Nie tylko, mieszanina azot i hel może mieć taką samą prędkość rozchodzenia się dźwięku, jak mieszanina tlen hel (tlenu nieco mniej niż azotu), dlatego potrzebny jest także pomiar ppO2,
jasne, za dużego skrótu myślowego użyłem Oczywiście tlen mierzymy standardowo, a do helu ciekawy pomysł z tymi ultradźwiękami. I w sumie chyba o to chodzi: tlenu musi być odpowiednio dużo (albo mało), żeby na głębokości było w sam raz, a całość nie za gęsta
Hm... tam gdzie pracuje mamy zasadę - jeden obrazek starcza za 30 zdań - może jakiś schemat?
Trochę zasada zerżnięta z Konfucjusza.
Wiktor Bolek publikował w PHR, łatwo można to odszukać, również na RBW anglik prezentował badania nad ultradźwiękowym analizatorem do CCR.
Musiał bym przekopać korespondencję w której jest link do anglika, link do PHR zawiesiłem już na forum.
Informacja o błędach detektórów tlenu jest w angielskiej wersji analizatora tlenowego DIY, link zostawiłem na FN, potem na forumCS i portalu nurkowym. Niestety fora Padły poza FN, lecz tam to ponda 5 lat temu było zawieszone.
pozdrawiam rc
_________________ Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny i Techniki Hiperbarycznej. Wszelkie wypowiedzi wyrażane, są jedynie osobistym poglądem.
Autor 2 patentów w SCR SMS constant ppO2. P-377789, P-386700, P-393223, ... .
Jeden z kolegów pracował w USA, jak człowiek czegoś nie rozumie to się jego pyta czy mam narysować ?
To płachta na byka.
Podałem informację o sterowaniu w 2 wariancie mieszałki R.Bałakiera.
Wątpię żeby ta informacja była zrozumiała w szczegółach.
Dla chętnych żeby się zastanowić i dobrze zrozumieć funkcjonowanie sprzętu, zawieszam elektorozawór w rozłożeniu. Przemysłowe zawory są tylko nieco większe zasada działania i rozwiązania konstrukcyjne są podobne.
Problemy jakie pojawiają się przy mieszałce są bardzo podobne do tych jakie są w obiegach zamkniętych.
pozdrawiam rc
_________________ Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny i Techniki Hiperbarycznej. Wszelkie wypowiedzi wyrażane, są jedynie osobistym poglądem.
Autor 2 patentów w SCR SMS constant ppO2. P-377789, P-386700, P-393223, ... .
To jak zmieniając natężenie prądu w elektrozaworze, osiągnąć zmieniający się wydatek ?
Jak zmienić zakres tego wydatku ?
Rozwiązanie można podać na tacy, lecz taka forma jest ulotna.
Można odpowiednimi pytaniami zmusić do myślenia, pogłębia to wiedzę i głęboko zapada w pamięć.
Dlatego wybieram taki wariant.
pozdrawiam rc
_________________ Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny i Techniki Hiperbarycznej. Wszelkie wypowiedzi wyrażane, są jedynie osobistym poglądem.
Autor 2 patentów w SCR SMS constant ppO2. P-377789, P-386700, P-393223, ... .
Ubezpiecznie: DAN Silver Pomógł: 1 raz Wiek: 42 Dołączył: 19 Sty 2010 Posty: 2702 Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-12-18, 21:32
W wątku Sprężarkownia Gorzowskiej Grupy Nurkowej Zdziebeł napisał:
Cytat:
Jarku, my mamy analizator He/O2 DIVESOFT'a
Wiem, że można go wykorzystać do pomiaru ciągłego tmx a tym samym uzyskać mieszałkę TMX. Kwestia tylko jak to wszystko podłączyć, może jakiś moduł potrzebny itp. Masz pojęcie o tym więc może pomożesz kolegom ;)?? Jak podejść do temtu, od czego mielibyśmy zacząć? Zbudować mieszałkę i wtey myśleć o podłączeniu w system DIVESOFTa?
ak podejść do temtu, od czego mielibyśmy zacząć? Zbudować mieszałkę i wtey myśleć o podłączeniu w system DIVESOFTa?
