być posądzony o stronniczość. [/quote]

Alez doradzaj bez krepacji. Jak powiedzial ktos na tym forum: zawodowcy prawie zawsze za z ktoryms z producentow zwiazani. Ale przynajmniej potrafia obiektywnie wskazac mocne strony a subiektywnie powiedziecmdlaczego slabe nie sa problemem :)

[quote="Boguslaw Chmielnik”]
Zdecydowanie odradzam. Nie tyle markę ( bo jest Ok ) co zakup w ciemno wg. tabeli.
Nie masz standardowych parametrów ( 190cm - 100kg ) to nie sylwetka modela.
Jest wielka szansa, że taki skafander gdzieś będzie niedopasowany.
Wydajesz sporo pieniędzy, taki skafander ma ci trochę posłużyć.
Bez możliwości oddania - nie ryzykowałbym. [/quote]
Wlasnie sienostatnio zastanawialem jak to jest ze zwrotem. Jesli jest na miare tomma pewnoo nie ma opcji. Ale jesli jest standardowy ale np z wymieniona wieksza kryza i butem, to....?

[quote="Boguslaw Chmielnik”]

PS. Ja mam 196cm i obecnie 100kg i nie zdarzyło się aby jakiś ocieplacz czy też skafander na mnie pasował. [/quote]

Oj. Az tak?
Wg doradcow i wlasnego odczucia takze w wodzie, to ja wygodnie wchodze w LLL od Santi. Tyle ze mam problem z wcisnieciem nogi w dwoch skarpetach do flexSola. I wlasnie sie dowiaduje czy to miejsce na styku buta i nogawki moga poszerzyc czy nie. I czy wystarczy zamowic wieksze flexSole czy lepiej buty neoprenowe

Jarek Andrzejewski
Rescue; Deep; EAN

Wysłany: 2018-02-20, 10:56   

Jak szyjesz na miarę, to ma pasować. I dlatego IMHO warto dać się zmierzyć przedstawicielowi producenta.
Buty to osobna kwestia, jak już Bogen napisał.

Kedas

Wysłany: 2018-02-20, 11:32   

Jarek Andrzejewski napisał/a:
Jak szyjesz na miarę, to ma pasować. I dlatego IMHO warto dać się zmierzyć przedstawicielowi producenta.
Buty to osobna kwestia, jak już Bogen napisał.

To mierEnie udalo mi sie tylko w Santi. Reszta firm to mierzenie przez kogos ze wspolpracujacej bazy nurkowej

No wkurza ten Samti cenami ale customer service maja najlepszy. Przynajmniej z perspektywy Pomorza

Jarek Andrzejewski
Rescue; Deep; EAN

Wysłany: 2018-02-20, 13:35   

Dlatego albo mierzysz i ma być dobrze albo bierzesz, co jest, ale masz możliwość zwrotu, jeśli nie będzie pasował.
Bez tego może się skończyć tym, że skafander będzie "prawie" pasował...

YaCa
Owsik

Ubezpiecznie: DAN Sport Silver
Wysłany: 2018-02-20, 13:52   

dlaczego pomorza??

mieszkam w Szwecji i jakoś problemu z serwisem SANTI nigdy nie miałem, wręcz przeciwnie...
teraz mam serwis po sąsiedzku wiec jest jeszcze lepiej, co nie zmienia faktu ze gdziekolwiek mieszkasz SANTI raz w roku bezpłatnie sprawdzi szczelność i stan Twojego skafandra.
a ceny, no cóż, też bym chciał żeby wszystko było za darmo :)

masz jeszcze NoGravity, Bare i SeaWolfa (jak na taki kraj jak Polska masz wybór jakich mało i właściwie pod nosem, wiec jesteś w bardzo komfortowej sytuacji. )

Z nogravity nigdy tez problemu nie miałem ale ja używam tylko ich ocieplacza i mimo mojej dużej sympatii do SANTI uważam ze NG SeaLion Plus to na chwile obecna najlepszy ocieplacz na rynku (choć testuje teraz Santi flex 360 i jestem mega pozytywnie zaskoczony, ale opinie będę mógł wyrazić dopiero jak zrobię w nim ze 100 nurkowań :) nowe wszystko działa lepiej :) )
Suchacze NG te pierwsze ponoć była lipa, teraz jest ponoć lepiej, ale to tylko opinia kolegów. osobiście nurkowałem kilka razy w Wojtasem w tego forum i on nigdy nie narzekał, nigdy przy mnie tez problemu nie miał.

