Forum Techniki Nurkowania

Skutery - podwodny skuter

zigi - 2010-06-13, 21:52
: Temat postu: podwodny skuter
Od zawsze jak zaczelem nurkować,ciekawił mnie skuterek podwodny.Tak sobie myslałem że fajnie byłoby popłynąć na dalszą odleglosc na srodek jeziorka lub w inne rejony niedostepne z "płetwy".Co szacowna brac nurkowa myśli o takim środku do przemieszczania się pod wodą ?
MacDyver - 2010-06-13, 21:56
: Temat postu: Re: podwodny skuter
zigi napisał/a:
(...)fajnie byłoby popłynąć na dalszą odleglosc na srodek jeziorka lub w inne rejony niedostepne z "płetwy".Co szacowna brac nurkowa myśli o takim środku do przemieszczania się pod wodą ?

A w celu?

Pzdr!
zigi - 2010-06-13, 22:05
:
W celu zaspokojenia swojej ciekawości i eksploracji terenów mało znanych.
MacDyver - 2010-06-13, 22:11
:
zigi napisał/a:

Nie jestem pewien, czy przy wizurze rzędu 3-5m płynięcia eksploracyjne skuterem będą faktycznie tak ekscytujace. Nie łatwiej w obszar eksploracji dostac się łódką z góry ? (a na pewno - taniej ;))
iwiki - 2010-06-13, 22:15
:
zigi napisał/a:

Przy widoczności rzędu 2 merów plywanie skuterem jest malo atrakcyjne ale atrakcyjne ale jak pojedziesz na Bałtyk i poplywasz na wraku przy widocznosci 10- 15 metrow to nie bedziesz chcial z wody wychodzic.
zdziebel - 2010-06-13, 22:16
:
zigi jestem za !!! Kup i przekonamy się co kryje się dalej dalej dalej... ;-)
zigi - 2010-06-13, 22:26
:
Hm... kupić od razu bez sprawdzenia jak to jest,to ryzyko ale jest możliwosc wypożyczenia i spróbowania.Jak wypożyczę to zapraszam na wspolne pływanie i wymiane zdań.
zdziebel - 2010-06-13, 22:30
:
oczywiście, możemy wypożyczyć i popływać - a może pożyczymy dwa ???!!!
zigi - 2010-06-13, 22:33
:
Mysle ze to fajna mysl,spróbuje cos pokombinowac z wypozyczeniem.Odezwe sie jak cos uda mi sie załatwic.
zdziebel - 2010-06-13, 22:33
:
spoko !!!
szczemar - 2010-06-13, 22:45
:
Yellow Diving podczas różnych okazji udostępnia swoje "rumaki " do testów. Warto spróbować.
zigi - 2010-06-13, 22:47
:
Dzięki za podpowiedz. Spróbuje tylko hm... brak danych do kontaktu z w/w firma.
zdziebel - 2010-06-13, 22:48
:
Tomka Szymańskiego musimy się spytać, on często robi pokazy na terenie bazy DD.
zigi - 2010-06-15, 20:23
:
Temat został "zapodany " Tomkowi ,teraz czekam na odzew i umówienie sie na testy.Oczywiscie biore dwa skuterki.Będziemy sprawdzac jak to działa....
zdziebel - 2010-06-15, 20:46
:
oczywiście :-P
Bogusław Chmielnik - 2010-06-15, 21:23
:
Hej.
Na forum jest dział TESTY
Od czasu do czasu forum odwiedza Artur Okoniewski, który wspominał o możliwościach testów sprzętu Yellow Diving
Jeśli temat jest nadal aktualny zapewne uzyskamy jakieś info.
zigi - 2010-07-03, 18:29
:
Hej
Jak najbardziej ,temat jest aktualny.Jeśli będzie jakaś możliwośc testów, bardzo prosze o info :-)
Bogusław Chmielnik - 2010-07-03, 21:33
:
Cytat:
Jak najbardziej ,temat jest aktualny.Jeśli będzie jakaś możliwośc testów, bardzo prosze o info :-)

Przyznam, że nieśmiało przyglądam się informacją o skuterach.
Niestety o te dość trudno..
Zwłaszcza, że skutery nie są sprzętem masowego użytku a ich posiadacze nie zawsze mają odniesienie do innych niż posiadane modele.
Robert - 2010-10-06, 16:27
:
Gość to ja 8-) .