Myślałem o tym.
Wydaję się proste.
Kombinuje czy nie wystarczyłby jeszcze jeden reduktor, taki jaki mamy i złożenie rurek do kupy.
Tlen dajemy jak teraz + hel z dodatkowego reduktora.
Problem jaki mam to jak jednocześnie ustalić przepływy. Jak wiesz ustawienie OXY zajmuje chwile. Powiedzmy, że do ustawienia odpowiedniej mieszanki walimy w powietrze.
OXY jest o ok to co dalej w powietrze i teraz HEL?
Trochę mi to nie pasuje ..
Kolejna sprawa, że tak jak piszesz DIVESOFT ma opcje pomiar ciągłego a to może wszystko zmieniać.
Wydaje mi się, że na 100% potrzebny jest reduktor do Helu.
O mieszaniu to mam pojęcie teoretyczne: zgrubnie wiem, jak policzyć ile i czego dobić lub upuścić, żeby było to, co chcemy. Czyli moja pomoc będzie mało przydatna w tym względzie. Mam za to nadzieję, że kwestie pomiarowe ppHe uda mi się ogarnąć (bo do ppO2 wystarcza czujnik).
Tak sobie gdybam: skoro hel jest tak piekielnie (ang. hell :) ) drogi, to może lepiej ciągle zmieszać nitrox, a hel dobić na koniec?
Tak sobie gdybam: skoro hel jest tak piekielnie (ang. hell :) ) drogi, to może lepiej ciągle zmieszać nitrox, a hel dobić na koniec?
Tak też się robi.
Problem powstanie w momencie gdy ilość heli w butli jest zbył mała i nie ma jak przetoczyć tego co mamy w butli do helowej do butli nurkowej:
A. pustej
B. nie mówiąc już o takiej która zawiera już jakiś gaz.
A co powiecie na dwa analizatory tlenowe. Robimy jak w klasycznym nitroksie i po mieszalniku nitro dajemy kolejny z helem a za nim drugi czujnik tlenu. W ten sposób ustawiasz przepływ tlenu na pierwszym a na drugim widzisz jaki jest stosunek nitro do helu. I tu by się przydał taki elektroniczny analizator, który by już liczył różnicę.
Różnicę spokojnie policzysz on-line procesorkiem. Wystarczy oba wskazania wysłać do jednego komputera.
Ale co w przypadku, jeśli przepływ któregoś z gazów w stosunku do innych się zmieni?
Ale co w przypadku, jeśli przepływ któregoś z gazów w stosunku do innych się zmieni?
... a zmienić się może .
Choćby z powodu zmiany ciśnienia w butli. Tu dość istotne jest jakiego reduktora używamy.
Istotne zmiany występują też podczas wyczerpania zapadów gazu.
Jednak większy problem to fakt, że wraz ze zmianą ciśnienia z butli należy regulować - korygować ilość " podawanych " gazów.
Mnie głównie interesowała możliwość bezpiecznego mieszania nitroksów. Tak powstał pewien projekt, ale sami wiecie, że temat czystego O2 jest dość delikatny.
Jak się uda dostać regulator z możliwością elektronicznego sterowania , to będę działał dalej. Na teraz to można zrobić analizator z dużym wyświetlaczem LED i alarmami za dużo i za mało tlenu w mieszance. Ewentualnie można wprowadzić kalkulator, na zasadzie ile mam teraz w butli i jaki gaz , jaki chcę osiągnąć i urządzenie pokaże nam jaki powinniśmy dobić. I czy się da nie przekraczając bezpiecznego dla sprężarki 40%... Najlepiej sterowanie po wifi...
WiFi możesz prosto uzyskać, jeśli zastosujesz ESP8266 lub ESP8285 (to samo z wbudowaną pamięcią programu). Arduino IDE też go obsługuje, a dodatkowo jest mocniejszy od atmeg.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum
Wszystkie prawa zastrzeżone. Powielanie treści zawartych na stronie bez zgody autora jest zabronione.
Administrator Forum Techniki Nurkowania informuje, że nie ponosi odpowiedzialności za treści wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, nawołujących do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Jednocześnie informuje, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 27