Technika Nurkowania Strona Główna

"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Rejestracja "  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Jak wyciszyć drzwi sprężarkowni ?
Autor Wiadomość
Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Ubezpiecznie: DAN/PROGLD
Wysłany: 2013-04-20, 08:51   Jak wyciszyć drzwi sprężarkowni ?

Hej.

W raz z rozwojem sprężarkowni o kolejne pomieszczenia powstała chęć :-) zwiększenia komfortu pracy podczas bicia gazów.

Czy macie jakieś pomysły, w jaki sposób wyciszyć drzwi pomieszczenia gdzie znajduję się sprężarka :?:

Kombinuje, aby obić "czymś " drzwi z obu stron.
Estetyka materiału oraz wygląd nie ma znaczenia.

Rób to, co lubisz, a nie będziesz musiał pracować ...

boozy

Wysłany: 2013-04-20, 09:24   

możecie całe pomieszczenie wyłożyć kratkami od jajek (te na 30szt), kiedyś słyszałem, że używane są jako tanie wygłuszanie domowego studia muzycznego :mrgreen:

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Wysłany: 2013-04-20, 10:13   

boozy napisał/a:
możecie całe pomieszczenie wyłożyć kratkami od jajek (te na 30szt), kiedyś słyszałem, że używane są jako tanie wygłuszanie domowego studia muzycznego :mrgreen:

Cześć Łukasz.
Nie chcemy wyciszać całego pomieszczenia.
Z praktyki użytkowania I części sprężarkowni, w której są inne drzwi wiemy, że efekt, który nas zadowoli powstanie już po wyciszeniu drzwi.

Wystarczy, że "pobawiliśmy się" w zamykanie i otwieranie jednych i drugich drzwi.
Różnica jest spora.

Oczywiście można by wymienić głośniejsze drzwi jednak to już większa budowa, która mogłaby się zakończyć się powstaniem kolejnego Centrum Nurkowego w Szczecinie ;-)

PawelM
SSI OWD

Wysłany: 2013-04-20, 10:22   

Haj! Nie wiem jakiego typu masz drzwi, ale najprostszym rozwiązaniem była by chyba wełna mineralna. Są też w sprzedaży gąbki akustyczne KLIK:

którymi można obić drzwi z zewnątrz. Są one dostępne o różnej wysokości stożka, którą się dobiera w zależności od częstotliwości, w celu uzyskania jak najlepszego efektu, ale o tym to by trzeba było pogadać z jakimś "specem" od akustyki. :-)

Raq

Wysłany: 2013-04-20, 10:36   

Do ww. rozwiązań dołożyłbym dobre uszczelnienie drzwi. Uszczelki dostępne na metry w każdym markecie budowlanym.

Mucha

Ubezpiecznie: DAN Sport Silver
Wysłany: 2013-04-20, 10:40   

Przy tasmach uszczelniających, mogą być problemy z domknięciem drzwi.
Jeżeli jest miejsce, to można isć w tym kierunku.
Ja zleciłbym sprawę tapicerowi, wyłożenie drzwi od srodka gąbką, i obicie tego.

Paweł Płuciennik
buddy

Wysłany: 2013-04-20, 10:42   

Hej Bogen wełna dała by rade.ale jak kolega pisze wyżej są gąbki akustyczne ,ale są też maty wygłuszajace.Mysle że wyprawa do castoramy załatwi problem...

PawelM
SSI OWD

Wysłany: 2013-04-20, 10:51   

Paweł Płuciennik napisał/a:
są też maty wygłuszajace.Mysle że wyprawa do castoramy załatwi problem...

Czy piszesz o tych matach bitumicznych? Jeżeli tak to one raczej na drzwi sprężarkowni się nie nadają. Są OK w aucie, czy na kanałach wentylacyjnych gdzie mają za zadanie tłumienie wibracji (a przez to hałasu) elementów blaszanych.

MacDyver

Ubezpiecznie: DAN Sport Silver
Wysłany: 2013-04-20, 18:14   

W domu miałem kiedyś gabke i coś jak sztuczna skóra na tym. Jak estetyka nie ma znaczenia to może gabka?

JacekKG

Wysłany: 2013-04-20, 20:12   

Ok 20 cm grubosci, ciezkie , pewnie w srodku plyty stalowe i pianka pur

Drzwi

PawelM
SSI OWD

Wysłany: 2013-04-20, 20:20   

JacekKG napisał/a:
Ok 20 cm grubosci, ciezkie , pewnie w srodku plyty stalowe i pianka pur

Wyglądają jak od chłodni, ale pewnie za..biście wygłuszają! ;-)

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Wysłany: 2013-04-20, 22:02   

Hej!
Dziękuje za odzew.

Idąc za Waszymi radami poszperałem trochę na necie.
O ile zdania są podzielone w kwestii rodzaju materiałów jakie najkorzystniej wykorzystywać do wyciszenia drzwi tak w wielu miejscach pojawia się ten sam element - USZCZELKI.
Logiczne. Trudno aby drzwi ( nawet te wykonane z najbardziej tłumiącego materiału ) które posiadają szpary między futryną skutecznie izolowały pomieszczenie.