Dziękuje. Konto gościa wyłączone - Bogen

Miałem wątpliwa przyjemność nurkowania na skuterze XJOY 7, od HDV R14 różni się baterią, brakiem możliwości pracy na pół prędkości, no i kolor ma mało DIRowy.
Możliwe że trafiłem na felerny egzemplarz ale fakt pozostaje faktem że przy każdym zanurzeniu po około 40 minutach odmawiał chęci współpracy. Po rozbiórce na powierzchni było w nim około litr wody i to ona powodowała zwarcie w elektronice i brak możliwości uruchomienia. Był to bardzo stresujące szczególnie 2100 m od wejścia do jaskini. Wielkim plusem było to że po wysuszeniu działął ponownie.
Co do prędkości, w zespole były dwa skutery, drugi to Seux ADV 30. XJOY 7 pracował na pełnej mocy w ADV 30 potrzebne było jedynie 1/3 mocy aby prędkości były jednakowe.
Długość pracy ADV 30 i XJOY 7 trudno porównywać, ADV 30 to maszyna jaskiniowa a XJOY 7 to taka bardziej zabawka ale za to lekka i poręczna.
przemek - 2010-10-06, 21:41
:
... niewątpliwie ważnym pytaniem jest w jakim akwenie chcę używać skutera ?
...niestety nie ma skutera , który można zastosować wszędzie np. skuter mały - zwrotny o małej pojemności baterii nie zastąpi nam skutera dużego o gorszej zwrotności ale za to dużej pojemności baterii.
... owszem można kupić long boody i longlife akumulator o ile producent ma w ofercie, koszt takiego rozwiązania jest tańszy niż kupno drugiego skutera.
Krótka uwaga dla tych, którzy chcą kupić skuter.
przemo_c - 2010-10-21, 13:27
:
przemek napisał/a:
... niestety nie ma skutera , który można zastosować wszędzie ...

To jest kluczowe. Kupiliśmy dwa Suexy ADV14, głównie do zabawy (nie czarujmy się :-P ) i do transportu na pozycje nurkowe. Na naszych bliższych akwenach trzeba kilka, kilkanaście minut płynąć na powierzchni, na pozycje umożliwiające zrobienie głębszego nura o przyzwoitym profilu (Powidz, ścianka w Łagowie, Drawsko), skutery rozwiązały problem lenistwa. W ostani weekend żałowałem, że nie wzięliśmy ich na Frankena, była by możliwość obejrzeć cały pokład na jednym nurze.

Przy okazji okazało się, że suexy to całkiem przyzwoite urządzenia. Realny problem to gabaryty, do dużego auta 4x4 ledwo pakuję sprzęt dla dwóch nurków.

BTW widziałem ceny dealerskie skuterów Halcyona i rewelacji nie ma.
Bogusław Chmielnik - 2010-10-21, 21:28
:
przemo_c napisał/a:
Kupiliśmy dwa Suexy ADV14,

Hej.
Rozglądam się w temacie skuterów i praktycznie wszędzie pojawiają się podobne propozycje m -ki i modeli ...

Ciężko też o opinie gdyż mało osób ma doświadczenie w użytkowaniu skuterów kilku producentów.

Ok: wale prosto z mostu ;-)
Czemu nie kupiliście czegoś ze stajni Dive Xtras :?:
przemo_c - 2010-10-21, 22:31
:
Próbowaliśmy: sierre, n19, salvo, joy7 i adv14, później wybieraliśmy między sierrą i adv14. Osiągi suexa nam wystarczały, decydowała jakość wykonania, prosty i skuteczny system trymowania i ogólnie fajna budowa. Szukaliśmy sprzętu dostępnego w kraju, z fakturą i gwarancją, Scantek zaoferował sprzedaż za dobrą cenę, taką jaką można było zaakceptować za zabawkę :-) .
Zdecydowało też to, że mieliśmy go dosyć długo na testach, dobrze go obejrzeliśmy i polubiliśmy.

Z dzisiejszej perspektywy nie kupiłbym niczego większego, skuter to na powierzchni nieporęczny klamot, dla kilku poważniejszych, przyszłych nurkowań nie warto dźwigać torpedy cały rok.

