Technika Nurkowania Strona Główna

"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Rejestracja "  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Mieszałka TRIMIKSOWA
Autor Wiadomość
Jarek Andrzejewski
AdvEAN

Wysłany: 2013-03-19, 12:05   

anarchista napisał/a:
Nie tylko, mieszanina azot i hel może mieć taką samą prędkość rozchodzenia się dźwięku, jak mieszanina tlen hel (tlenu nieco mniej niż azotu), dlatego potrzebny jest także pomiar ppO2,

jasne, za dużego skrótu myślowego użyłem Oczywiście tlen mierzymy standardowo, a do helu ciekawy pomysł z tymi ultradźwiękami. I w sumie chyba o to chodzi: tlenu musi być odpowiednio dużo (albo mało), żeby na głębokości było w sam raz, a całość nie za gęsta :-)

MacDyver

Ubezpiecznie: DAN Sport Silver
Wysłany: 2013-03-19, 18:49   

anarchista Hm... tam gdzie pracuje mamy zasadę - jeden obrazek starcza za 30 zdań - może jakiś schemat?

anarchista
SCR SMS Designer

Wysłany: 2013-03-19, 21:22   

MacDyver napisał/a:
Hm... tam gdzie pracuje mamy zasadę - jeden obrazek starcza za 30 zdań - może jakiś schemat?
Trochę zasada zerżnięta z Konfucjusza.

Wiktor Bolek publikował w PHR, łatwo można to odszukać, również na RBW anglik prezentował badania nad ultradźwiękowym analizatorem do CCR.
Musiał bym przekopać korespondencję w której jest link do anglika, link do PHR zawiesiłem już na forum.
Informacja o błędach detektórów tlenu jest w angielskiej wersji analizatora tlenowego DIY, link zostawiłem na FN, potem na forumCS i portalu nurkowym. Niestety fora Padły poza FN, lecz tam to ponda 5 lat temu było zawieszone.

pozdrawiam rc

anarchista
SCR SMS Designer

Wysłany: 2013-03-20, 09:12   

MacDyver napisał/a:
Hm... tam gdzie pracuje mamy zasadę

Jeden z kolegów pracował w USA, jak człowiek czegoś nie rozumie to się jego pyta czy mam narysować ?
To płachta na byka.

Podałem informację o sterowaniu w 2 wariancie mieszałki R.Bałakiera.
Wątpię żeby ta informacja była zrozumiała w szczegółach.
Dla chętnych żeby się zastanowić i dobrze zrozumieć funkcjonowanie sprzętu, zawieszam elektorozawór w rozłożeniu. Przemysłowe zawory są tylko nieco większe zasada działania i rozwiązania konstrukcyjne są podobne.

http://rebreathers.pl/forum/download.php?id=2

Problemy jakie pojawiają się przy mieszałce są bardzo podobne do tych jakie są w obiegach zamkniętych.

pozdrawiam rc

MacDyver

Ubezpiecznie: DAN Sport Silver
Wysłany: 2013-03-20, 20:18   

anarchista napisał/a:
MacDyver napisał/a:
Hm... tam gdzie pracuje mamy zasadę - jeden obrazek starcza za 30 zdań - może jakiś schemat?
Trochę zasada zerżnięta z Konfucjusza.(...)

Dobre wzorce się naśladuje, klasyków dogłębnie studiuje i wyciąga wnioski, rżnąć to można głupa.

Zasada kolegi z USA sprawdza się też zupełnie-po-przeciwnej-stronie-USA. Dzięki za schemat.

anarchista
SCR SMS Designer

Wysłany: 2013-03-20, 22:23   

MacDyver napisał/a:
rżnąć to można głupa.

To jak zmieniając natężenie prądu w elektrozaworze, osiągnąć zmieniający się wydatek ?
Jak zmienić zakres tego wydatku ?

Rozwiązanie można podać na tacy, lecz taka forma jest ulotna.
Można odpowiednimi pytaniami zmusić do myślenia, pogłębia to wiedzę i głęboko zapada w pamięć.
Dlatego wybieram taki wariant.

pozdrawiam rc

zdziebel
zdziebeł / zbożu / major

Ubezpiecznie: DAN Silver
Wysłany: 2016-12-18, 21:32   

W wątku Sprężarkownia Gorzowskiej Grupy Nurkowej Zdziebeł napisał:

Cytat:
Jarku, my mamy analizator He/O2 DIVESOFT'a
Wiem, że można go wykorzystać do pomiaru ciągłego tmx a tym samym uzyskać mieszałkę TMX. Kwestia tylko jak to wszystko podłączyć, może jakiś moduł potrzebny itp. Masz pojęcie o tym więc może pomożesz kolegom ;)?? Jak podejść do temtu, od czego mielibyśmy zacząć? Zbudować mieszałkę i wtey myśleć o podłączeniu w system DIVESOFTa?

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Ubezpiecznie: DAN/PROGLD
Wysłany: 2016-12-19, 09:01   

zdziebel napisał/a:
ak podejść do temtu, od czego mielibyśmy zacząć? Zbudować mieszałkę i wtey myśleć o podłączeniu w system DIVESOFTa?