Kilku kolegów nurkuje tez w BARE i też chwalą, raz byłem u nich w Drawsku (chyba tam) załatwić zmianę kryzy dla koleżanki i z usługi tez w 100% zadowolony (skafander był ursuit) jedyne co mi się tam nie podobało to "ku**y i ch*je" dochodzące z jednego z biur (ale to tylko osobiste odczucie nie mające wpływu na działanie skafandra :P ) no i miła pani w recepcji robiła wszystko bym nie zwracał uwagi na to :D :lol:

kilku znajomych nurkuje tez w SEAWOLF (pomarańczki) i jedni są zadowoleni na maksa a inni mówią ze czasami podcieka (ale jaki skafander nie podcieka?? chyba tylko mój :P )
z resztą znam Wiesia osobiście, bardzo faceta szanuje za jego poczucie humoru i sumienność.
nie wiem jak u niego z serwisem ale wierze że jest na wysokim poziomie.

tak czy inaczej masz właściwie na własnym podwórku kilku producentów, a w roku przynajmniej kilka wystaw/demodaysow/możliwości testów etc...

sorry ale czasami jednak trzeba się pofatygować i samemu sprawdzić...

z internetami jest tak że najwięcej znajdziesz narzekania i to nie ważne na jaka firmę. ludzie piszą gdy coś idzie im nie po ręce a to się zdarza. zapytasz co polecamy to będzie tak że każdy poleci to w czym sam nurkuje, ale czy to jest ok ???
jeśli ktoś nurkował przynajmniej paręnaście razy w kilku różnych dopasowanych skafandrach rożnych firm to ok, choc ....

ze skafandrem jest tak ze najlepiej jednak przymierzyć, jak pisałem, masz praktycznie pod nosem kilku producentów...

Więc nie zastanawiaj się czy kupić i jakiego kupić :-) jeśli chcesz nurkować w naszych wodach suchacz to nieuniknione, jedz na demodaysy i przetestuj po jednym danej firmy. zobacz jak jest.

my video profile
http://vimeo.com/user5332568/videos

Demiurg

Wysłany: 2018-02-24, 00:44   

Przy takich gabarytach jestem prawie pewien, ze xmission bedzie za male w klacie, tzn. jak zechcesz wyprostowac plecy i wypiac piers do przodu to poczujesz, ze masz ograniczenia na ramionach i cie "ciagnie"

Kedas

Wysłany: 2018-02-24, 05:10   Jak kupowalem... ;)

No! Decyzje zapadly, zaliczka wplacona!

Po kolejnych dluuugich przymiarkach i nurku stanelo na Santi E.Lite.
Przewazyla jednak latwosc kontaktu i mozliwosc dokladnego pomierzenia kazdej rozwazanej konfiguracji oraz ponurkowania w egzemplarzu demo.

Koniec koncow bardzo ladnie sie wpasowalem w standardowy rozmiar LLL. Do wymiany kryza (na neopren).

Na ostatniej prostej natomiast zaczalem szukac rozwiazania dla ciasnoty stopy we FlexSolach. Sa na tyle niskie w podbiciu i waskie w srodstopiu, ze neopren na stopie byl mocno napiety. Pewnie to byl powod ze na nurku zmarzlem bo stopa lekko dretwiala (jak mocno scisnieta bandazem elastycznym). Zwiekszanie numeru buta dawalo dodatkow cm przed palcami ale zasadniczo nie zmienialo luzu w podbiciu.
Mierzylem kalosze. Bylo troche lepiej ale tez ciasno (skarpeta sportowa i dwie grubsze na nodze).
Ku mojemu zaskoczeniu (bo nie bralem pod uwage wczesniej tej opcji) stanelo na skarpecie i rockboots. Z zaplecza przyszla pani krawcowa, zaznaczyla sobie jak uszyc skarpete skafandra dla mojej docieplonej stopy. A wsadzona w but 47 i dopieta rzepam siedzi bardzo wygodnie. Dodatkowo licze na to, ze wlasnie dzieki rzepom, na cieplejszych nurkowaniach bez problemu docisne buta gdy na stopie bedzie mniej cieplych skarpet. Tyle ze teraz trzeba bedzie pamietac o tych butach zeby nie zostaly w domu ;).

Ciekawe jak bedzie z doborem pletw - macie jakies doswiadczenia?

Odpowiedz do tematu