Porozmawiaj z Wnorkiem, pożycz demówkę i popływaj na 14-tce, zobaczysz czy wystarczają Ci jego możliwości.
Marek Cacaj - 2010-10-22, 12:42
:
Po ostatnim wyjeździe do francji okazało się, że muszę wymienić moją sierre na coś mocniejszego. Udało mi się wypróbowac kilka skuterów wiec moge podzielic sie moimi wrażeniami.
X Sierra-lekki skuter do nurkowań wrakowych . Bateria spokojnie wystarcza na dwa nury. Elektronika powoduje, że start jest miekki i skuter nie szarpie. Bardzo dobrze rozwiązany jest triger i płynna zmiana prędkości. Prowadzi się przyjemnie, nie boli ręka. Można nim kręcic bączki i inne figury :). Wadą jest upierdzliwe trymowanie. Ja rozwiązałem to dwoma kompletami woreczków trymujących. Jeden na nasze wody drugi na Egipt , Chorwacje itp. Wyjmowanie baterii do ładowania też nie należy do łatwych. Dziwie sie, że producent nie rozwiązałe tego problemu. Używam dwóch takich skuterów od kilku lat do nurkowań wrakowych i sprawują sie świetnie.

Silent Submerge N19- równiez skuter do zastosowań wrakowych. Zdecydowanie cięży i "grubszy" niż Sierra. Bateria starcza na ok 90 min nurkowania. Brak elektroniki powoduje dość gwałtowny start. Przepłynąłem na nim ok 5 km (2,5 km w ciągu jednego nurkowania) i ręka bolała mnie ponad tydzień. Bardzo ciężko się go prowadzi, należy odpowiednio się na nim "zaprzeć". Skuter jest krótki i pękaty wiec nie jest zbyt manewrowy. Mi również nie podobała sie "manetka", często przypadkowo się włączał. Bardzo fajnie rozwiązane jest ładowanie. Prosty dostęp do wnętrza maszyny. Mocny, szybki skuter. Bez problemu ciągnął mnie z 6 stageami. Biegi zmienia sie poprzez zmiane ustawienia łopatek. Myślę, że gdyby producent zastosował kilka zmian byłby to świetny skuter. Zapięcia na dziobie nie mają blokady wiec na 100m odpinają sie.

X Cuda 650 - duży, ciężki skuter. Bardzo szybki i mocny. Bateria starcza na bardzo długo. Ma wiele zalet Sierry oraz jej wad. W związku z tym, że bateria jest długa to bardzo ciężko się ją wyjmuje ( jest to bardzo upierdliwe). Obudowa jest aluminiowa i słyszałem o przypadkach obicia boków w jaskini. Wtedy bateria klinuje sie na amen. Prowadzi się bardzo fajnie, jest stabilny i ręka nie boli.

X Sierra Long to dwie Sierry w jednym :). Skuter typowo jaskiniowy z dwoma bateriami które starczają na dwie godz. Bardzo fajnie się go prowadzi na długich dystansach.

Suex Adv 14 - bardzo fajny skuter do zastosowań wrakowo- technicznych. Prowadzi się przyjemnie i lekko. Jest trochę cięższy niż Sierra ale można na nim poszaleć. Nie zauważyłem wad tego skutera, może dlatego że bardzo mało na nim pływałem.

Używam skuterów ze stajni Dive Xtras i nigdy mnie nie zawiódł. Myślę ze nastepna będzie Cuda. Sierrę będę używał do nurkowań wrakowych oraz na wyjazdy egiptowe. Można go rozłożyc na dwie części i nie zajmuje dużo miejsca.
Skuter, oprócz tego że może służyć do zabawy jest też narzędziem dzięki któremu można wykonać bardziej skomplikowane nurkowania. Jeśli będziesz chciał spróbować popływać na X to możemy sie umówic na Ińsku. W tej chwili w Szczecinie Sierry posiadają 4 osoby
boozy - 2010-10-22, 22:35
:
Ja przyznam, że z wyczytanych opisów, na dzień dzisiejszy na 1 miejscu stał by N-19, ale jak okazuję się warto przed takim zakupem, każdy skuter spróbować i samemu ocenić.
Marek Cacaj - 2010-10-24, 21:07
:
boozy napisał/a:
na dzień dzisiejszy na 1 miejscu stał by N-1