Myślałem o tym.
Wydaję się proste. ;-)

Kombinuje czy nie wystarczyłby jeszcze jeden reduktor, taki jaki mamy i złożenie rurek do kupy.
Tlen dajemy jak teraz + hel z dodatkowego reduktora.
Problem jaki mam to jak jednocześnie ustalić przepływy. Jak wiesz ustawienie OXY zajmuje chwile. Powiedzmy, że do ustawienia odpowiedniej mieszanki walimy w powietrze.

OXY jest o ok to co dalej w powietrze i teraz HEL?
Trochę mi to nie pasuje ..

Kolejna sprawa, że tak jak piszesz DIVESOFT ma opcje pomiar ciągłego a to może wszystko zmieniać.

Wydaje mi się, że na 100% potrzebny jest reduktor do Helu.

Rób to, co lubisz, a nie będziesz musiał pracować ...

Jarek Andrzejewski
AdvEAN

Wysłany: 2016-12-19, 10:33   

O mieszaniu to mam pojęcie teoretyczne: zgrubnie wiem, jak policzyć ile i czego dobić lub upuścić, żeby było to, co chcemy. Czyli moja pomoc będzie mało przydatna w tym względzie. Mam za to nadzieję, że kwestie pomiarowe ppHe uda mi się ogarnąć (bo do ppO2 wystarcza czujnik).
Tak sobie gdybam: skoro hel jest tak piekielnie (ang. hell :) ) drogi, to może lepiej ciągle zmieszać nitrox, a hel dobić na koniec?

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Wysłany: 2016-12-19, 14:34   

Jarek Andrzejewski napisał/a:
Tak sobie gdybam: skoro hel jest tak piekielnie (ang. hell :) ) drogi, to może lepiej ciągle zmieszać nitrox, a hel dobić na koniec?

Tak też się robi.
Problem powstanie w momencie gdy ilość heli w butli jest zbył mała i nie ma jak przetoczyć tego co mamy w butli do helowej do butli nurkowej:
A. pustej
B. nie mówiąc już o takiej która zawiera już jakiś gaz.

seradam
AOWD,DEEP,NITROX...

Wysłany: 2017-03-10, 11:37   

A co powiecie na dwa analizatory tlenowe. Robimy jak w klasycznym nitroksie i po mieszalniku nitro dajemy kolejny z helem a za nim drugi czujnik tlenu. W ten sposób ustawiasz przepływ tlenu na pierwszym a na drugim widzisz jaki jest stosunek nitro do helu. I tu by się przydał taki elektroniczny analizator, który by już liczył różnicę.

Jarek Andrzejewski
AdvEAN

Wysłany: 2017-03-10, 16:04   

Różnicę spokojnie policzysz on-line procesorkiem. Wystarczy oba wskazania wysłać do jednego komputera.
Ale co w przypadku, jeśli przepływ któregoś z gazów w stosunku do innych się zmieni?

Bogusław Chmielnik
Administrator
Instruktor IANTD - PADI

Wysłany: 2017-03-11, 07:53   

Jarek Andrzejewski napisał/a:
Ale co w przypadku, jeśli przepływ któregoś z gazów w stosunku do innych się zmieni?

... a zmienić się może .
Choćby z powodu zmiany ciśnienia w butli. Tu dość istotne jest jakiego reduktora używamy.
Istotne zmiany występują też podczas wyczerpania zapadów gazu.

Jednak większy problem to fakt, że wraz ze zmianą ciśnienia z butli należy regulować - korygować ilość " podawanych " gazów.

Ogólnie pomysł fajny.

seradam
AOWD,DEEP,NITROX...

Wysłany: 2017-03-13, 16:51   

Mnie głównie interesowała możliwość bezpiecznego mieszania nitroksów. Tak powstał pewien projekt, ale sami wiecie, że temat czystego O2 jest dość delikatny.
Jak się uda dostać regulator z możliwością elektronicznego sterowania , to będę działał dalej. Na teraz to można zrobić analizator z dużym wyświetlaczem LED i alarmami za dużo i za mało tlenu w mieszance. Ewentualnie można wprowadzić kalkulator, na zasadzie ile mam teraz w butli i jaki gaz , jaki chcę osiągnąć i urządzenie pokaże nam jaki powinniśmy dobić. I czy się da nie przekraczając bezpiecznego dla sprężarki 40%... Najlepiej sterowanie po wifi...

wiecznychlopiec

Ubezpiecznie: NFZ :D
Wysłany: 2017-03-13, 18:12   

http://forum-nuras.com/vi...er=asc&start=20

poczytaj Rysia, elektrozawór rozwiązuje problem

Jarek Andrzejewski
AdvEAN

Wysłany: 2017-03-13, 21:45   

WiFi możesz prosto uzyskać, jeśli zastosujesz ESP8266 lub ESP8285 (to samo z wbudowaną pamięcią programu). Arduino IDE też go obsługuje, a dodatkowo jest mocniejszy od atmeg.

seradam
AOWD,DEEP,NITROX...

Wysłany: 2017-03-15, 21:17   

Z kontrolerem na razie nie widzę problemów. Bardziej mnie martwi bezpieczeństwo. Tzn ewentualne awarie.

Strona 3 z 3
Odpowiedz do tematu