Technika Nurkowania Strona Główna

"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Rejestracja "  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Jezioro Czarnogłowy w ujęciu historyczno-geologicznym
Autor Wiadomość
nekosama

Wiek: 28
Dołączyła: 26 Paź 2010
Posty: 663
Skąd: Nibylandia
Wysłany: 2013-07-17, 14:48   Jezioro Czarnogłowy w ujęciu historyczno-geologicznym

Dział o Jeziorze Szmaragdowym odkrył przed wami wiele tajemnic, tak samo dział o Jeziorze Turkusowym. Postanowiłam prowadzić również dział o Jeziorze Czarnogłowym. Wszak te trzy zbiorniki bardzo mocno ze sobą są powiązane...A dlaczego? To już zapraszam do śledzenia tego tematu. :)

Trochę zdjęć:
Trochę historii:
Czarnogłowy to miejscowość malowniczo położona wśród pagórków Ziemi Przybiernowskiej. W czasach słowiańskich istniała tutaj osada rolnicza i prawdopodobne miejsce kultu pogańskiego czarnego boga, wymienianego w skandynawskich sagach jako Czarnogłowy. Pierwsza kronikarska wzmianka o osadzie pochodzi z 1380r. W okolicy znajdują się pokłady wapieni z epoki górnej kredy, eksploatowane i wypalane już od 1759r. W roku 1870 Czarnogłowy (Zarnglaff) wymieniane są jako duża wieś, w której wydobywa się kamień wapienny . W 1939r. mieszka tutaj aż 926 ludzi!

Powstałe w 1901r. towarzystwo „Pommersche Kalksteinwerke” bada i szacuje wapienne złoże. W roku 1902 rozwija kopalnię i buduje fabrykę przerobu wapienia. W 1903r. powstaje wąskotorowa linia kolejowa łącząca Czarnogłowy z traktem Golczewo - Stepnica.

Wkrótce zakład zostaje największym w Niemczech producentem drobnego kamienia wapiennego używanego na wapno nawozowe. Zainstalowana w kopalni w 1921r. pierwsza w Europie elektryczna 85-tonowa koparko - ładowarka ułatwia wywóz urobku do zakładu produkcyjnego. W roku 1941 roczna produkcja przekracza 600 tys. ton. Przy kopalni funkcjonuje fabryka przerobu wapienia oraz zakłady produkcji cementu i cegły. Po wybuchu wojny zatrudniano tu jeńców, a kopalnia przekroczyła 40 m. głębokości!

W wyrobisku kopalni wypływały trzy wielkie źródła , których woda była wypompowywana do - płynącej tuż obok rzeki Wołczenicy. W marcu 1945r. zbliżający się front działań wojennych spowodował, że Niemcy zamknęli zakład. Woda zalała kopalnię.

Ponieważ po II wojnie światowej tereny Pomorza Zachodniego zostały przyznane Polsce, nowe władze postanowiły przywrócić kopalnię gospodarce. Uporządkowano zakład i ściągnięto specjalistów do jego uruchomienia. Wypompowano wodę z wyrobiska. W 1947r. rozpoczęto eksploatację złóż wapieni. Wydobywany tutaj kamień wapienny wykorzystywano do produkcji wapna budowlanego i nawozowego.

W bunkrach pod lasem ulokowano magazyny materiałów wybuchowych dla kopalni. Codziennie dostarczano na wyrobisko niezbędną ilość ładunków. Górnik strzałowy umieszczał je w otworach nawierconych w wapiennej ścianie. Zawsze w południe podnoszono czerwoną flagę na maszcie. Było to ostrzeżenie dla ludzi znajdujących się w kopalni i w jej pobliżu. Wkrótce rozlegał się sygnał trąbki i następował wybuch!

Pokruszona wapienną skałę robotnicy ręcznie ładowali na małe wózki zwane kolibami, które wyciągano na powierzchnię wyrobiska. Następnie kamień wapienny sortowano i transportowano do wypalania. Drobny kamień wypalano w piecu szybowym, natomiast gruby - w piecu kręgowym.

Na terenie zakładu działały dwa szyby kopalniane, cztery silosy na wapno, dwa piece do wypalania i cztery parowozownie. Funkcjonowało również laboratorium analizy wapieni. Od 1957r. załadunek wagonów odbywał się dwiema koparkami, co ułatwiało pracę. Produkowane tutaj wapno i cement transportowano koleją do Rokity.

W 1968r. władze podjęły decyzję o zamknięciu zakładu. Po zdemontowaniu pomp odwadniających wyrobisko kopalni zalała woda. Natomiast Kombinat Cementowo-Wapienniczy został ostatecznie zlikwidowany w 1974r. Zakładowe budynki zajął oddział szczecińskiej fabryki urządzeń elektrycznych „Selfa”, który do początku lat 90-tych produkował znane w kraju grzejniki elektryczne.