Hmm mi się wydaje, że to słaby wybór
rossol - 2011-11-24, 23:36
:
fajny materiał.Zastanawiam się po co przy exploracji wraku używać skuterów.To tak jak na grzyby do lasu pojechać samochodem i zbierać przez otwarte drzwi.Samochód służy aby do lasu dojechać...potem z buta.Cała w tym przyjemność.Nie rozumiem skuterowców.Chyba że idąc tokiem rozumowania z Samych Swoich.Wymyślili młockarnie ,bo siły w ręcach nie mieli .... :mrgreen:
Czy ktoś przełoży ten tekst dla dziadzi i kolegów ?
mlodyk1 - 2011-11-24, 23:42
:
musze przyznac ze coraz bardziej mnie to wciaga ;p

rossol - 2011-11-24, 23:51
:
do zabawy i w jaskinie gdzie liczy się dystans i czas to ok.Po co skuter na wraku gdzie wg mojej oceny najfajniejsze jest myszkowanie i podziwianie zatopionej jednostki.Może ktoś mi wytłumaczy to ...
KARLOS - 2011-11-25, 00:04
:
rossol napisał/a:
do zabawy i w jaskinie gdzie liczy się dystans i czas to ok.Po co skuter na wraku gdzie wg mojej oceny najfajniejsze jest myszkowanie i podziwianie zatopionej jednostki.Może ktoś mi wytłumaczy to ...

hejka,

przyjedz na nurka to dam pojezdzic i zobaczysz jaka frajda jest na wraku :lol:
a docenisz jak trafisz na pradzik gdzie w jedna strone lekko a z powrotem trzeba sie napedałowac z płetwy :oops: .
No ale kiedy myszkujemy, to juz inna inszosc choc tez sie bardzo przydaje ;-) .
pozdro Karlos.
Marek Cacaj - 2011-12-11, 21:54
:
rossol napisał/a:
Zastanawiam się po co przy exploracji wraku używać skuterów

Cześć Rossol
Skuter przydaje się na dużych wrakach leżących dość głeboko. Dzięki niemu możemy przemieścić się szybko miedzy interesującymi nas częściami wraku bez utraty cennego czasu dennego. Przydaje się również przy prądzie który na Bałtyku może być bardzo silny . Mozna na nim równiez umieścić dodatkowe oswietlenię lub kamerę. Jak widzisz wpływa na nasze bezpieczeństwo i umozliwia lepsze ogarnięcie dużego wraku. Do tego dochodzi duża frajda :)
tomasss4460 - 2012-03-20, 22:46
:
...X Cuda 650 - duży, ciężki skuter. Bardzo szybki i mocny. Bateria starcza na bardzo długo. Ma wiele zalet Sierry oraz jej wad. W związku z tym, że bateria jest długa to bardzo ciężko się ją wyjmuje ( jest to bardzo upierdliwe). Obudowa jest aluminiowa i słyszałem o przypadkach obicia boków w jaskini. Wtedy bateria klinuje sie na amen. Prowadzi się bardzo fajnie, jest stabilny i ręka nie boli.

Witam,

uwazam ze problem z wyciągnięciem baterii nie jest takim wielkim problemem. Wystarczy w odpowiedni sposob scisnac zawleczke zapobiegajaca przemieszczaniu sie baterii i bateria bezproblemowo wychodzi z "doku";) Ja dodatkowo raz na jakis czas smaruje o-ring ktory otacza baterie na samej gorze.(bateria u X jest usczelniana m.in. za pomoca tego o-ringa co nie uszkodzi nam jej przy zalaniu.Podczas zalania np: cudy koszty naprawy nie sa zbyt duze.

Odnosnie klinowania baterii...wydaje mi sie ze taka opcja nie istnieje. Cuda ma co prawda aluminiowa obudowe ale jest ona bardzo wytrzymala na uderzenia.Na moich jak do tej pory tylko farba schodzila podczas przypadkowych uderzen. O jakichkolwiek odksztalceniach nie na mowy. Oczywiscie pod woda;))

Z opowiadan znajomego Halcyon-y sa bardzo wrazliwe na uderzenia.
Pozdrawiam.
JacekKG - 2012-12-27, 22:16
:
Jakie sa przedzialy wagowe skuterow na powierzchni?
I jakie moce maja silniki oraz pojemnosci akumulatorow
mlodyk1 - 2012-12-28, 12:04
:
To wszystko zalezne jest od producenta i modelu Producent - Dive X ,
Halcyon

Mi osobiscie podoba się TEN
mlodyk1 - 2012-12-28, 12:26
:
Na EBAY znalazłem niezły Scooter
JacekKG - 2012-12-28, 21:18
:
Dzieki takiego zestawienia szukalem.