Jutro zacznę od wymienionego uszczelnienia.
Szpary miedzy drzwiami a futryną postaram się wypełnić czymś takim:

Jakby nie kombinować hałas "przeleci" też pod drzwiami.
Zastanawiam się nad wykorzystaniem uszczelki samoprzylepnej szczotkowej:

lub:

PawelM
SSI OWD

Wysłany: 2013-04-20, 22:25   

Uszczelnienie drzwi to na pewno dobry pomysł, ale wykorzystanie uszczelki szczotkowej pod drzwiami chyba nie jest dobrym pomysłem. Wykorzystanie takiej "szczotki" uchroni cię przed kurzem, ale nie wytłumi hałasu. Lepszy rozwiązaniem wydaje się ta uszczelka z drugiego zdjęcia, tylko tu trzeba by rozważyć jaj trwałość w warunkach w jakich będzie pracować (dużo wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń na ziemi), gdyż nie sądzę żeby ktoś wchodził do sprężarkowni w kapciach. ;-) Myślę że najlepszym rozwiązaniem by było wykonanie niewielkiego progu i wykonanie uszczelnienia takiego jak na całym obwodzie, to też ma swoje minusy, gdyż utrudnia wnoszenie ciężkich przedmiotów, czy wjazd wózkiem.
Tak swoją drogą, patrząc na foto drzwi z kilku postów wyżej, zacząłem się zastanawiać czy ktoś rozważał wykorzystanie, jako pomieszczenie sprężarkowni, takiej starej, z demobilu, skrzyni załadunkowej zwanej izotermą?

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Wysłany: 2013-04-20, 23:05   

Hej.
PawelM napisał/a:
Myślę że najlepszym rozwiązaniem by było wykonanie niewielkiego progu i wykonanie uszczelnienia takiego jak na całym obwodzie, to też ma swoje minusy, gdyż utrudnia wnoszenie ciężkich przedmiotów, czy wjazd wózkiem.

Próg byłby dużą przeszkodą.
Nie tylko dla wózków ale również dla butli 50l z tlenem oraz helem.

Podłoga jest gładka i czysta wiec myślę, że zastosowanie uszczelki montowanej pod drzwi może przyniesie pewien skutek.
Wygląda "sensownie":

Podsumowując:
I etap - montaż uszczelek
II etap - wytłumienie powierzchni drzwi

PawelM
SSI OWD

Wysłany: 2013-04-20, 23:24   

Bogusław Chmielnik napisał/a:
Próg byłby dużą przeszkodą.
Nie tylko dla wózków ale również dla butli 50l z tlenem oraz helem.

To właśnie miałem na myśli. :-) Z drugiej strony fajnie by było zobaczyć co to są za drzwi (jakieś foto), ułatwiło by to wymyślenie czegoś sensownego w sprawie II etapu. ;-)

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Wysłany: 2013-04-21, 11:49   

Hej.
Niedzielne przedpołudnie pod znakiem bicia gazów i wyciszenia drzwi :-)

Montaż uszczelek samoprzylepnych zajmuję dosłownie kilka minut i ....
... efekt natychmiastowy :shock:

Tak banalna sprawa a w tak dużym stopniu zmniejsza ilość hałasu wydostającego z pomieszczenia gdzie znajduję się jego źródło.

Aparat nagrywający dźwięk znajduję się 15cm od drzwi :

Kolejna sprawa: zwykłym nurkowym ;-) ręcznikiem zakryłem szparę pod drzwiami - jak ręką odjął.
Problem w tym, że podłoga przy drzwiach jest krzywa.
Obawia się, że system z uszczelką montowaną pod drzwiami może się nie sprawdzić.

Jarek Andrzejewski
AdvEAN

Wysłany: 2013-04-21, 22:13   

Obawia się, że system z uszczelką montowaną pod drzwiami może się nie sprawdzić.

A może taka taśma albo taka guma - tniemy pasek , przyczepiamy do dolnej krawędzi drzwi tak, żeby sięgało do najniższego punktu i liczymy, że się dopasuje?

Linki do aukcji łódzkiej firmy, która specjalizuje się w różnych uszczelnieniach (np. oringach), ale podałem je jako przykład; zerknij też na inne rzeczy z oferty - może nawet lepsze będą.

PawelM
SSI OWD

Wysłany: 2013-04-22, 22:43   

Tak banalna sprawa a w tak dużym stopniu zmniejsza ilość hałasu wydostającego z pomieszczenia gdzie znajduję się jego źródło.

Czyli zgodnie ze starym powiedzeniem: "najprostsze rozwiązania są najlepsze"! :-)

Kolejna sprawa: zwykłym nurkowym ;-) ręcznikiem zakryłem szparę pod drzwiami - jak ręką odjął.

A czy duża jest różnica? Spróbuj sprawdzić jak zmienia się wymiar podczas otwierania drzwi. Uszczelka ma swoją, jakąś tam tolerancję, więc może, jeżeli różnica nie jest duża i nie zmniejsza się znacznie wymiar podczas otwierania, to może jednak zda egzamin?
Można spróbować również pasek filcu przykleić (np. taśmą dwustronnie klejącą) od czoła do drzwi, zgodnie z krzywizną podłogi. Może takie rozwiązanie zda egzamin? ;-)

Odpowiedz do tematu