Obecne Czarnogłowy to miejscowość o znakomitych walorach dla rozwoju agroturystyki. To tutaj - w pogańskich czasach - Słowianie czcili Czarnogłowa (Czarnoboga?), o czym opowiada stara legenda. W okolicy są piękne lasy i pola uprawne.

Po kopalni pozostały dwa uroczne jeziora o wyjątkowo czystej wodzie. Większe, zwane Czarnogłowskim lub Kryształowym posiada 39,3 ha powierzchni i głębokość przekraczającą 30 m. (w/g mojego pomiaru 33m.). Podobno w dawnej studni odwadniającej dno leży 42 m. pod powierzchnią wody!

Jezioro mniejsze zwane przez miejscowych Koreą tworzy wydłużoną rynnę o powierzchni ok. 7 ha. Zielonkawym kolorem wody przypomina oszlifowany nefryt lub jadeit - najpiękniejsze lecznicze kamienie półszlachetne.

Pomiędzy jeziorami płynie czysta i malownicza rzeka Wołczenica - meandrująca i tworząca przełomy wśród pięknych starych buków. Raj dla fotografików i marzycieli.


Zdjęcia cementowni:Trochę historii w google:

1
   
nekosama

Wiek: 28
Dołączyła: 26 Paź 2010
Posty: 663
Skąd: Nibylandia
Wysłany: 2013-07-17, 21:59   

Trochę o skamielinach na Czarnogłowy
Skamieliny
   
nekosama

Wiek: 28
Dołączyła: 26 Paź 2010
Posty: 663
Skąd: Nibylandia
Wysłany: 2014-02-02, 19:04   

Ciekawe zdjęcia archiwalne :
http://fotopolska.eu/m35264,Czarnoglowy.html
   
nekosama

Wiek: 28
Dołączyła: 26 Paź 2010
Posty: 663
Skąd: Nibylandia
Wysłany: 2014-02-02, 19:13   

Historia kopalni:
Na pierwszą wzmiankę można trafić około 1380 roku. W epoce kredy wytworzyły się na tych terenach pokłady wapieni. Zaczęto je eksploatować i wypalać w 1759 roku. Zarnglaff od 1870 roku są już opisywane jako spora wieś. Brak jakichkolwiek danych dotyczacych historii wsi, poza informacją dotyczącą kopalni wapna. Kopalnia powstała w 1902 roku, założona przez spółkę "Pommersche Kalksteinwerke Gmbh". Zakład ten w krótkim czasie stał się największym ówcześnie w Niemczech producentem kamienia wapiennego. Na potrzeby tak szykbo rozwijającej się firmy zbudowano tory kolei wąskotorowej. Z Czarnogłów urobek był wywozony do Rokity i dalej w kraju. W 1921 roku jako pierwsza w Europie działała tu 85-tonowa koparko-ładowarka. W okresie II wojny światowej kopalnia nie przestała pracować. W tym okresie sprowadzono tu więźniow z krajów okupowanych. Robotnikami byli : Polacy,Rosjanie, Francuzi. W tym okresie w zakładzie znajduje się wojskowa ochrona oraz budowane są schrony przeciwlotnicze. Pod koniec wojny uciekający Niemcy zalali kopalnię ,ale nie zniszczyli sprzętu wydobywczego. W roku 1947 Polacy wypompowują wodę z wyrobiska i uruchamiają wydobycie.W zakładzie znajdowały się dwa szyby kopalniane, cztery parowozownie, cztery silosy na wapno i dwa piece. Dodatkowo znajdowało się tutaj laboratorium. Wyprodukowane surowce transportowano koleją do Rokity. Zakład działa do 1968 roku ,kiedy to zostaje zamknięty ,a tereny wyrobisk zalane wodą. Na terenie urobisk powstają trzy jeziora. W budynkach po kopalni zostaje uruchomiona produkcja żelazek i grzejników szczecińskiej "Selfy". W roku 1990 zaprzestano tam produkcji i zlikwidowano filę. W pobliżu wsi znajdują się ruiny wiatraka holenderskiego z 3 ćw. XIX w.
Linia transportu urobku
http://www.bazakolejowa.p...3&okno=historia
Bardzo dziwne jezioro, o historii kopalni bardzo mało informacji można znaleźć i większość jest po niemiecku ;)
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nurkowanie - Szczecin | Sklep Nurkowy Szczecin
Wszystkie prawa zastrzeżone. Powielanie treści zawartych na stronie bez zgody autora jest zabronione.
Administrator Forum Techniki Nurkowania informuje, że nie ponosi odpowiedzialności za treści wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, nawołujących do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu. Jednocześnie informuje, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 14