A ktos wie jakich mocy sa silniki, widze ze wszedzie podaja uciag
mlodyk1 - 2012-12-28, 22:15
:
JacekKG napisał/a:
Dzieki takiego zestawienia szukalem.

A ktos wie jakich mocy sa silniki, widze ze wszedzie podaja uciag

Razcej mocy nie poda producent ewentualnie taki SCHEMAT
gazeliusz - 2013-01-23, 21:02
:
6500$..

Rany julek.. ktoś może logicznie wytłumaczyć cenę tego skutera?? Za taką kwotę można kupić nowy samochód.. Nie pojmuję..
boozy - 2013-01-24, 08:41
:
gazeliusz napisał/a:
6500$..

Rany julek.. ktoś może logicznie wytłumaczyć cenę tego skutera?? Za taką kwotę można kupić nowy samochód.. Nie pojmuję..

Jak Cię nie stać = nie kupujesz. Z tonu Twojej wypowiedzi wnioskuję, że w Twoich nurkowaniach skuter nie jest niezbędny, więc nie znasz jego wartości, stąd pytanie o cenę.
wiecznychlopiec - 2013-01-24, 09:56
:
mysle, że ciągłe upowszechnianie nurkowania spowoduje, że coraz wiecej osob bedzie takiej zabawki potrzebowało/chciało wieksza produkcja spowoduje spadek cen, pojawia sie tez tansze propozycje dla mniej zaawansowanych, zwiekszy sie w koncu znacznie konkurencja, kiedy nie wiem, ale na pewno

popatrzcie na rynek latarek do nurkowania, coraz lepsze produkty w coraz bardziej przystepnych cenach
YaCa - 2013-01-24, 10:26
:
Malo tego, na ceny nie mozemy narzekac, mozemy tylko sie do nich przyzwyczic.
Kazdy z nas by chcial zeby wszystko bylo tanie i niezawodne, niestety tak nie jest.
Sens naszego zycia jest taki ze pracujemy na cos, zbieramy na cos, za ciezkio zarobione pieniadze kupujemy cos co sprawia nam jeszcze wieksza radosc...

Jak by wszystko przychodzilo bardzo latwo, nie czerpali bysmy tyle przyjemnosci z posiadania tego ;)

Tak ten swiat jest skonstruowany i tak to dziala
:cry:
Patrzac inaczej, jezeli realizujesz nurkowania do ktorych skuter takiej klasy jest Ci potrzebny wnioskowac mozna ze Cie na niego stac.
Nurek rekreacyjny czy tez nawet techniczny smigajacy po wrakah baltyku nie do konca potrzebuje takiego sprzetu.
Tez bym chcial miec ten najlepszy ;-) ale sa narazie inne proorytety, na chwile obecna skuter w nichym by mi nie pomogl, choc na Harma szybciej by byo ;)
Jarek Andrzejewski - 2013-01-24, 14:49
:
A ja odpowiem tak: jeśli ten skuter jest za drogi, to zorganizuj produkcję np. o połowę tańszego i zawojuj rynek.
Ty będziesz opływał w luksusy, a rzesza nurków będzie miała dużo skuterów po dobrej cenie i świat stanie się weselszy :-)
mlodyk1 - 2013-02-18, 13:34
:
A moze sie ktos orientuje w ktorym kraju mozna kupic taniej niz w UK - :lol: DIVE XTRAS CUDA 650 ?
JacekKG - 2013-02-18, 22:44
:
Us?
mlodyk1 - 2013-02-19, 09:34
:
A clo ?
wiecznychlopiec - 2013-02-19, 10:07
:
jesli ma byc z USA wyslij towar do jakiegos znajomego w anglii, poiwnno przejsc bez zadnego cla, wysylka do ciebie to koszmar, celny otwiera wszystkie paczki firmowe i je cli jakos koszmarnie, wysylka z USA do polski tez moze zostac objeta clem - nawet prywatna itp. tutaj bedziesz mial loterie
KARLOS - 2013-02-19, 16:41
:
mlodyk1 napisał/a:
A clo ?

mlodyk1 blisko Ciebie wszystko się rozegrało,może też coś trafisz a wtedy cło...no wiesz :-)
Warto obejrzeć nie zły strzał chłopacy mieli ;-)
http://www.planeteplus.pl...nie-morza_40263